6 февруари (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1685  Чарлс II — крал на Англија.
1802  Чарлс Витстоун — англиски физичар, еден од пионерите на телеграфијата.
1895  Бејб Рут — американски играч на безбол.
1908  Ташо Ајановски — македонски деец.
1912  Ева Браун — сопруга на Адолф Хитлер.
1917  За За Габор — американска глумица со унгарско потекло.
1911  Роналд Реган — американски политичар и државник.
1932  Франсоа Трифо — француски филмски режисер.
1931  Анѓелко Вулетиќ — хрватски и босански поет.
1945  Боб Марли — јамајски реге-пејач.
1950  Натали Коул — американска пејачка.
1953  Зоран Филиповиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1956  Стефан Мицов — универзитетски професор и писател од Бугарија.
1962  Аксел Роуз — американски рок-пејач, член на групата „Ганс енд розис“.
1964  Андреј Звјагинцев — руски режисер.
1990  Татјана Хмирова — руска ракометарка.
1995  Леон Горецка — германски фудбалер.