Ташо Ајановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ташо Ајановски
Роден 6 февруари 1908
Воден
Починал 28 април 1978
Скопје

Ташо Ристов Ајановски - Мими — македонски деец од Егејскиот дел на Македонија. Во 1928 година влегол во работничкото движење и станал претседател на Сеработничкиот сојуз во Воден (1932). Учесник е во антифашистичката војна (1941), организатор и раководител на воената организација ОПЛА (Заштита на народните борци) во градот (1943). За време на Граѓанската војна во Грција, од јули 1946 година, бил политички комесар на македонски баталјон на НОФ во Воденско, организационен и политички секретар на Окружниот комитет на НОФ за Воденско (од март 1948), како и член на Главниот одбор на Егејскиот дел на Македонија (од јануари 1948).

Извори[уреди | уреди извор]

  • Вангел Ајановски - Оче „Егејски бури“, Скопје, 1975
  • Егејска Македонија во НОБ 1949, Том VI, Скопје 1983