Зоран Филиповиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоран Филиповиќ
Лични податоци
Полно име Зоран Филиповиќ
Роден на 6 февруари 1953(1953-02-06)(71 г.)
Роден во Титоград, СФР Југославија
Држава СФРЈ СФР Југославија и Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија
 Србија и Црна Гора (од 2003)
 Црна Гора (од 2006)
Висина 1.83 м (6 ст 0 ин)
Играчки податоци
Позиција Напаѓач
Сегашен клуб Србија Србија (асистент)
Младинска кариера
Будуќност Будуќност
1967–1970 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1970–1980 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 212 (88)
1980–1981 Клуб Бриж Клуб Бриж 21 (8)
1981–1984 Бенфика Бенфика 56 (26)
1984–1986 Боавишта Боавишта 49 (15)
Total 338 (137)
Репрезентација
1969–1970 СФРЈ Југославија U20 6 (3)
1972–1973 СФРЈ Југославија 21 2 (1)
1971–1977 СФРЈ Југославија 13 (2)
Раководител на екипите
1986–1988 Боавишта Боавишта (асистент)
1988–1993 Салгеирош Салгеирош
1993–1994 Беира-Мар Беира-Мар
1994–1996 Бенфика Бенфика (асистент)
1995 Бенфика Бенфика (привремен)
1997 Боавишта Боавишта
1997–1998 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија (асистент)
1998 Гимараеш Виторија Гимараеш
1999 Сампдорија Сампдорија (асистент)
1999–2000 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија (асистент)
2000 Паниониос Паниониос
2001–2003 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
2003–2004 Ал Шааб Ал Шааб
2007–2010 Црна Гора Црна Гора
2010 Чахлаул Чахлаул
2010–2011 Голден Ароус Голден Ароус
2011–2012 Атирау Атирау
2016– Србија Србија (асистент)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Зоран Филиповиќ (српска кирилица: Зоран Филиповић; роден на 6 февруари 1953 година) — црногорски фудбалски тренер и поранешен играч, кој играл на позицијата напаѓач.

Најдобро е познат по неговите настапи во Црвена Ѕвезда од Белград и Бенфика од Лисабон.

Титули[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Србија Црвена Ѕвезда[уреди | уреди извор]

Португалија Бенфика[уреди | уреди извор]

Тренер[уреди | уреди извор]

Србија Црвена Ѕвезда[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]