Фудбалска репрезентација на Југославија

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
 Србија и Црна Гора
Грб на фудбалскиот сојуз
Сојуз Фудбалска асоцијација на Србија и Црна Гора
Конфедерација УЕФА (Европа)
Селектор Србија и Црна Гора Илија Петковиќ
Капитен Саво Милошевиќ
Најмногу натпревари Саво Милошевиќ (101)
Најдобар стрелец

Саво Милошевиќ (35)

pattern_la1=
ФИФА код SCG
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
 Бразил 2 - 0 Југославија 
(Порто Алегре, Бразил; 23 декември, 1994)
Најголема победа
Фарски Острови Фарски Острови 1 - 8 Југославија 
(Тофтир, Фарски Острови; 6 октомври, 1994)
Најлош пораз
 Аргентина 6 - 0 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
(Гелзенкирхен, Германија; 16 јуни, 2006)
Светско првенство
Учества 10 1930
Најдобар резултат 4-то место 1930 и 1962
Европско Фудбалско Првенство
Учества 5 (Првпат во во 1960)
Најдобар резултат 2-ри, во 1960, 1968

Националниот фудбалски тим на Србија и Црна Гора бил репрезентација во фудбал која ја претставувала федерацијата на Србија и Црна Гора. Таа била контролирана од страна на Фудбалската асоцијација на Србија и Црна Гора. Првично, во период од единаесет години, овој состав бил познат како Национален фудбалски тим на Југославија кога двете земји биле во составот на Федеративна Република Југославија. Од февруари 2003 година, кога името на државата било променето во Србија и Црна Гора и името на репрезентативниот тим било променето.

Во 2006 година, кога Црна Гора ја прогласила својата независност од Србија, како резултат на тоа и двете земји добили свој нови репрезентативни тимови. Така настанале националниот фудбалски тим на Србија и националниот фудбалски тим на Црна Гора.

Последниот натпревар на репрезентацијата на Србија и Црна Гора бил одигран на 21 јуни 2006 година, кога тие во последниот натпревар од групната фаза на Светското првенство 2006 биле поразени со 3-2 од репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска.

Интернационален Фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на Конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Олимпијада | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Тимови | Кодови

     Азија: АФЦАзиски КупУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански Куп на Нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД


Надворешни врски[уреди]