Примеира лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Примеира лига
ЗемјаПортугалија Португалија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1934
Број на клубови18
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воСегунда лига (втора лига)
Домашен купКуп на Португалија
Тековен првакБенфика Бенфика
(2017–18)
Најмногу титулиБенфика Бенфика
(37 титули)
ТВ партнериSport TV
Мрежно местоLPFP.pt
Трофеј
Примеира лига 2019-2020

Примеира лига — највисокиот ранг на фудбалските натпреварувања во Португалија. Моментален шампион е екипата на Бенфика. Лигата моментално го зазема 5. место на ранг-списокот на УЕФА.[1]

Моментално во Примеира лигата се натпреваруваат 18 клубови, но само 5 клуба успеале да ја освојат титулата. Од основањето во 1934 година до сега се одржани 80 првенства во која доминирале клубовите од таканаречената „Голема Тројка“: (Порто, Бенфика и Спортинг Лисабон), која вкупно освоила 78 титули, додека останатите две титуле ги освоиле Белененсеш и Боавишта.

Клубови во сезоната 2018-2019[уреди | уреди извор]

Клуб Град Стадион Позиција во сезоната 2017-2018
Авеш Авеш Авеш Стадион до КД Авеш 13. место во Примеира лига
Белененсеш Белененсеш Лисабон Стадион Насионал 12. место во Примеира лига
Бенфика Бенфика Лисабон Стадион Луж 2. место во Примеира лига
Боавишта Боавишта Порто Стадион до Беса 8. место во Примеира лига
Брага Брага Брага Стадион Мунисипа де Брага 4. место во Примеира лига
Гимараеш Виторија Гимараеш Гимараеш Стадион Д. Афонсо Енрикес 9. место во Примеира лига
Виторија Сетубал Виторија Сетубал Сетубал Стадион до Бонфим 14. место во Примеира лига
Маритимо Маритимо Фуншал Стадион дос Бареирош 7. место во Примеира лига
Мореиренсе Мореиренсе Мореира де Конегос Стадион Жозе Аранжо 15. место во Примеира лига
Насионал Насионал Фуншал Стадион да Мадејра 1. место во Сегунда лига, (промоција)
Портимоненсе Портимоненсе Портимао Стадион Мунисипал де Портимао 10. место во Примеира лига
Порто Порто Порто Драгао 1. место во Примеира лига, шампион
Рио Аве Рио Аве Вила до Конде Стадион дос Аркос 5. место во Примеира лига
Санта Клара Санта Клара Понта Делгада Стадион де Сао Мигел 2. место во Сегунда лига, (промоција)
Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон Лисабон Стадион Жозе Алваладе 3. место во Примеира лига
Тондела Тондела Тондела Стадион Жоао Кардосо 11. место во Примеира лига
Феиренсе Феиренсе Санта Марија де Феира Стадион Марколино де Кастро 6. место во Примеира лига
Шавеш Шавеш Чавес Estádio Municipal Eng. Manuel Branco Teixeira 6. место во Примеира лига

Шампиони (1934—2024)[уреди | уреди извор]

Статистика по клубови[уреди | уреди извор]

Екипа Титули Години
Бенфика Бенфика
38
1935-1936, 1936-1937, 1937-1938, 1941-1942, 1942-1943, 1944-1945, 1949-1950, 1954-1955, 1956-1957, 1959-1960, 1960-1961, 1962-1963, 1963-1964, 1964-1965, 1966-1967, 1967-1968, 1968-1969, 1970-1971, 1971-1972, 1972-1973, 1974-1975, 1975-1976, 1976-1977, 1980-1981, 1982-1983, 1983-1984, 1986-1987, 1988-1989, 1990-1991, 1993-1994, 2004-2005, 2009-2010, 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2018-2019, 2022-2023
Порто Порто
30
1934-1935, 1938-1939, 1939-1940, 1955-1956, 1958-1959, 1977-1978, 1978-1979, 1984-1985, 1985-1986, 1987-1988, 1989-1990, 1991-1992, 1992-1993, 1994-1995, 1995-1996, 1996-1997, 1997-1998, 1998-1999, 2002-2003, 2003-2004, 2005-2006, 2006-2007, 2007-2008, 2008-2009, 2010-2011, 2011-2012, 2012-2013, 2017-2018, 2019-2020, 2021-2022
Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон
19
1940-1941, 1943-1944, 1946-1947, 1947-1948, 1948-1949, 1950-1951, 1951-1952, 1952-1953, 1953-1954, 1957-1958, 1961-1962, 1965-1966, 1969-1970, 1973-1974, 1979-1980, 1981-1982, 1999-2000, 2001-2002, 2020-2021
Боавишта Боавишта
1
2000-2001
Белененсеш Белененсеш
1
1945-1946

Надворешни врска[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. УЕФА ранг листа Архивирано на 1 март 2015 г., Пристапено 23. 4. 2013.
Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија