Серија А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Серија А
Серија А
Спорт Фудбал
Основана 1898
Број на екипи 20
Држава Flag of Italy Италија
Моментален шампион Јувентус

Серија А е назив за италијанската прва фудбалска лига уште позната и како Калчо лига.


Шампиони[уреди | уреди извор]

Клуб Шампион Вицешампион Сезона
Јувентус Јувентус
29
19
1905, 1925-26, 1930-31, 1931-32, 1932-33, 1933-34, 1934-35, 1949-50, 1951-52, 1957-58, 1959-60, 1960-61, 1966-67, 1971-72, 1972-73, 1974-75, 1976-77, 1977-78, 1980-81, 1981-82, 1983-84, 1985-86, 1994-95, 1996-97, 1997-98, 2001-02, 2002-03, 2011-12, 2012-13, 2013-14
Интер Интер
18
13
1909-10, 1919-20, 1929-30, 1937-38, 1939-40, 1952-53, 1953-54, 1962-63, 1964-65, 1965-66, 1970-71, 1979-80, 1988-89, 2005-06, 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2009-10
Милан Милан
18
14
1901, 1906, 1907, 1950-51, 1954-55, 1956-57, 1958-59, 1961-62, 1967-68, 1978-79, 1987-88, 1991-92, 1992-93, 1993-94, 1995-96, 1998-99, 2003-04 2010-2011
Џенова Џенова
9
4
1898, 1899, 1900, 1902, 1903, 1904, 1914-15, 1922-23, 1923-24
Торино Торино
7
7
1927-28, 1942-43, 1945-46, 1946-47, 1947-48, 1948-49, 1975-76
Болоња Болоња
7
4
1924-25, 1928-29, 1935-36, 1936-37, 1938-39, 1940-41, 1963-64
Про Верчели
7
1
1908, 1909, 1910-11, 1911-12, 1912-13, 1920-21, 1921-22
Рома Рома
3
11
1941-42, 1982-83, 2000-01
Лацио Лацио
2
6
1973-74, 1999-00
Фјорентина Фјорентина
2
5
1955-56, 1968-69
Наполи Наполи
2
4
1986-87, 1989-90
Калјари Калјари
1
1
1969-70
Казале
1
-
1913-14
Новезе
1
-
1921-22
Сампдорија Сампдорија
1
-
1990-91
Верона Верона
1
-
1984-85
Специја
1
-
1944

Погледнете истотака[уреди | уреди извор]

Серија Б-втора лига по ранг во Италија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]