Серија А 2017-2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серија А 2017-2018
ПрвациЈувентус Јувентус
34. титула
Испаднале
Лига на шампиони
Лига Европа
Одиграни натпрвари380
Најдобар стелецИталија Чиро Имобиле
Аргентина Мауро Икарди
(29 гола)[1]
Најголема победа дома7-0
Јувентус - Сасуоло
(4 февруари 2018)[2]
Најголема победа во гости0-5
Верона - Фјорентина
(10 септември 2017)[3]
Каљари-Наполи
(26 февруари 2018)[2]
Сампдорија-Интер
(18 март 2018)[4]
Верона-Аталанта
(18 март 2018)[4]
Натпревар со најмногу голови2-6
Удинезе-Јувентус
(22 октомври 2017)
6-2
Лацио-Беневенто
(31 март 2018)[5]
Најголема серија на победи12 натпревари[6]
Јувентус Јувентус
Најголема серија без пораз18 натпревари[7]
Јувентус Јувентус
Најголема серија без победа18 натпревари[8]
Беневенто Беневенто
Најголема серија на порази14 натпревари[9]
Беневенто Беневенто
Најголема посетеност78,328
Интер - Милан 3-2
(15 октомври 2017)[10]
Најмала посетеност7,000
Кјево - Болоња 2-3
(22 декември 2017)[10]
Вкупна посетеност9,032,846[11]
Просечна посетеност24,545[11]

Серија А 2017-2018 била 116-тата сезона на првата фудбалска лига на Италија, односно 86 сезона позната под името Серија А. Сезоната започнала на 19 август 2017, а завршила на 20 мај 2018 година.

Екипата на Јувентус влегла како бранител на титулата од сезоната 2016-2017. Спал, Верона и Беневенто биле новите три членови откако избориле промоција во Серија Б претходната сезона.

На 13 мај 2018, Јувентус ја одбранил титулата на едно коло пред крајот после ремито 0-0 на гостувањето во Рим кај Рома. Најголем конкурент на Јувентус за титулата во оваа сезона бил Наполи кој завршил на второто место со 4 бода помалку од шампионот. Екипите на Рома и Интер ги освоиле третото и четвртото место и заедно со Јувентус и Наполи играле во групната фаза на Лигата на шампионите 2018-2019.

Петтопласираниот Лацио, шестопласираниот Милан и седмопласираната Аталанта избориле учество во Лигата на Европа 2018-2019.

Трите клуба кој испаднале од лигата во сезоната биле Кротоне, Хелас Верона и Беневенто.

Најдобри стрелеци за сезоната биле Чиро Имобиле од Лацио и Мауро Икарди од Интер со 29 постигнати гола.

Општо[уреди | уреди извор]

Трите нови екипи кои избориле промоција во Серија А биле СПАЛ, Верона и Беневенто.[12] СПАЛ се вратил во Серија А за првпат по 49 години откако последно таму играле во сезоната 1967-1968,[13] Верона се вратила по само една сезона пауза откако испаднале во сезоната 2015-2016, додека Беневенто кој им се приклучил преку плејофот бил дебитант во највисоката дивизија на италијанскиот фудбал.[14]

Од гледна точка на правилата се истакнува воведувањето на VAR технологијата (откако била тестирана во текот на претходната сезона) и укинувањето на дополнителните помошници судии зад головите.[15]

Конечно, почнувајќи од оваа сезона, како резултат на промената на правилата на натпреварувањето, италијанското првенство ќе дава 4 екипи кој директно ќе играат во групната фаза од Лигата на шампионите.[16] Последен пат кога 4 италијански екипи биле во групите на Лигата на шампионите (во тој случај, 3 биле директно квалификувани плус 1 преку плеј-оф квалификациската рунда) било изданието 2009-2010, издание кое подоцна го освоил Интер (моментално последен успех на еден италијански клуб во најсилното европско натпреварување). Исто така од оваа сезона шесто или седмо пласираниот тим (седмиот, само ако победникот на Купот на Италија веќе ќе се квалификувал за некое европско натпреварување преку првенството) ќе играат во Лига Европа од втората преелиминарна рунда а не од третата, како што беше случај во тековната сезона.[17]

Калчомеркато[уреди | уреди извор]

Летна сесија[уреди | уреди извор]

Леонардо Бонучи, по шест шампионски години во дресот на Јувентус, се преселил кај нивните соперници Милан за да биде 6-ти.

Во пресрет на новата сезона во првенството, најактивни екипи на пазарот биле Јувентус на Алегри и Милан на Монтела: бјанконерите изненадувачки го загубиле Бонучи кој заминал во соперничкиот табор на росонерите, кои, од своја страна, се поздравиле со Де Шиљо кој му се приклучил на Јувентус.[18][19] Редовите на шесткратните италијански шампиони во последните шест години, исто така, ги засилиле Бернардески,[20] и Даглас Коста доведени соодветно од Фјорентина и Бајерн Минхен.[21] Исто така, голем број трансфери на пазарот направил Милан, мотивирани од враќањето во Европа и новиот кинески сопственик подготвен да инвестира,[22] во дополнение на гореспоменатиот Бонучи во клубот меѓу другите стигнале и Кесие, Чалханоглу, Биља, Андре Силва и Калиниќ.[23]

Останатите екипи кои исто така имале за цел да се квалификуваат во најсилното европско натпреварување имале различни стратегии на пазарот, Наполи на Сари избрал да го зачува составот од претходната сезона[24] додека Интер и Рома започнале нови проекти со нови тренери на својте клупи: доскорашниот тренер на џалоросите Лучано Спалети пристигнал на клупата на нероаѕурите[25] додека клубот од главниот град го назначил Еузебио Ди Франческо, кој дошол во клубот по неколку добри сезони како тренер на Сасуоло.[26] Двете екипи се обиделе да го засилат тимот што им бил достапен на новите тренери, па затоа во Интер пристигнале Шкриниар од Сампдорија и поранешните фудбалери на Фјорентина Борха Валеро и Весино,[27] додека во Рома пристигнале Коларов, Гоналон и Шик, и покрај тоа што некои важни играчи претходно си заминале како што се Ридигер, Паредес и Салах.[28] Наместо нив, Лацио на Симоне Инѕаги морал да се справи со значителни продажби, како што биле оние на гореспоменатиот Биља и Кеита, кои ги замениле со Лукас Леива и Нани.

Зимска сесија[уреди | уреди извор]

Зимската сесија на трансфер пазарот не евидентирала големи операции: Јувентус не довел никој па единствената нивна операција била излезна, преќајќи го Пјаца на заем во Шалке 04; истото важи и за Наполи, кој им ги позајмил Максимовиќ и Џакерини, соодветно на Спартак Москва и Кјево, но не успеале да реализираат купување на друг напаѓач што било желба на нивниот тренер.[29] Меѓу најактивните екипи во зимската сесија бил Интер, кој се засилил со пристигнувањето на Лисандро Лопес од Бенфика[30] и Рафиња од Барселона,[31] додека во исто време ги продале Нагатомо на Галатасарај и Жоао Марио на Вест Хем Јунајтед; спртоивно на нив, Милан не извршил никаков вид на значителна операција на пазарот, ниту влезна ниту излезна. Рома го загубила Емерсон кој заминал во Челси (го замениле со Џонатан Силва), но пред сè успеале да издржат на притисокот на истиот лондонски тим за да го задржат напаѓачот Џеко,[32] додека единствениот трансфер на Лацио бил Касерес кој дошол од Верона. Меѓу останатите екипи, вреди да се истакне Сасуоло, кој се засилил со доаѓањето на напаѓачот Бабакар од Фјорентина, во замена за Фалчинели, кој и се приклучил на виола.

Настани[уреди | уреди извор]

Прв дел од сезоната (Андата)[уреди | уреди извор]

Марек Хамшик, капитенот на Наполи второ пласираната екипа во ова првенство со рекорден број на бодови; во оваа сезона Словакот го надминал Марадона и станал најдобар стрелец на небесно сините на сите времиња.[33]

Првиот месец од сезоната август не донел некој поголеми изненадувања, бидејќи екипите од "големата тројка" (Интер, Милан и Јувентус) веднаш го окупирале врвот на табелата со максимален број на бодови откако победиле во првите два натпревари, исто како и Сампдорија и Наполи,[34][35][36] но невообичаена ситуација имало на дното на табелата каде покрај новакот Беневенто се нашле и екипи од кој се очекуваше многу повеќе како Фјорентина, Аталанта, Удинезе и Каљари (сите без бодови по две кола).[37] Веќе септемвриската слика е многу попрецизна.[38] Поразите од Лацио, Сампдорија и Рома го оддалечиле Милан од врвот,[39] a тој останал окупиран од Наполи и Јувентус, додека Интер бил веднаш зад нив.[40]

Во седмото коло од сезоната, искористувајќи го првиот кикс на актуелните италијански шампиони (нерешено 2-2 против Аталанта), наполитанците го преземале водството во првенството, останувајќи осамени на врвот со два бода предност.[41][42] Во месеците октомври и ноември Наполи сè уште без пораз водел на табелата; а во потрага по нив биле Интер, Јувентус, Лацио и Рома, додека Милан на Винченцо Монтела (поразен во сите директни натпревари со првите пет) сè повеќе заостанувал зад наведените екипи. На другиот крај на табелата, на самото дно, ситуацијата на новопромовираниот Беневенто била многу тешка, поставувајќи негативен рекорд од 14 последователни порази од почетокот на сезоната.

Во текот на месец декември се регистрирани две промени на врвот на табелата; Наполи е за првпат поразен во ова првенство со 1-0 на домашен натпревар од Јувентус (со голот на некогашниот играч на Наполи, Игуаин), и во истото тоа коло е престигнат од Интер, кој пак е престигнат од Наполи и Јувентус две недели подоцна откако тие го регистрирале својот прв сезонски пораз со 1-3 на домашен терен од Удинезе.[43][44] На дното на табелата, во меѓувреме, Беневенто го пронашол својата прв историски бод во Серија А во ремито 2-2 против Милан (кој сега бил воден од страна на Џенаро Гатузо, по отпуштањето на Монтела).[45] По завршувањето на последното коло од првиот дел на првенството, Наполи и понатаму бил водач на табелата со бод предност во однос на Јувентус, додека Интер се чини дека го загубил тлото кога е во прашање Битката за врвот.

Втор дел од сезоната (Риторно)[уреди | уреди извор]

Давиде Астори, капитенот на Фјорентина, починал во пресрет на 27-мото коло од сезоната.

На почетокот од вториот круг била потврдена сликата од крајот на годината: во битка за скудетото се издвоиле Наполи и Јувентус, при што партенопеите водат на пласман и ги принудуваат бјанконерите да ги следат, додека за преостанатите места кој водат во Лигата на шампионите за следната сезона во борба биле Интер, Рома и Лацио. На дното, покрај Беневенто кој сè повеќе и повеќе се оддалечувал од сигурната зона која носи опстанок и сè повеќе изгледал закован на дното на табелата (иако во меѓувреме успеале да дојдат до првите долгоочекувани победи во лигата против Кјево и Сампдорија), регистрирана е како и обично голема борба, меѓу 7 тима кој во разлика од само 6 бода. Месецот февруари не понудил големи пресврти; освен што може да се евидентира малото одлепување на Наполи од Јувентус, кој го искористил одложувањето на натпреварот Јувентус-Аталанта да дојде до предност од +4,[46] и враќањето на Милан, кој под водството на Гатузо се чини дека повторно ја пронашол играта и резултатите, скратувајќи го јазот до екипите кој се борат за место во Лигаата на шампионите[47](како и до Сампдорија, која била меѓу откровенијата на сезоната). Сасуоло и Кротоне во овој дел од сезоната се соочуваат со потешкотии, кои ги тераат загрижувачки да гледаат код пад во зоната за испаѓање (окупирана во тој момент од новаците СПАЛ, Верона и Беневенто).

27-мото коло од сезоната е нарушено со изненадната смрт на Давиде Астори, капитенот на Фиорентина, неколку часа пред натпреварот против Удинезе: Лигата ги одложи сите седум натпревари кој биле закажани за тој ден, вклучувајќи го и дербито на Милано, кое исто така било закажано за тој ден (другите три натпревари биле одиграни во сабота, ден пред смртта на Астори).[48][49]

Мауро Икарди бил најдобар стрелец во оваа сезона со 29 гола
(колку и Имобиле), и најзаслужниот играч на Интер за враќањето на нероаѕурите во Лигата на шмапионите после 7 години.

Во следниот коло забележано е престигнувањето на врвот на табелата: Наполи одиграл нерешено со Интер[50] и, исто така, поради поразот дома од Рома една недела претходно, му го препуштаат првото место на актуелниот шампион Јувентус.[51] Три дена подоцна, бјанконерите победиле во одложениот натпревар против Аталанта и стигнале до +4.[52] Оваа дистанца помеѓу првите два тима на табелата останала актина сè до нивниот меѓусебен натпревар во 34-тото коло, и покрај некои обиди на Јувентус за зголемување на предноста: во Торино сепак победуваат небесно сините (со 1-0 со голот на Кулибали во 90-тата минута), и ја скратил предноста на противникот на -1.[53] По истото ова коло, Беневенто била првата екипа што и математички испаднала во Серија Б.[54] Сепак, веќе во следното коло, Јувентус се вратил на +4, победувајќи го Интер на Сан Сиро во Дербито д'Италија и искористувајќи го катастрофалниот пораз на Наполи на гостувањето кај Фјорентина ден подоцна.[55][56] Името на втората екипа која испаднала било познато по 36-тото коло, кога Верона загубила со 4-1 од Милан и му се приклучила на Беневенто како уште една екипа која се вратила во Серија Б после само една сезона во највисоката италијанска лига.[57]

По тивкиот почеток, во вториот дел од сезоната бразилецот Даглас Коста се појавил како главен протагонист[58] на Јувентус во освојувањето на историското 7-мо последователно скудето.

Сликата околу конечниот поредок станала подетална во 37-мото коло, кога поразот на Интер од Сасуоло и овозможил на Рома и математички да избори место во Лигата на шампионите.[59] Во неделата попладне, Милан го осигурал своето место во Лигата на Европа благодарение на ремито 1-1 со еден од директните конкуренти, екипата на Аталанта.[60] двојната вечерна програма, го донела и името на шампионот за оваа сезона, тоа бил Јувентус кој одиграл нерешено 0-0 на гостувањето кај Рома, што му било доволно да го осигура историското седмо скудето едноподруго во последните 7 години или нивно 34-то во клупската историја;[61] истата вечер згаснале надежите на двете екипи кој играле натпревар во Џенова - Сампдорија и Наполи, Наполи победил со 2-0 но таа победа не им донела ништо затоа што истата вечер ги загубиле шансите за скудетото (веќе ја имале осигурано втората позиција на табелата), додека поразот за Сампдорија значел и дефинитивен крај на шансите за изборување на квалификациите за Лигата на Европа.[60] Сценаријата за тоа кој ќе го освои четвртото место и последната екипа која ќе испадне од лигата останале отворени до последното коло, поради ремито помеѓу Кротоне и Лацио: бјанкочелестите ја зголемиле својата предност во однос на Интер на 3 бода во пресрет на нивниот директен судир закажан за последното коло, додека за питагорејците патот за спасување втора година по ред во последното коло останал отворен.[62]

Испаѓањето на Кротоне во претходното коло било само одложено, бидејќи поразот од Наполи (кој воспоставил свој сопствен клупски рекорд по бројот на освоени бодови во една лига, а за првпат во историјата на лигата еден клуб кој достигнал до 91 бод завршил како втор во пласманот) во последната рунда ги осудува на испаѓање во Серија Б, по две сезони во елитната италијанска конкуренција.[63] Нивното испаѓање значело спас и опстанок во лигата за Удинезе, Кјево, СПАЛ и Каљари;[64] сардинијците исто така сами си ја завршиле работата победувајќи ја Аталанта, која завршила на седмото место: поразот на Фјорентина од Милан, всушност, ја исклучил виола од Европа, во корист на токму на Аталанта, која ќе мора да започне со натпреварувањето од втората рунда на квалификации.[65] Дилемата за последното слободно место кое води во Лигата на шампионите била решена во корист на Интер, кој го победи Лацио со 3-2, и го престигнал на табелата, поради фактот што бил подобар во меѓусебните натпревари. Така, бјанкочелестите завршиле во групната фаза од Лигата на Европа, заедно со Милан.[66]

Рангирањето на најдобрите стрелци е завршено со поделба на првото место, помеѓу најдобриот стрелец на бјанкочелестите и нероаѕурите: Имобиле и Икарди, секој од нив постигнал по 29 голови.[67] За двајцата ова е вторпат во кариерата да бидат најдобри стрелци во италијанското првенство: аргентинецот исто така ја освоил оваа награда пред 3 години, и тогаш завршувајќи со еднаков број голови со друг играч (во тој случај Тони од Верона, со по 22 гола), додека Имобиле веќе бил најдобар стрелец пред 4 години.[67]

За тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри ова било петто лично скудето во кариерата (4 со Јувентус и 1 со Милан), со што тој се изедначил со Фабио Капело и Марчело Липи по бројот на освоени титули во италијанското првенство останувајќи единствено само зад Џовани Трапатони. Исто така тој станал само вториот тренер (по Карло Каркано) кој успеал да освои 4 шампионски титули едноподруго со кој било клуб.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи по региони[уреди | уреди извор]

Број на екипи Регион Екипи
3  Емилија-Ромања Болоња, Сасуоло и СПАЛ
 Ломбардија Аталанта, Интер и Милан
2  Венето Кјево и Хелас Верона
 Кампанија Наполи и Беневенто
 Лацио Лацио и Рома
 Лигурија Џенова и Сампдорија
 Пиемонт Јувентус и Торино
1  Калабрија Кротоне
 Сардинија Каљари
 Тоскана Фјорентина
 Фурланија-Јулиска Краина Удинезе

Стадионите на екипите и нивните локации[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион Капацитет сезона 2016–2017
Аталанта Аталанта Бергамо Атлети Аѕури д'Италија &1000000000000002130000021,300 4-ти во Серија А
Беневенто Беневенто Беневенто Стадион Чиро Вигорито &1000000000000001755399917,554 Серија Б Плејоф победник
Болоња Болоња Болоња Стадион Ренато Дал'Ара &1000000000000003827900038,279 15-ти во Серија А
Верона Верона Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038,402 2-ри во Серија Б
Интер Интер Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080,018 7-ми во Серија А
Јувентус Јувентус Торино Стадион Јувентус &1000000000000004150699941,507 Скудето Серија А шампион
Каљари Каљари Каљари Сардења арена &1000000000000001623300016,233 11-ти во Серија А
Кјево Кјево Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038,402 14-ти во Серија А
Кротоне Кротоне Кротоне Стадион Ецио Шида &1000000000000001654700016,547 17-ти во Серија А
Лацио Лацио Рим Олимпико &1000000000000007063400070,634 5-ти во Серија А
Милан Милан Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080,018 6-ти во Серија А
Наполи Наполи Неапол Стадион Сан Паоло &1000000000000006024000060,240 3-ти во Серија А
Рома Рома Рим Олимпико &1000000000000007063400070,634 2-ри во Серија А
Сампдорија Сампдорија Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036,685 10-ти во Серија А
Сасуоло Сасуоло Сасуоло Стадион Мапеи
(Реџо Емилија)
&1000000000000002371699923,717 12-ти во Серија А
СПАЛ СПАЛ Ферара Стадион Паоло Маца &1000000000000001301999913,020 Серија Б шампион
Торино Торино Торино Олимпико ди Торино &1000000000000002799399927,994 9-ти во Серија А
Удинезе Удинезе Удине Стадион Фриули &1000000000000002514399925,144 13-ти во Серија А
Фјорентина Фјорентина Фиренца Стадион Артемио Франки &1000000000000004314699943,147 8-ми во Серија А
Џенова Џенова Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036,685 16-ти во Серија А

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер Капитен Опрема Спонзор на дресот
Аталанта Италија Џан Пјеро Гасперини Аргентина Алехандро Гомес Хома TWS
Беневенто Италија Роберто Де Зерби Италија Фабио Лучони FG Sport La Molisana
Болоња Италија Роберто Донадони Италија Антонио Миранте Макрон Faac
Верона Италија Фабио Пекија Италија Ромуло Најк Metano Nord
Интер Италија Лучано Спалети Аргентина Мауро Икарди Најк Pirelli
Јувентус Италија Масимилијано Алегри Италија Џанлујџи Буфон Адидас Jeep
Каљари Уругвај Диего Лопес Италија Даниеле Десена Макрон Ichnusa
Кјево Италија Лоренцо Д'Ана Италија Серџо Пелисие Џивова Paluani
Кротоне Италија Валтер Ѕенга Италија Алекс Кордаз Zeus Sport Lewer
Лацио Италија Симоне Инѕаги Босна и Херцеговина Сенад Лулиќ Макрон Seleco
Милан Италија Џенаро Гатузо Италија Леонардо Бонучи Адидас Fly Emirates
Наполи Италија Маурицио Сари Словачка Марек Хамшик Капа Lete
Рома Италија Еузебио Ди Франческо Италија Даниеле Де Роси Најк Qatar Airways
Сампдорија Италија Марко Џампаоло Италија Васко Реџини Хома Invent Energy
Сасуоло Италија Џузепе Јакини Италија Франческо Мањанели Капа Мапеи
СПАЛ Италија Леонардо Семпличи Италија Мирко Антенучи Макрон Vetroresina
Торино Италија Валтер Маѕари Италија Андреја Белоти Капа Сузуки
Удинезе Хрватска Игор Тудор Бразил Данило HS Sport Дачија
Фјорентина Италија Стефано Пиоли Хрватска Милан Бадељ Le Coq Sportif Folletto
Џенова Италија Давиде Балардини Италија Матија Перин Лото Eviva Energia

Тренерски промени[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер кој заминал Причина Дата на заминување Позиција Тренер кој го заменил Дата на назначување
Интер Италија Стефано Веки Крај на привр. период 28 мај 2017 Пред-сезона Италија Лучано Спалети 9 јуни 2017 [68]
Рома Италија Лучано Спалети Спогодбено 30 мај 2017[69] Италија Еузебио Ди Франческо 13 јуни 2017[70]
Фјорентина Португалија Пауло Соуса Му истекол договорот 6 јуни 2017 Италија Стефано Пиоли 6 јуни 2017 [71]
Сасуоло Италија Еузебио Ди Франческо Заминал во Рома 13 јуни 2017 Италија Кристијан Буки 20 јуни 2017[72]
Каљари Италија Масимо Растели Отпуштен 17 октомври 2017[73] 14-ти Уругвај Диего Лопес 18 октомври 2017[74]
Беневенто Италија Марко Барони 23 октомври 2017 20-ти Италија Роберто Де Зерби 23 октомври 2017[75]
Џенова Хрватска Иван Јуриќ 5 ноември 2017[76] 18-ти Италија Давиде Балардини 6 ноември 2017[77]
Удинезе Италија Лујџи Дел Нери 21 ноември 2017[78] 14-ти Италија Масимо Одо 21 ноември 2017[79]
Сасуоло Италија Кристијан Буки 27 ноември 2017[80] 16-ти Италија Џузепе Јакини 27 ноември 2017[81]
Милан Италија Винченцо Монтела 27 ноември 2017[82] 7-ти Италија Џенаро Гатузо 27 ноември 2017[83]
Кротоне Италија Давиде Никола Оставка 6 декември 2017[84] 16-ти Италија Валтер Ѕенга 8 декември 2017[85]
Торино Србија Синиша Михајловиќ Отпуштен 4 јануари 2018[86] 10-ти Италија Валтер Мацари 4 јануари 2018[87]
Удинезе Италија Масимо Одо 24 април 2018[88] 15-ти Хрватска Игор Тудор 24 април 2018[89]
Кјево Италија Роландо Маран 29 април 2018[90] 17-ти Италија Лоренцо Д'Ана 29 април 2018

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Последно ажурирање: 22 мај 2018.[91]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Скудето 1. Јувентус Јувентус 95 38 30 5 3 86 24 +62
2. Наполи Наполи 91 38 28 7 3 77 29 +48
3. Рома Рома 77 38 23 8 7 61 28 +33
4. Интер Интер 72 38 20 12 6 66 30 +36
5. Лацио Лацио 72 38 21 9 8 89 49 +40
6. Милан Милан 64 38 18 10 10 56 42 +14
[92] 7. Аталанта Аталанта 60 38 16 12 10 57 39 +18
8. Фјорентина Фјорентина 57 38 16 9 13 54 46 +8
9. Торино Торино 54 38 13 15 10 54 46 +8
10. Сампдорија Сампдорија 54 38 16 6 16 56 60 −4
11. Сасуоло Сасуоло 43 38 11 10 17 29 59 −30
12. Џенова Џенова 41 38 11 8 19 33 43 −10
13. Кјево Кјево 40 38 10 10 18 36 59 −23
14. Удинезе Удинезе 40 38 12 4 22 48 63 −15
15. Болоња Болоња 39 38 11 6 21 40 52 −12
16. Каљари Каљари 39 38 11 6 21 33 61 −28
17. СПАЛ СПАЛ 38 38 8 14 16 39 59 −20
18. Кротоне Кротоне 35 38 9 8 21 40 66 −26
19. Верона Верона 25 38 7 4 27 30 78 −48
20. Беневенто Беневенто 21 38 6 3 29 33 84 −51

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Испаѓа во Серија Б 2018-2019.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните двобои
 • Гол-разлика во меѓусебните двобои
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка

Пласман[уреди | уреди извор]

Шампионскиот тим[уреди | уреди извор]

Почетна постава
4-3-3 формација
1 Италија Џанлујџи Буфон (21 настап)
26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер (27)
4 Мароко Меди Бенатија (20)
3 Италија Џорџо Кјелини (26)
12 Бразил Алекс Сандро (26)
6 Германија Сами Хедира (26)
5 Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ (31)
14 Франција Блез Матуиди (32)
10 Аргентина Пауло Дибала (33)
11 Бразил Даглас Коста (31)
9 Аргентина Гонсало Игуаин (35)

Резерви: Марио Манџукиќ (32), Андреја Барцалји (26), Даниеле Ругани (22), Федерико Бернардески (22), Хуан Квадрадо (21), Родриго Бентанкур (20), Квадво Асамоа (19), Војќех Шченсни (17), Клаудио Маркизио (15), Матија Де Шиљо (12), Стефано Стураро (12), Бенедикт Хеведес (3), Карло Пинсољо (1).

Резултати[уреди | уреди извор]

Табеларен приказ[уреди | уреди извор]

Последно ажуриање: 28 мај 2018.

Читањето хоризонтално ни ги покажува резултати на домашен терен на наведената екипа од првата колона, а читањето вертикално ни ги покажува резултатите во гости на наведената екипата од првиот ред.

АТА БЕН БОЛ КАЉ КЈЕ КРО ФЈО ЏЕН ИНТ ЈУВ ЛАЦ МИЛ НАП РОМ САМ САС СПА ТОР УДИ ВЕР
Аталанта –––– 1-0 1-0 1-2 1-0 5-1 1-1 3-1 0-0 2-2 3-3 1-1 0-1 0-1 1-2 2-1 1-1 2-1 2-0 3-0
Беневенто 0-3 –––– 0-1 1-2 1-0 3-2 0-3 1-0 1-2 2-4 1-5 2-2 0-2 0-4 3-2 1-2 1-2 0-1 3-3 3-0
Болоња 0-1 3-0 –––– 1-1 1-2 2-3 1-2 2-0 1-1 0-3 1-2 1-2 0-3 1-1 3-0 2-1 2-1 1-1 1-2 2-0
Каљари 1-0 2-1 0-0 –––– 0-2 1-0 0-1 2-3 1-3 0-1 2-2 1-2 0-5 0-1 2-2 0-1 2-0 0-4 2-1 2-1
Кјево 1-1 1-0 2-3 2-1 –––– 2-1 2-1 0-1 1-2 0-2 1-2 1-4 0-0 0-0 2-1 1-1 2-1 0-0 1-1 3-2
Кротоне 1-1 2-0 1-0 1-1 1-0 –––– 2-1 0-1 0-2 1-1 2-2 0-3 0-1 0-2 4-1 4-1 2-3 2-2 0-3 0-0
Фјорентина 1-1 1-0 2-1 0-1 1-0 2-0 –––– 0-0 1-1 0-2 3-4 1-1 3-0 2-4 1-2 3-0 0-0 3-0 2-1 1-4
Џенова 1-2 1-0 0-1 2-1 1-1 1-0 2-3 –––– 2-0 2-4 2-3 0-1 2-3 1-1 0-2 1-0 1-1 1-2 0-1 3-1
Интер 2-0 2-0 2-1 4-0 5-0 1-1 3-0 1-0 –––– 2-3 0-0 3-2 0-0 1-1 3-2 1-2 2-0 1-1 1-3 3-0
Јувентус 2-0 2-1 3-1 3-0 3-0 3-0 1-0 1-0 0-0 –––– 1-2 3-1 0-1 1-0 3-0 7-0 4-1 4-0 2-0 2-1
Лацио 1-1 6-2 1-1 3-0 5-1 4-0 1-1 1-2 2-3 0-1 –––– 4-1 1-4 0-0 4-0 6-1 0-0 1-3 3-0 2-0
Милан 0-2 0-1 2-1 2-1 3-2 1-0 5-1 0-0 0-0 0-2 2-1 –––– 0-0 0-2 1-0 1-1 2-0 0-0 2-1 4-1
Наполи 3-1 6-0 3-1 3-0 2-1 2-1 0-0 1-0 0-0 0-1 4-1 2-1 –––– 2-4 3-2 3-1 1-0 2-2 4-2 2-0
Рома 1-2 5-2 1-0 1-0 4-1 1-0 0-2 2-1 1-3 0-0 2-1 0-2 0-1 –––– 0-1 1-1 3-1 3-0 3-1 3-0
Сампдорија 3-1 2-1 1-0 4-1 4-1 5-0 3-1 0-0 0-5 3-2 1-2 2-0 0-2 1-1 –––– 0-1 2-0 1-1 2-1 2-0
Сасуоло 0-3 2-2 0-1 0-0 0-0 2-1 1-0 0-0 1-0 1-3 0-3 0-2 1-1 0-1 1-0 –––– 1-1 1-1 0-1 0-2
СПАЛ 1-1 2-0 1-0 0-2 0-0 1-1 1-1 1-0 1-1 0-0 2-5 0-4 2-3 0-3 3-1 0-1 –––– 2-2 3-2 2-2
Торино 1-1 3-0 3-0 2-1 1-1 4-1 1-2 0-0 1-0 0-1 0-1 1-1 1-3 0-1 2-2 3-0 2-1 –––– 2-0 2-2
Удинезе 2-1 2-0 1-0 0-1 1-2 1-2 0-2 1-0 0-4 2-6 1-2 1-1 0-1 0-2 4-0 1-2 1-1 2-3 –––– 4-0
Верона 0-5 1-0 2-3 1-0 1-0 0-3 0-5 0-1 1-2 1-3 0-3 3-0 1-3 0-1 0-0 0-1 1-3 2-1 0-1 ––––

Календар[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на календарот се одржало на 26 јули 2017 година.[93][94]

Андата (1. коло) Прво коло Риторно (20. коло)
20 авг. 0-1 Аталанта-Рома 2-1 6 јан.
1-1 Болоња-Торино 0-3
0-3 Кротоне-Милан 0-1
3-0 Интер-Фјорентина 1-1 5 јан.
19 авг. 3-0 Јувентус-Каљари 1-0 6 јан.
20 авг. 0-0 Лацио-СПАЛ 5-2
2-1 Сампдорија-Беневенто 2-3
0-0 Сасуоло-Џенова 0-1
1-2 Удинезе-Кјево 1-1 5 јан.
19 авг. 1-3 Верона-Наполи 0-2 6 јан.
Андата (2. коло) Второ коло Риторно (21. коло)
26 авг. 0-1 Беневенто-Болоња 0-3 21 јан.
27 авг. 1-2 Кјево-Лацио 1-5
0-0 Кротоне-Верона 3-0
1-2 Фјорентина-Сампдорија 1-3
26 авг. 2-4 Џенова-Јувентус 0-1 22 јан.
27 авг. 2-1 Милан-Каљари 2-1 21 јан.
3-1 Наполи-Аталанта 1-0
26 авг. 1-3 Рома-Интер 1-1
27 авг. 3-2 СПАЛ-Удинезе 1-1
3-0 Торино-Сасуоло 1-1


Андата (3. коло) Трето коло Риторно (22. коло)
10 сеп. 2-1 Аталанта-Сасуоло 3-0 27 јан.
0-1 Беневенто-Торино 0-3 28 јан.
0-3 Болоња-Наполи 1-3
1-0 Каљари-Кротоне 1-1
2-0 Интер-СПАЛ 1-1
9 сеп. 3-0 Јувентус-Кјево 2-0 27 јан.
10 сеп. 4-1 Лацио-Милан 1-2 28 јан.
24 јан.[95] 1-1 Сампдорија-Рома 1-0
10 сеп. 1-0 Удинезе-Џенова 1-0
0-5 Верона-Фјорентина 4-1
Андата (4. коло) Четврто коло Риторно (23. коло)
17 сеп. 1-1 Кјево-Аталанта 0-1 4 фев.
16 сеп. 0-2 Кротоне-Интер 1-1 3 фев.
2-1 Фјорентина-Болоња 2-1 4 фев.
17 сеп. 2-3 Џенова-Лацио 2-1 5 фев.
2-1 Милан-Удинезе 1-1 4 фев.
6-0 Наполи-Беневенто 2-0
16 сеп. 3-0 Рома-Верона 1-0
17 сеп. 1-3 Сасуоло-Јувентус 0-7
0-2 СПАЛ-Каљари 0-2
2-2 Торино-Сампдорија 1-1 3 фев.


Андата (5. коло) Петто коло Риторно (24. коло)
20 сеп. 5-1 Аталанта-Кротоне 1-1 10 фев.
0-4 Беневенто-Рома 2-5 11 фев.
19 сеп. 1-1 Болоња-Интер 1-2
20 сеп. 0-1 Каљари-Сасуоло 0-0
1-1 Џенова-Кјево 1-0
1-0 Јувентус-Фјорентина 2-0 9 фев.
1-4 Лацио-Наполи 1-4 10 фев.
2-0 Милан-СПАЛ 4-0
2-3 Удинезе-Торино 0-2 11 фев.
0-0 Верона-Сампдорија 0-2
Андата (6. коло) Шесто коло Риторно (25. коло)
24 сеп. 0-2 Каљари-Кјево 1-2 17 фев.
2-0 Кротоне-Беневенто 2-3 18 фев.
1-1 Фјорентина-Аталанта 1-1
1-0 Интер-Џенова 0-2 17 фев.
23 сеп. 4-0 Јувентус-Торино 1-0 18 фев.
3-1 Рома-Удинезе 2-0 17 фев.
24 сеп. 2-0 Сампдорија-Милан 0-1 18 фев.
0-1 Сасуоло-Болоња 1-2
23 сеп. 2-3 СПАЛ-Наполи 0-1
24 сеп. 0-3 Верона-Лацио 0-2 19 фев.


Андата (7. коло) Седмо коло Риторно (26. коло)
1 окт. 2-2 Аталанта-Јувентус 0-2 14 мар.
1-2 Беневенто-Интер 0-2 24 фев.
2-1 Кјево-Фјорентина 0-1 25 фев.
30 сеп. 0-1 Џенова-Болоња 0-2 24 фев.
1 окт. 6-1 Лацио-Сасуоло 3-0 25 фев.
0-2 Милан-Рома 2-0
3-0 Наполи-Каљари 5-0 26 фев.
1-1 СПАЛ-Кротоне 3-2 25 фев.
2-2 Торино-Верона 1-2
30 сеп. 4-0 Удинезе-Сампдорија 1-2
Андата (8. коло) Осмо коло Риторно (27. коло)
15 окт. 2-1 Болоња-СПАЛ 0-1 3 мар.
2-3 Каљари-Џенова 1-2 3 апр.
2-2 Кротоне-Торино 1-4 4 апр.
2-1 Фјорентина-Удинезе 2-0 3 апр.
3-2 Интер-Милан 0-0 4 апр.
14 окт. 1-2 Јувентус-Лацио 1-0 3 мар.
0-1 Рома-Наполи 4-2
15 окт. 3-1 Сампрдорија-Аталанта 2-1 3 апр.
0-0 Сасуоло-Кјево 1-1 4 апр.
16 окт. 1-0 Верона-Беневенто 0-3


Андата (9. коло) Деветто коло Риторно (28. коло)
22 окт. 1-0 Аталанта-Болоња 1-0 11 мар.
0-3 Беневенто-Фјорентина 0-1
3-2 Кјево-Верона 0-1 10 мар.
3-0 Лацио-Каљари 2-2 11 мар.
0-0 Милан-Џенова 1-0
21 окт. 0-0 Наполи-Интер 0-0
5-0 Сампдорија-Кротоне 1-4
22 окт. 0-1 СПАЛ-Сасуоло 1-1
0-1 Торино-Рома 0-3 9 мар.
2-6 Удинезе-Јувентус 0-2 11 мар.
Андата (10. коло) Дессетто коло Риторно (29.коло)
25 окт. 3-0 Аталанта-Верона 5-0 18 мар.
1-2 Болоња-Лацио 1-1
2-1 Каљари-Беневенто 2-1
1-4 Кјево-Милан 2-3
3-0 Фјорентина-Торино 2-1
2-3 Џенова-Наполи 0-1
24 окт. 3-2 Интер-Сампдорија 5-0
25 окт. 4-1 Јувентус-СПАЛ 0-0 17 мар.
1-0 Рома-Кротоне 2-0 18 мар.
0-1 Сасуоло-Удинезе 2-1 17 мар.


Андата (11. коло) Единаесетто коло Риторно (30. коло)
29 окт. 1-5 Беневенто-Лацио 2-6 31 мар.
2-1 Кротоне-Фјорентина 0-2
28 окт. 0-2 Милан-Јувентус 1-3
29 окт. 3-1 Наполи-Сасуоло 1-1
28 окт. 1-0 Рома-Болоња 1-1
29 окт. 4-1 Сампдорија-Кјево 1-2
1-0 СПАЛ-Џенова 1-1
2-1 Торино-Каљари 4-0
2-1 Удинезе-Аталанта 0-2
30 окт. 1-2 Верона-Интер 0-3
Андата (12. коло) Дванаесетто коло Риторно (31. коло)
5 ное. 1-1 Аталанта-СПАЛ 1-1 7 апр.
4 ное. 2-3 Болоња-Кротоне 0-1 8 апр.
5 ное. 2-1 Каљари-Верона 0-1
0-0 Кјево-Наполи 1-2
2-4 Фјорентина-Рома 2-0 7 апр.
4 ное. 0-2 Џенова-Сампдорија 0-0
5 ное. 1-1 Интер-Торино 0-1 8 апр.
2-1 Јувентус-Беневенто 4-2 7 апр.
24 јан.[95] 3-0 Лацио-Удинезе 2-1 8 апр.
5 ное. 0-2 Сасуоло-Милан 1-1


Андата (13. коло) Тринаесетто коло Риторно (32. коло)
19 ное. 1-2 Беневенто-Сасуоло 2-2 15 апр.
0-1 Кротоне-Џенова 0-1 14 апр.
2-0 Интер-Аталанта 0-0
18 nov. 2-1 Наполи-Милан 0-0 15 апр.
2-1 Рома-Лацио 0-0
19 ное. 3-2 Сампдорија-Јувентус 0-3
1-1 СПАЛ-Фјорентина 0-0
1-1 Торино-Кјево 0-0 14 апр.
0-1 Удинезе-Каљари 1-2
20 ное. 2-3 Верона-Болоња 0-2 15 апр.
Андата (14. коло) Четиринаесетто коло Риторно (33. коло)
27 ное. 1-0 Аталанта-Беневенто 3-0 18 апр.
25 ное. 3-0 Болоња-Сампдорија 0-1
1-3 Каљари-Интер 0-4 17 апр.
2-1 Кјево-СПАЛ 0-0 18 апр.
26 ное. 1-1 Џенова-Рома 1-2
3-0 Јувентус-Кротоне 1-1
1-1 Лацио-Фјорентина 4-3
0-0 Милан-Торино 1-1
25 ное. 0-2 Сасуоло-Верона 1-0
26 ное. 0-1 Удинезе-Наполи 2-4


Андата (15. коло) Петнаесетто коло Риторно (34. коло)
3 дек. 2-2 Беневенто-Милан 1-0 21 апр.
1-1 Болоња-Каљари 0-0 22 апр.
4 дек. 0-3 Кротоне-Удинезе 2-1
3 дек. 3-0 Фјорентина-Сасуоло 0-1 21 апр.
5-0 Интер-Кјево 2-1 22 апр.
1 дек. 0-1 Наполи-Јувентус 1-0
3-1 Рома-СПАЛ 3-0 21 апр.
3 дек. 1-2 Сампдорија-Лацио 0-4 22 апр.
2 дек. 1-1 Торино-Аталанта 1-2
4 дек. 0-1 Верона-Џенова 1-3 23 апр.
Андата (16. коло) Шеснаесетто коло Риторно (35. коло)
9 дек. 2-2 Каљари-Сампдорија 1-4 29 апр.
10 дек. 0-0 Кјево-Рома 1-4 28 апр.
12 дек. 1-2 Џенмова-Аталанта 1-3 29 апр.
9 дек. 0-0 Јувентус-Интер 3-2 28 апр.
11 дек. 1-3 Лацио-Торино 1-0 29 апр.
10 дек. 2-1 Милан-Болоња 2-1
0-0 Наполи-Фјорентина 0-3
2-1 Сасуоло-Кротоне 1-4
2-2 СПАЛ-Верона 3-1
2-0 Удинезе-Беневенто 3-3


Андата (17. коло) Седуманесетто коло Риторно (36. коло)
17 дек. 3-3 Аталанта-Лацио 1-1 6 мај
1-2 Беневенто-СПАЛ 0-2
0-3 Болоња-Јувентус 1-3 5 мај
1-0 Кротоне-Кјево 1-2 6 мај
0-0 Фјорентина-Џенова 3-2
16 дек. 1-3 Интер-Удинезе 4-0
1-0 Рома-Каљари 1-0
17 дек. 0-1 Сампдорија-Сасуоло 0-1
16 дек. 1-3 Торино-Наполи 2-2
17 дек. 3-0 Верона-Милан 1-4 5 мај
Андата (18. коло) Осумнаесетто коло Риторно (37. коло)
22 дек. 0-1 Каљари-Фјорентина 1-0 13 мај
2-3 Кјево-Болоња 2-1
23 дек. 1-0 Џенова-Беневенто 0-1 12 мај
1-0 Јувентус-Рома 0-0 13 мај
4-0 Лацио-Кротоне 2-2
0-2 Милан-Аталанта 1-1
3-2 Наполи-Сампдорија 2-0
1-0 Сасуоло-Интер 2-1 12 мај
2-2 СПАЛ-Торино 1-2 13 мај
4-0 Удинезе-Верона 1-0


Андата (19. коло) Деветнаесетто коло Риторно (38. коло)
30 дек. 1-2 Аталанта-Каљари 0-1 20 мај
1-0 Беневенто-Кјево 0-1
1-2 Болоња-Удинезе 0-1
29 дек. 0-1 Кротоне-Наполи 1-2
30 дек. 1-1 Фјорентина-Милан 1-5
0-0 Интер-Лацио 3-2
1-1 Рома-Сасуоло 1-0
2-0 Сампдорија-СПАЛ 1-3
0-0 Торино-Џенова 2-1
1-3 Верона-Јувентус 1-2 19 мај

Статистика[уреди | уреди извор]

Екипна[уреди | уреди извор]

Лидери на табелата[уреди | уреди извор]

ФК ЈувентусФК НаполиФК ИнтерФК Наполи

Создавање на пласманот[уреди | уреди извор]

10ª 11ª 12ª 13ª 14ª 15ª 16ª 17ª 18ª 19ª 20ª 21ª 22ª 23ª 24ª 25ª 26ª 27ª 28ª 29ª 30ª 31ª 32ª 33ª 34ª 35ª 36ª 37ª 38ª
Аталанта 0 0 3 4 7 8 9 9 12 15 15 16 16 19 20 23 24 27 27 30 30 33 36 37 38 38 38 41 44 47 48 49 52 55 58 59 60 60
Беневенто 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 4 7 7 7 7 7 10 10 13 13 13 13 13 14 14 17 18 18 21 21
Болоња 1 4 4 4 5 8 11 14 14 14 14 14 17 20 21 21 21 24 24 24 27 27 27 27 30 33 33 33 34 35 35 38 38 39 39 39 39 39
Каљари 0 0 3 6 6 6 6 6 6 9 9 12 15 15 16 17 17 17 20 20 20 21 24 25 25 25 25 26 29 29 29 32 32 33 33 33 36 39
Кјево 3 3 3 4 5 8 11 12 15 15 15 16 17 20 20 21 21 21 21 22 22 22 22 22 25 25 26 26 26 29 29 30 31 31 31 34 37 40
Кротоне 0 1 1 1 1 4 5 6 6 6 9 12 12 12 12 12 15 15 15 15 18 19 20 21 21 21 21 24 24 24 27 27 28 31 34 34 35 35
Фјорентина 0 0 3 6 6 7 7 10 13 16 16 16 17 18 21 22 23 26 27 28 28 28 31 31 32 35 38 41 44 47 50 51 51 51 54 57 57 57
Џенова 1 1 1 1 2 2 2 5 6 6 6 6 9 10 13 13 14 17 18 21 21 21 24 27 30 30 33 33 33 34 35 38 38 41 41 41 41 41
Интер 3 6 9 12 13 16 19 22 23 26 29 30 33 36 39 40 40 40 41 42 43 44 45 48 48 51 52 53 56 59 59 60 63 66 66 69 69 72
Јувентус 3 6 9 12 15 18 19 19 22 25 28 31 31 34 37 38 41 44 47 50 53 56 59 62 65 68 71 74 75 78 81 84 85 85 88 91 92 95
Лацио 1 4 7 10 10 13 16 19 22 25 28 31 31 32 35 35 36 39 40 43 46 46 46 46 49 52 52 53 54 57 60 61 64 67 70 71 72 72
Милан 3 6 6 9 12 12 12 12 13 16 16 19 19 20 21 24 24 24 25 28 31 34 35 38 41 44 45 48 51 51 52 53 54 54 57 60 61 64
Наполи 3 6 9 12 15 18 21 24 25 28 31 32 35 38 38 39 42 45 48 51 54 57 60 63 66 69 69 70 73 74 77 78 81 84 84 85 88 91
Рома 3 3 4 7 10 13 16 16 19 22 25 28 31 32 35 36 39 39 40 40 41 41 44 47 50 50 53 56 59 60 60 61 64 67 70 73 74 77
Сампдорија 3 6 7 8 9 12 12 15 18 18 21 24 27 27 27 28 28 28 31 31 34 37 38 41 41 44 47 47 47 47 48 48 51 51 54 54 54 54
Сасуоло 1 1 1 1 4 4 4 5 8 8 8 8 11 11 11 14 17 20 21 21 22 22 22 23 23 23 24 25 28 29 30 31 34 37 37 40 43 43
СПАЛ 1 4 4 4 4 4 5 5 5 5 8 9 10 10 10 11 14 15 15 15 16 17 17 17 17 20 23 24 25 26 27 28 29 29 32 35 35 38
Торино 1 4 7 8 11 11 12 13 13 13 16 17 18 19 20 23 23 24 25 28 29 32 33 36 36 36 39 39 39 42 45 46 47 47 47 48 51 54
Удинезе 0 0 3 3 3 3 6 6 6 9 12 12 12 12 15 18 21 24 27 28 29 32 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 34 34 37 40
Верона 0 1 1 1 2 2 3 6 6 6 6 6 6 9 9 10 13 13 13 13 13 16 16 16 16 19 19 22 22 22 25 25 25 25 25 25 25 25

Освоени бодови во сооднос[уреди | уреди извор]

Сооднос андата-риторно[уреди | уреди извор]
Андата Риторно
Наполи 48 Јувентус 48
Јувентус 47 Наполи 43
Интер 41 Милан 39
Лацио 40 Рома 37
Рома 40 Аталанта 33
Сампдорија 31 Лацио 32
Фјорентина 27 Интер 31
Аталанта 27 Фјорентина 30
Удинезе 27 Торино 29
Торино 25 Џенова 23
Милан 25 Сампдорија 23
Болоња 24 СПАЛ 23
Кјево 21 Сасуоло 22
Сасуоло 21 Кротоне 20
Каљари 20 Каљари 19
Џенова 18 Кјево 19
СПАЛ 15 Беневенто 17
Кротоне 15 Болоња 15
Верона 13 Удинезе 13
Беневенто 4 Верона 12
Сооднос дома-гости[уреди | уреди извор]
Дома Гости
Јувентус 49 Јувентус 46
Наполи 45 Наполи 46
Сампдорија 39 Рома 42
Интер 38 Лацио 40
Милан 35 Интер 34
Рома 35 Милан 29
Аталанта 33 Фјорентина 28
Лацио 32 Аталанта 27
Торино 30 Сасуоло 24
Фјорентина 29 Торино 24
Кјево 27 Џенова 20
Кротоне 24 Удинезе 20
СПАЛ 23 Каљари 18
Болоња 22 Болоња 17
Каљари 21 Сампдорија 15
Џенова 21 СПАЛ 15
Удинезе 20 Кјево 13
Сасуоло 19 Кротоне 11
Беневенто 17 Верона 9
Верона 16 Беневенто 4

Поединечна[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Пенали Играч Клуб
29 6 Аргентина Мауро Икарди Интер Интер
29 7 Италија Чиро Имобиле Лацио Лацио
22 3 Аргентина Пауло Дибала Јувентус Јувентус
19 7 Италија Фабио Кваљарела Сампдорија Сампдорија
18 4 Белгија Дрис Мертенс Наполи Наполи
16 0 Босна и Херцеговина Един Џеко Рома Рома
16 1 Аргентина Гонсало Игуаин Јувентус Јувентус
14 0 Аргентина Џовани Симеоне Фјорентина Фјорентина
12 0 Шпанија Јаго Фалке Торино Торино
12 0 Италија Кевин Лазања Удинезе Удинезе
12 0 Србија Сергеј Милинко.-Савиќ Лацио Лацио
12 1 Италија Роберто Инглезе Кјево Кјево
11 0 Италија Леонардо Паволети Каљари Каљари
11 0 Хрватска Иван Перишиќ Интер Интер
11 0 Колумбија Дуван Сапата Сампдорија Сампдорија
11 1 Шпанија Луис Алберто Лацио Лацио
11 2 Словенија Јосип Иличиќ Аталанта Аталанта
11 5 Италија Мирко Антенучи СПАЛ СПАЛ
10 0 Италија Андреја Белоти Торино Торино
10 0 Шпанија Хосе Калјехон Наполи Наполи
10 0 Италија Матео Политано Сасуоло Сасуоло
10 0 Италија Патрик Кутроне Милан Милан
10 2 Италија Симоне Верди Болоња Болоња
9 0 Германија Сами Хедира Јувентус Јувентус
9 0 Италија Брајан Кристанте Аталанта Аталанта

Чиро Имобиле бил најдобар стрелец во сезоната со 29 гола (колку што постигнал и Икарди) и единствениот играч покрај аргентинцот кој во текот на оваа сезона успеал да постигне 4 гола на еден натпревар.

Хет-трикови[уреди | уреди извор]

Играч Клуб Против Резултат Дата
Аргентина Пауло Дибала Јувентус Џенова 4–2 (A) Архивирано на 6 јуни 2018 г. 26 август 2017
Италија Чиро Имобиле Лацио Милан 4–1 (H) Архивирано на 25 јуни 2018 г. 10 септември 2017
Аргентина Пауло Дибала Јувентус Сасуоло 3–1 (A) Архивирано на 26 јуни 2018 г. 17 септември 2017
Белгија Дрис Мертенс Наполи Беневенто 6–0 (H) Архивирано на 26 јуни 2018 г. 17 септември 2017
Аргентина Мауро Икарди Интер Милан 3–2 (H) Архивирано на 26 јуни 2018 г. 15 октомври 2017
Германија Сами Хедира Јувентус Удинезе 6–2 (A) Архивирано на 6 јуни 2018 г. 22 октомври 2017
Хрватска Иван Перишиќ Интер Кјево 5–0 (H) Архивирано на 11 април 2018 г. 3 декември 2017
Италија Чиро Имобиле4 Лацио СПАЛ 5–2 (A) Архивирано на 15 јуни 2018 г. 6 јануари 2018
Италија Фабио Кваљарела Сампдорија Фјорентина 3–1 (H) Архивирано на 26 февруари 2018 г. 21 јануари 2018
Аргентина Гонсало Игуаин Јувентус Сасуоло 7–0 (H) Архивирано на 11 јуни 2018 г. 4 февруари 2018
Аргентина Мауро Икарди4 Интер Сампдорија 5–0 (A) Архивирано на 26 јуни 2018 г. 18 март 2018
Словенија Јосип Иличиќ Аталанта Верона 5–0 (A) Архивирано на 26 јуни 2018 г. 18 март 2018
Италија Андреја Белоти Торино Кротоне 4–1 (H) Архивирано на 10 јуни 2018 г. 4 април 2018
Аргентина Пауло Дибала Јувентус Беневенто 4–2 (A) Архивирано на 17 јуни 2018 г. 7 април 2018
Франција Жордан Верету Фјорентина Лацио 3–4 (H) Архивирано на 26 јуни 2018 г. 18 април 2018
Аргентина Џовани Симеоне Фјорентина Наполи 3–0 (H) Архивирано на 6 јуни 2018 г. 29 април 2018

4 Играчот постигнал 4 гола

Пауло Дибала бил играчот кој постигнал најмногу хет-трикови во оваа сезона, вкупно 3 и сите на гостувања.

Играчи со најмногу асистенции[уреди | уреди извор]

Луис Алберто, играчот со најмногу асистенции, 14.
Поз. Играч Клуб Асистенции
1 Шпанија Луис Алберто Лацио Лацио 14
2 Бразил Даглас Коста Јувентус Јувентус 12
3 Италија Лоренцо Инсиње Наполи Наполи 11
4 Шпанија Хосе Калјехон Наполи Наполи 10
Аргентина Алехандро Гомес Аталанта Аталанта
Србија Адем Љајиќ Торино Торино
Италија Симоне Верди Болоња Болоња
8 Хрватска Марцело Брозовиќ Интер Интер 9
Италија Чиро Имобиле Лацио Лацио
Белгија Раџа Наинголан Рома Рома
Хрватска Иван Перишиќ Интер Интер

Најмногу суви мрежи[уреди | уреди извор]

Пепе Реина, меѓу голманите бил оној кој во најмногу натпревари ја сочувал својата мрежа сува, вкупно 18.
Поз. Играч Клуб Суви
мрежи
1 Шпанија Пепе Реина Наполи Наполи 18
2 Бразил Алисон Рома Рома 17
Словенија Самир Хандановиќ Интер Интер
4 Италија Марко Спортиело Фјорентина Фјорентина 14
5 Италија Џанлујџи Донарума Милан Милан 12
Италија Матија Перин Џенова Џенова
Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
7 Албанија Томас Стракоша Лацио Лацио 11
Полска Војќех Шченсни Јувентус Јувентус
10 Италија Салваторе Сиригу Торино Торино 10
Италија Андреја Консиљи Сасуоло Сасуоло

Факти и бројки[уреди | уреди извор]

 • Прв гол: Марио Манџукиќ, Јувентус-Каљари 3-0 (12-та минута)
 • Последен гол: Матијас Весино, Лацио-Интер 2-3 (81-ва минута)
 • Екипа со најмногу победи: Јувентус (30)
 • Екипа со најмалку порази: Јувентус и Наполи (3)
 • Екипа со најдобар напад: Лацио (89 постигнати голови)
 • Екипа со најдобра одбрана: Јувентус (24 примени голови)
 • Екипа со најлош напад: Сасуоло (29 постигнати голови)
 • Екипа со најлоша одбрана: Беневенто (84 примени голови)
 • Екипа со најдобра гол-разлика: Јувентус (+62)
 • Екипа со најмногу нерешени: Торино (15)
 • Екипа со најмалку нерешени: Беневенто (3)
 • Екипа со најмногу порази: Беневенто (29)
 • Екипа со најмалку победи: Беневенто (6)
 • Екипа со најголема серија на победи: Јувентус (12, 17-28 коло)
 • Екипа со најголема серија на порази: Беневенто (14, 1-14 коло)
 • Натпревар со најмногу голови: Удинезе-Јувентус 2-6, Лацио-Беневенто 6-2 (8)
 • Натпревар со најголема разлика во голови: Јувентус-Сасуоло 7-0 (7)
 • Натпревар со најмногу жолти картони: Милан-Болоња (11)
 • Натпревар со најмногу црвени картони: Рома-Аталанта и Фјорентина-Интер (3)
 • Коло со најмногу голови: 35-то (41)
 • Коло со најмалку голови: 32-ро (13)
 • Коло со најголем број на црвени картони: 22-ро (6)

Поврзанотака[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. ESPN FC. Посетено на 22 April 2018.
 2. 2,0 2,1 „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.com. Посетено на 2018-02-26.
 3. „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.com. Посетено на 2017-09-11.
 4. 4,0 4,1 „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.com. Посетено на 2018-03-18.
 5. „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.com. Посетено на 2018-03-31.
 6. „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.com. Посетено на 2018-03-14.
 7. „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.com. Посетено на 2018-04-07.
 8. „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.com. Посетено на 2017-12-23.
 9. „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.com. Посетено на 2017-12-18.
 10. 10,0 10,1 „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.us. Посетено на 2017-12-28.
 11. 11,0 11,1 „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. www.espnfc.com. Посетено на 2018-05-18.
 12. „Ecco la nuova Serie A con Benevento, Spal e Verona“. 8 јуни 2017. Архивирано од изворникот на 2017-07-28. Посетено на 2018-05-25.
 13. „SERIE B: LA SPAL PERDE MA TORNA IN SERIE A DOPO 49 ANNI!“.
 14. „Serie A: Benvenuto, Benevento! - Football Italia“. www.football-italia.net. Архивирано од изворникот на 2020-07-02. Посетено на 2018-05-25.
 15. „Serie A, dalla prossima stagione Var e abolizione arbitri di porta“. 10 јуни 2017.
 16. „Ranking UEFA: 4 italiane in Champions dalla stagione 2018-19“. 22 март 2017.
 17. „Dal 2018/2019 nuovo format per Champions e Europa League. Per l'Italia previste 7 squadre partecipanti“. 15 февруари 2017. Архивирано од изворникот на 2018-03-07. Посетено на 2018-05-25.
 18. Luca Bianchin (14 јули 2017). „Mercato, Bonucci al Milan: capitano e maglia numero 19“.
 19. „Juve, è fatta per De Sciglio e Szczesny“. 17 јули 2017.
 20. „Juve, Bernardeschi: "La 10? Me la devo meritare". 28 јули 2017.
 21. Fabiana Della Valle (1 август 2017). „Juve, Douglas Costa: "Qui per vincere la Champions. Aggiungerò creatività".
 22. Stefano Scacchi (13 јули 2017). „Milan, mercato da nababbi: tra Bonucci e Biglia oltre i 200 milioni“.
 23. Filippo Bonsignore (14 јули 2017). „Milan da record: con Bonucci sono 10 acquisti: investimenti per oltre 200 milioni“.
 24. Marco Azzi (18 јули 2017). „Napoli, ritiro di tre settimane alla vecchia maniera e confermati in blocco quasi tutti i titolari“.
 25. Tiziana Cairati (9 јуни 2017). „Inter, ufficiale: Spalletti è il nuovo allenatore“.
 26. Matteo Pinci (13 јуни 2017). „Roma, ufficiale: panchina a Di Francesco, contratto fino al 2019“.
 27. Mirko Graziano (17 август 2017). „Inter, la grande corsa a centrocampo: quattro uomini per tre maglie“.
 28. „Cessioni Roma, giallorossi primi in Europa per incassi: 105 milioni di euro“. 10 јули 2017.
 29. „Napoli, dopo Verdi sfuma anche Politano. Il Sassuolo: Nessuna intenzione di cederlo. 18 јануари 2018.
 30. „Inter, Lisandro Lopez ufficiale: arriva in prestito con diritto di riscatto“. 15 јануари 2018.
 31. „Inter, Rafinha ufficiale: "Voglio aiutare la squadra ad andare in Champions". 22 јануари 2018.[мртва врска]
 32. Chiara Zucchelli (29 јануари 2018). „Roma, Emerson al Chelsea. Dzeko resta in giallorosso“.
 33. „Хамшик го надмина Марадона и донесе победа на Наполи, Интер во резултатска криза (Видео)“. derbi.mk. 23 декември 2017.[мртва врска]
 34. Andrea Sorrentino (21 август 2017). „La nuova frizzante Inter dello stratega Spalletti il primo esame è superato“. la Repubblica. стр. 36.
 35. Fabrizio Bocca (27 август 2017). „La vendetta di Spalletti Icardi trascina l'Inter dopo tre pali della Roma“. la Repubblica. стр. 32.
 36. Emanuele Gamba (27 август 2017). „Lo show di Dybala vale il biglietto“. la Repubblica. стр. 32.
 37. Pierluigi Melillo (21 август 2017). „Ciciretti, gran gol ma Quagliarella con una doppietta gela il Benevento“. la Repubblica. стр. 7.
 38. Maurizio Crosetti (9 септември 2017). „Tutto il peso del Mondiale nel campionato dei forzati le stelle sono già in riserva“. la Repubblica. стр. 56.
 39. Enrico Currò (11 септември 2017). „Lento cantiere Milan la Lazio capovolge il potere dei soldi“. la Repubblica. стр. 34.
 40. Marco Azzi (23 септември 2017). „Spal-Napoli 2-3. Ghoulam regala agli azzurri un successo da record“.
 41. Marco Azzi (1 октомври 2017). „Napoli-Cagliari 3-0, azzurri da record: settima vittoria di fila e vetta solitaria“.
 42. Antonio Farinola (1 октомври 2017). „Atalanta-Juventus 2-2: tra Var e rigore fallito, i bianconeri frenano a Bergamo“.
 43. Fabiana Della Valle (1 декември 2017). „Napoli-Juventus 0-1: decide Higuain su assist di Dybala. Allegri a -1 da Sarri“.
 44. Matteo Brega (16 декември 2017). „Inter-Udinese 1-3, Lasagna, De Paul e Barak fermano Spalletti“.
 45. Luca Bianchin (3 декември 2017). „Benevento-Milan 2-2: il portiere Brignoli segna al 95', primo punto in A“.
 46. Jacopo Manfredi (26 февруари 2018). „Cagliari-Napoli 0-5, gli azzurri volano a +4 sulla Juve“.
 47. Giacomo Luchini (18 февруари 2018). „Milan-Sampdoria 1-0: decide Bonaventura, prosegue la risalita dei rossoneri“.
 48. Marco Letizia. „Morto Astori, capitano della Fiorentina. Della Valle: «Sono sconvolto»“. Посетено на 4 март 2018.[мртва врска]
 49. „Rinvio Serie A, ipotesi derby il 9 maggio. Le altre il 14 март?“. Посетено на 4 март 2018.[мртва врска]
 50. Valerio Clari (11 март 2018). „Inter-Napoli 0-0: Sarri perde la vetta, adesso comanda la Juve“.
 51. Valerio Clari (12 март 2018). „Sarri-Inter: zero gol in 180'. Juve, adesso la fuga scudetto?“.
 52. Fabiana Della Valle (14 март 2018). „Juventus-Atalanta 2-0: gol di Higuain e Matuidi, espulso Mancini nel finale“.
 53. Jacopo Gerna (22 април 2018). „Juventus-Napoli 0-1, Koulibaly gol al 90': Sarri a -1, per lo scudetto è tutto aperto“.
 54. „Il Benevento è ufficialmente retrocesso in Serie B“. 22 април 2018.
 55. Valerio Clari (28 април 2018). „Inter-Juventus 2-3: Higuain la ribalta nel finale“.
 56. Marco Azzi (30 април 2018). „Azzurri travolti scudetto addio Koulibaly espulso Simeone scatenato“. la Repubblica. стр. 9.
 57. Alessandra Gozzini (5 мај 2018). „Milan-Verona 4-1: Calhanoglu, Cutrone, Abate, Lee e Borini in gol. L'Hellas retrocede in B“.
 58. Јакопо Аѕолини (9 мај 2018). „Inarrestabile Douglas Costa“.
 59. „La Roma è in Champions: "Grazie Sassuolo". 12 мај 2018.
 60. 60,0 60,1 „Europa League: Milan in coppa, l'Atalanta quasi. Gli scenari“. 13 мај 2018.
 61. Davide Stoppini (13 мај 2018). „Roma-Juventus 0-0: bianconeri nella leggenda, settimo scudetto consecutivo“.
 62. Francesco Carci (13 мај 2018). „Crotone-Lazio 2-2: Milinkovic gela lo Scida, tutto rinviato all'ultima giornata“.
 63. Marco Azzi (20 мај 2018). „Napoli-Crotone 2-1: Milik e Callejon mandano in B Zenga“.
 64. Matteo Pierelli (20 мај 2018). „Il Chievo resta in Serie A. Inglese saluta Verona con un gol“.
 65. „Cagliari batte Atalanta 1-0 Ceppitelli in gol: è salvezza“. 20 мај 2018.
 66. Vladimiro Cotugno (20 мај 2018). „Lazio-Inter 2-3: Vecino regala la Champions a Spalletti“.
 67. 67,0 67,1 „Marcatori Serie A: Immobile e Icardi capocannonieri a 29 reti“. 20 мај 2018.
 68. „LUCIANO SPALLETTI È IL NUOVO ALLENATORE DELL'INTER“. 9 June 2017. Архивирано од изворникот на 2019-06-29. Посетено на 9 June 2017.
 69. „Luciano Spalletti leaves post as Roma manager after record-breaking season“. The Guardian. 30 May 2017. Посетено на 30 May 2017.
 70. „Sassuolo and Roma close to final agreement for coach“. 12 June 2017. Посетено на 12 June 2017.
 71. „Stefano Pioli named as new Fiorentina coach“. ACF Fiorentina. 6 June 2017. Архивирано од изворникот на 2020-09-27. Посетено на 6 June 2017.
 72. „Official: Bucchi new Sassuolo Coach - Football Italia“. www.football-italia.net.
 73. „Official: Rastelli fired by Cagliari - Football Italia“. www.football-italia.net. Архивирано од изворникот на 2020-11-21. Посетено на 2018-05-22.
 74. „Official: Lopez returns to Cagliari - Football Italia“. www.football-italia.net. Архивирано од изворникот на 2020-04-25. Посетено на 2018-05-22.
 75. „Official: Benevento appoint De Zerbi - Football Italia“. www.football-italia.net.
 76. „Official: Genoa sack Juric - Football Italia“. www.football-italia.net.
 77. „Official: Genoa appoint Ballardini - Football Italia“. www.football-italia.net.
 78. „Official: Udinese sack Del Neri - Football Italia“. www.football-italia.net.
 79. „Official: Oddo takes over at Udinese“. Football Italia. 21 November 2017. Посетено на 21 November 2017.
 80. „Official: Sassuolo dismiss Bucchi“. www.football-italia.net.
 81. „Official: Sassuolo appoint Iachini“. www.football-italia.net.
 82. „AC Milan sack manager Vincenzo Montella and replace him with Gennaro Gattuso“. www.mirror.co.uk.
 83. A.C. Milan (27 ноември 2017). "OFFICIAL STATEMENT: VINCENZO MONTELLA". Соопштение за печат.
 84. „Official: Nicola resigns at Crotone - Football Italia“. www.football-italia.net. Архивирано од изворникот на 2020-11-21. Посетено на 2018-05-22.
 85. „Official: Crotone appoint Zenga“. www.football-italia.net.
 86. „Official: Torino sack Mihajlovic - Football Italia“. www.football-italia.net.
 87. „Official: Torino appoint Mazzarri“. Football Italia. 4 January 2018.
 88. „Official: Udinese sack Oddo - Football Italia“. www.football-italia.net.
 89. „Official: Udinese appoint Tudor - Football Italia“. www.football-italia.net.
 90. „Official: Chievo sack Maran - Football Italia“. www.football-italia.net.
 91. „Табела на Серија А ТИМ“. Архивирано од изворникот на 2018-06-12. Посетено на 2018-05-22.
 92. Ќе учествуваат во УЕФА Лига Европа 2018-2019 благодарение на победата во Куп на Италија 2017-2018 на екипа која веќе се квалификувала за УЕФА Лигата на шампионите (Јувентус) преку првенството.
 93. „Lega serie A, il sorteggio dei calendari. Dalle 18,45 diretta video su gazzetta.it“. 25 јули 2017.
 94. „Nasce la nuova serie A: Juve-Cagliari alla prima, alla seconda c'è Roma-Inter“. 26 јули 2017.
 95. 95,0 95,1 Натпреварот првично бил закажан за 9 септември, но бил одложен поради лошите временски услови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]