Стадион Атлети Аѕури д'Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стадион Атлети Аѕури д'Италија
Bergamo stadio dalla Rocca.JPG
Место Бергамо, Италија
Координати 45°42′32″N 9°40′51″E / 45.70889° СГШ; 9.68083° ИГД / 45.70889; 9.68083Координати: 45°42′32″N 9°40′51″E / 45.70889° СГШ; 9.68083° ИГД / 45.70889; 9.68083
Отворен 23 декември 1928[1]
Сопственик Град Бергамо
Подлога трева
Игра Аталанта Аталанта (1928–денес)
Албинолефе Албинолефе (2003–денес)
Гледачи 26,562[2]

Атлети Аѕури д'Италија (италијански: Stadio Atleti Azzurri d'Italia) — стадион во Бергамо, Италија кој се користи од страна на фудбалските екипи Аталанта и Албинолефе. Теренот е долг 120 метри и широк 70 метри. Стадионот има сместивост од 26.562 седечки места.

Стадионот се смета за многу застарен кој не ги исполнува стандардите за Серија А како резултат на неадекватни објекти, сиромашните погледи од трибините и затоа што поголемиот дел од стадионот нема покрив.

Во последната деценија се иницирале некои проекти за нов стадион, но поради проблеми со финансирање и локација, плановите пропаднале. Како резултат на тоа бил предложен план за акција за постепено реновирање на постоечкииот стадион. Така, првата фаза била завршена по почетокот на сезона 2015-2016, со понатамошната работа за да се изврши ако од 99-години закуп, за да може да се согласи градскиот совет.

Прелог промените се да се направи подобро управување и замена на клупата, објекти и воведувањето на луксузни Скај кутии на врвот на трибините со софи, ТВ екрани и удобности. Исто така, да се водедат дел од трибините кои ќе бидат посветени за грижа за гледачите со посебни потреби. На новинарите да им се овозможи подобар и поблизок пристап до акција на самиот натпревар. Овие подобрувања доаѓаат по цена на намалување на вкупната сместивост од 3.000 седишта.

Ако клаузулата за закуп на 99 години може да се согласи,тогаш градскиот совет треба да финансира обнова вклучувајќи го и целосна обнова на двата главни влеза и целиот стадион со покрив над трибините.

Аталанта исто така, избра да биде една од првите клубови да се воведе забрана за пушење во рамките на стадионот, иако тоа не се бара од сите тековни правни насоки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-09-23. Посетено на 2017-02-22.
  2. „Stadio Atleti Azzurri d'Italia“. Посетено на 17 April 2015.