Серија Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Серија Б
Серија А
Спорт Фудбал
Основана 1929
Број на екипи 22
Држава Flag of Italy Италија
Моментален шампион Сасуоло

Серија Б е втор највисок ранг во италијанскиот фудбал. Лигата содржи 22 тима.

Вo Серија Б се натпреварувале 20 тимови до сезоната 2002-2003. Подоцна била проширена на 24 тимови во сезоната 2003-2004, се до нелегалните проблеми околу испаѓањето на Катанија. Серија Б повторно го менувала бројот на клубовите и се вратиле на 24 во сезоната 2004-2005, кога се менувал и бројот на клубовите во Серија А и од 18 се проширува на 20 тимови.

Последните три тима на табелата во Серија Б, испаѓаат во понизок ранг т.е. во таканаречената Лега Про 1, додека двата тима над трите што директно испаѓаат играат плеј-аут.

Промоции по сезони[уреди | уреди извор]

Сезона Победник Второ место Трето место Останати промоции
1929-1930. Казале Лењано (Ла Доминанте) -
1930-1931. Фјорентина Бари (Палермо) -
1931-1932. Палермо Падова (Верона) -
1932-1933. Ливорно Бреша (Модена) -
1933-1934. Сампиердарененсе (Бари) (Модена) -
1934-1935. Бари Џенова 1893 (Новара) -
1935-1936. Лукезе Новара (Ливорно) -
1936-1937. Ливорно Аталанта (Модена) -
1937-1938. Модена Новара (Алесандрија) -
1938-1939. Фјорентина Венеција (Аталанта) -
1939-1940. Аталанта Ливорно (Лукезе) -
1940./1941. Сампдорија Модена (Бреша) -
1941./1942. Бари Виченца (Пескара -
1942./1943. Модена Бреша (Наполи) -
1945./1946. Алесандрија (Про Патрија) (Виџевано) -
1946./1947. Сер. A: Про Патрија
Сер. Б: Лучезе
Сер. Ц: Салернитана
Сер. A: (Лењано)
Сер. Б: (Падова)
Сер. Ц: (Тернана)
Сер. A: (Новара)
Сер. Б: (Емполи)
Сер. Ц: (Пескара)
-
1947./1948. Сер. A: Новара
Сер. Б: Падова
Сер. Ц: Палермо
Сер. A: (Бреша)
Сер. Б: (Верона)
Сер. Ц: (Пиза)
Сер. A: (Комо)
Сер. Б: (СПАЛ)
Сер. Ц: (Лече)
-
1948./1949. Комо Венеција (Виченца) -
1949./1950. Наполи Удинезе (Лењано) -
1950./1951. С.П.А.Л. Лењано (Модена) -
1951./1952. Рома (Бреша) (Месина) -
1952./1953. Џенова Лењано (Катанија) -
1953./1954. Катанија Про Патрија (Калјари) -
1954./1955. Виченца Падова (Модена) -
1955./1956. Удинезе Палермо (Комо) -
1956./1957. Верона Алесандрија (Бреша) -
1957./1958. Триестина Бари (Венеција) -
1958./1959. Аталанта Палермо (Леко) -
1959./1960. Торино Леко Катанија -
1960./1961. Венеција Мантова Палермо -
1961./1962. Џенова Наполи Модена -
1962./1963. Месина Бари Лацио -
1963./1964. Варезе Калјари Фоџа -
1964./1965. Бреша Наполи С.П.A.Л. -
1965./1966. Венеција Леко Мантова -
1966./1967. Сампдорија Варезе (Катанѕаро) -
1967./1968. Палермо Верона Пиза -
1968./1969. Лацио Бреша Бари -
1969./1970. Варезе Фоџа Катанија -
1970./1971. Мантова Аталанта Катанѕаро -
1971./1972. Тернана Лацио Палермо -
1972./1973. Џенова Чезена Фоџа -
1973./1974. Варезе Асколи Тернана -
1974./1975. Перуџа Комо Верона -
1975./1976. Џенова Катанѕаро Фоџа -
1976./1977. Виченца Аталанта Пескара -
1977./1978. Асколи Катанѕаро Авелино -
1978./1979. Удинезе Калјари Пескара -
1979./1980. Комо Пистонезе Бреша -
1980./1981. Милан Џенова Чезена -
1981./1982. Верона Пиза Сампдорија -
1982./1983. Милан Лацио Катанија -
1983./1984. Аталанта Комо Кремонезе -
1984./1985. Пиза Лече Бари -
1985./1986. Асколи Бреша Емполи -
1986./1987. Пескара Пиза Чезена -
1987./1988. Болоња Лече Лацио Аталанта
1988./1989. Џенова Бари Удинезе Кремонезе
1989./1990. Торино Пиза Калјари Парма
1990./1991. Фоџа Верона Кремонезе Асколи
1991./1992. Бреша Пескара Анкона Удинезе
1992./1993. Реџиана Кремонезе Пјаченца Лече
1993./1994. Фјорентина Бари Бреша Падова
1994./1995. Пјаченца Удинезе Виченца Аталанта
1995./1996. Болоња Верона Перуџа Реџиана
1996./1997. Бреша Емполи Лече Бари
1997./1998. Салернитана Венеција Калјари Перуџа
1998./1999. Верона Торино Реџина Лече
1999./2000. Виченца Аталанта Бреша Наполи
2000./2001. Торино Пјаченца Кјево Венеција
2001./2002. Комо Модена Реџина Емполи
2002./2003. Сиена Сампдорија Лече Анкона
2003./2004. Палермо Калјари Ливорно Месина, Аталанта, Фјорентина
2004./2005. Емполи Тревизо Асколи -
2005./2006. Аталанта Катанија Торино -
2006-2007. Јувентус Наполи Џенова -
2007./2008. Кјево Болоња Лече -
2008./2009. Бари Парма Ливорно -
2009./2010. Лече Чезена Бреша -
2010./11 Аталанта Сиена Новара
2011./12 Пескара Торино Самдорија
2012./13 Сасуоло Верона Ливорно
  • Тимовите во италик се избориле за промоција преку плејоф.