УС Лече

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Лече)
Прејди на: содржини, барај
Италија Лече
Us lecce.png
Целосно име Unione Sportiva Lecce SpA
Прекар(и) Џалороси
Основан март 15, 1908; пред 107 години (1908-03-15)
Терен Виа дел Маре
Лече, Италија
(Капацитет: 36,285)
Претседател ИталијаСавино Тесоро
Тренер ИталијаФранко Лерда
Лига Лега Про прима дивизионе\A
2011–12 Серија, 18-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm Lecce11Home.png
Team colours
Kit body Lecce11Home.png
Team colours
Kit right arm Lecce11Home.png
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm Lecce11Away.png
Team colours
Kit body Lecce11Away.png
Team colours
Kit right arm Lecce11Away.png
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Kit left arm Lecce11Third.png
Team colours
Kit body Lecce11Third.png
Team colours
Kit right arm Lecce11Third.png
Team colours
Team colours
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Унион Спортива Лече е италијански фудбалски клуб од градот Лече, кој се натпреварува во Лега Про прима дивизионе, откако беше исфрлен еден ранг подолу поради скандалот со наместени резултати скомесополи, по испаѓањето од Серија А во сезоната 2011-12.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан како Спортинг Клуб Лече во 1908 година, а сегашното име го носи од 1927. Во највисокиот ранг на италијанскиот фудбал, за прв пат настапиле во сезоната 1985-86, и оттогаш наваму неколку пати испаѓале во Серија Б, и повторно се враќале Серија А. Најголемите успеси на клубот се три наслови првак во Серија Ц, и еден наслов во Серија Б. Својте домашни натпревари ги играат на стадионот Виа дел Маре, и традиционално настапуваат во црвено-жолти дресови.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

Познати бивши играчи[уреди | уреди извор]

Најдобри лигашки стрелци[уреди | уреди извор]

Играч Голови
Италија Анселмо Бисленги 87
Италија Франко Кардинали 66
Аргентина Педро Паскули 54
Италија Аурелио Де Марко 50
Италија Гаетано Монтенегро 49
Уругвај Хавиер Шевантон 45
Италија Луиџи Силвестри 45
Италија Пиетро Де Сантис 43
Италија Енио Фијаски 40
Италија Џанкарло Ферари 36

Надворешн врска[уреди | уреди извор]