ФК Каљари Калчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каљари Калчо
Cagliari Calcio 1920.png
Целосно имеКаљари Калчо СпА
ПрекарRossoblu(Црвено-сините) , Isolani (Островјаните), Sardi (Сардинијците)
Основанавгуст 20, 1920; пред 102 години (1920-08-20)
СтадионСант'Елија
Каљари, Италија
Капацитет23,486
ПретседателИталија Томазо Џулини
ТренерИталија Роландо Маран
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија, 16-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
фinco
Гостински бои
фinco
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Каљари Калчо (италијански: Cagliari Calcio), крат. Каљари) — италијански фудбалски клуб од градот Каљари на островот Сардинија. Во моментов се натпреварува во Серија А.

Успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Италија - 1969/70
  • Вицешампион на Италија - 1968/69
  • Шампион на Серија Б - 2003/04
  • Полуфиналист на Куп на УЕФА - 1993/94

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 17 август 2018.
Бр. Позиција Играч
1 Бразил ГМ Рафаел
3 Хрватска СР Марко Пајач
3 Италија ОД Марко Андреоли
4 Италија СР Даниеле Десена Captain sports.svg
6 Хрватска СР Филип Брадариќ
8 Италија СР Лука Чигарини
9 Италија НП Алберто Чери
10 Бразил СР Жоао Педро
12 Италија ГМ Рикардо Дага
15 Естонија ОД Рагнар Клаван
16 Италија ГМ Симоне Арести
17 Бразил НП Диего Фаријас
18 Италија СР Николо Барела
Бр. Позиција Играч
19 Италија ОД Фабио Писакане
20 Италија СР Симоне Падоин
21 Молдавија СР Артур Јоница
22 Грција ОД Караламбос Ликојанис
23 Италија ОД Лука Чепители
24 Италија СР Паоло Фараго
25 Италија НП Марко Сау
27 Италија НП Даниеле Десена
28 Италија ГМ Алесио Крањо
29 Аргентина СР Лукас Науел Кастро
30 Италија НП Леонардо Паволети
33 Хрватска ОД Дарио Срна
56 Италија ОД Филипо Ромања

Надворешни врски[уреди | уреди извор]