Прејди на содржината

Серија А 2012-2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серија А
Сезона2012–13
ПрвациЈувентус
29-та титула
ИспаднатиПалермо
Сиена
Пескара
Лига на шампиониЈувентус
Наполи
Милан
Лига ЕвропаФјорентина
Удинезе
Одиграни натпревари380
Најдобар стрелецЕдинсон Кавани
(29 гола)
Најголема победа домаСампдорија 6–0 Пескара
Лацио 6–0 Болоња
Најголема победа на гостиПескара 1–6 Јувентус
Натпревар со најмногу головиТорино 3–5 Наполи
Најголема низа на победи9 натпревари
Јувентус[1]
Најголема низа без пораз14 натпревари
Милан[2]
Најголема низа без победа18 натпревари
Палермо[3]
Најголема низа на порази8 натпревари
Пескара[4]
Најголема посетеност79,341[5]
Интер 1–1 Милан
Најмала посетеност6,300[5]
Удинезе 1–1 Палермо
Просечна посетеност24,752[5]

Сезоната 2012-13 во Серија А(позната и како Серија А ТИМ од спонзорски причини) беше 81 сезона од нејзиното основање. Таа започна на 25 август 2012 година и заврши на 19 мај 2013.[6] Јувентус ја одбранил титулата шампион од претходната година.

Вкупно 20 екипи учествуваа во лигата, вклучувајќи ги 17-те тимови од сезоната 2011-12 и трите промовирани клубови од Серија Б. Како и во претходните години, Најк обезбедил официјална топка за сите натпревари, со новиот Најк Максим Серија А модел кој се користел во текот на сезоната за сите натпревари.[7]

Настани[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2012-13 доаѓа до враќање на Пескара, Торино и Сампдорија, кои избориле промоција во Серија А по деветнаесет години, три, и една година соодветно. Исто така, Каљари ја одигра својата прва сезона не настапувајчи на стадионот Сант'Елија по повеќе од 40 години, поради неговото затворање заради безбедносни прашања; како замена, тимот се согласи да се реновира Stadio Is Arenas кој се наоѓа во квартот Сант'Елена, со цел да го користи како свое домашно место за оваа сезона (Каљари има тековни планови да изгради сопствен бренд-нов стадион во следните неколку години). Натпреварите беа презентирани на 26 јули во едночасовен телевизиски пренос.

Тимови[уреди | уреди извор]

Стадиони и локации[уреди | уреди извор]

Тим Домашен град Стадион Капацитет сезона 2011–12
Аталанта Бергамо Atleti Azzurri d'Italia &1000000000000002654200026,542 12-ти во Серија А
Болоња Болоња Ренато Дал'Ара &1000000000000003827900038,279 9-ти во Серија А
Каљари Каљари
(игра во Кварту Сант'Елена)
Is Arenas &1000000000000001621399916,214 15-ти во Серија А
Катанија Катанија Анџело Масимино &1000000000000002342000023,420 11-ти во Серија А
Кјево Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038,402 10-ти во Серија А
Фјорентина Фиренца Артемио Франки &1000000000000004728199947,282 13-ти во Серија А
Џенова Џенова Лујџи Ферараис &1000000000000003668500036,685 17-ти во Серија А
Интер Милано Стадион Џузепе Меаца &1000000000000008007399980,074 6-ти во Серија А
Јувентус Торино Стадион Јувентус &1000000000000004125399941,254 Серија А шампион
Лацио Рим Олимпико &1000000000000007269799972,698 4-ти во Серија А
Милан Милан Сан Сиро &1000000000000008007399980,074 Серија А вицешампиони
Наполи Неапол Сан Паоло &1000000000000006024000060,240 5-ти во Серија А
Палермо Палермо Ренцо Барбера &1000000000000003724199937,242 16-ти во Серија А
Парма Парма Енио Тардини &1000000000000002790599927,906 8-ми во Серија А
Пескара Пескара Адријатико &1000000000000002450000024,500 Серија Б шампион
Рома Рим Олимпико &1000000000000007269799972,698 7-ми во Серија А
Сампдорија Џенова Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036,685 Серија Б плеј-оф победник
Сиена Сиена Монтепаски Арена &1000000000000001537299915,373 14-ти во Серија А
Торино Торино Олимпико ди Торино &1000000000000002799399927,994 Серија Б вицешампион
Удинезе Удине Фриули &1000000000000003064199930,642 3-ти во Серија А

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Тим Претседател Тренер Капитен Опрема Спонзор
Аталанта Италија Антонио Перкаси Италија Стефано Колантуоно Италија Џанпаоло Белини Ереа AXA, Коника Минолта
Болоња Италија Албано Гваралди Италија Стефано Пиоли Италија Алесандро Дијаманти Макрон NGM Mobile, Serenissima Ceramica
Каљари Италија Масимо Селино Италија Иво Пулга Италија Даниеле Конти Капа Сардења, Tirrenia
Катанија Италија Антонио Пулвиренти Италија Роландо Маран Италија Марко Бјаџанти Givova Arancia Rossa di Sicilia, TTT Lines
Кјево Италија Лука Кампедели Италија Еугенио Корини Италија Серџо Пелисие Givova Banca Popolare di Verona, Midac Batteries
Фјорентина Италија Марио Коњињи Италија Винченцо Монтела Италија Мануел Пасквал Joma Мазда
Џенова Италија Енрико Прециози Италија Давиде Балардини Италија Марко Роси Лото iZiPlay
Интер Италија Масимо Морати Италија Андреја Страмачиони Аргентина Хавиер Занети Најк Пирели
Јувентус Италија Андреја Ањели Италија Антонио Конте Италија Џанлујџи Буфон Најк Jeep
Лацио Италија Клаудио Лотито Швајцарија Владимир Петковиќ Италија Стефано Маури Макрон
Милан Италија Силвио Берлускони Италија Масимилијано Алегри Италија Масимо Амброзини Адидас Emirates
Наполи Италија Аурлио Де Лаурентис Италија Валтер Маѕари Италија Паоло Канаваро Макрон Лете, MSC Cruises
Палермо Италија Маурицио Зампарини Италија Џузепе Санино Италија Фабрицио Миколи Пума Eurobet
Парма Италија Томазо Џирарди Италија Роберто Донадони Италија Стефано Мороне Ереа Folletto, Navigare
Пескара Италија Даниеле Себастијани Италија Кристијан Буки Италија Емануел Касчионе Ереа Acqua Santa Croce
Рома САД Џејмс Палота Италија Аурелио Андрејацоли Италија Франческо Тоти Капа WIND
Сампдорија Италија Едоардо Гароне Италија Делио Роси Италија Даниеле Гасталдело Капа Гаменет
Сиена Италија Масимо Мецарома Италија Џузепе Јакини Италија Симоне Вергасола Капа Monte dei Paschi di Siena
Торино Италија Урбано Каиро Италија Џампјеро Вентура Италија Роландо Бјанки Капа Aruba.it, Breccia
Удинезе Италија Франко Солдати Италија Франческо Гвидолин Италија Антонио Ди Натале Легеа Дачија

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Јувентус Јувентус (C) 38 27 6 5 71 24 +47 87 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Групна фаза
2 Наполи Наполи 38 23 9 6 73 36 +37 78
3 Милан Милан 38 21 9 8 67 39 +28 72 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Плеј-оф рунда
4 Фјорентина Фјорентина 38 21 7 10 72 44 +28 70 Лига Европа 2013–14 Плеј-оф рунда
5 Удинезе Удинезе 38 18 12 8 59 45 +14 66 Лига Европа 2013–14 Трета рунда квалификации
6 Рома Рома 38 18 8 12 71 56 +15 62
7 Лацио Лацио 38 18 7 13 51 42 +9 61 Лига Европа 2013–14 Групна фаза 1
8 Катанија Катанија 38 15 11 12 50 46 +4 56
9 Интер Интер 38 16 6 16 55 57 −2 54
10 Парма Парма 38 13 10 15 45 46 −1 49
11 Каљари Каљари 38 12 11 15 43 55 −12 47
12 Кјево Кјево 38 12 9 17 37 52 −15 45
13 Болоња Болоња 38 11 11 16 46 52 −6 44
14 Сампдорија Сампдорија 38 11 10 17 43 51 −8 0422
15 Аталанта Аталанта 38 11 9 18 39 56 −17 0403
16 Торино Торино 38 8 16 14 46 55 −9 0392
17 Џенова Џенова 38 8 14 16 38 52 −14 38
18 Палермо Палермо (R) 38 6 14 18 34 54 −20 32 Серија Б
19 Сиена Сиена (R) 38 9 9 20 36 57 −21 0304
20 Пескара Пескара (R) 38 6 4 28 27 84 −57 22

Извор: Lega Serie A
Правила за рангирање: 1. бодови; 2. Бодови во меѓусебните натпревари; 3. гол разлика во меѓусебните натпревари; 4. гол разлика; 5. број на постигнати голови; 6th public draw.
(Меѓусебните двобои се применуваат само кај клубови со ист број на бодови еднократно сите натпревари помеѓу споменатите клубови кој ги одиграле меѓусебе)[8].
1Лацио се квалификува за Лига Европа како победник на Италијанскиот куп.
2На Сампдорија и Торино им беше одземен по еден бод заради вклученост во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12.[9][10]
3На Аталанта и беа одземени 2 бода поради вклученоста во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12..[11][12]
4На Сиена и беа одземени 6 бода поради учество во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12.[9]
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Пласман[уреди | уреди извор]

 • Јувентус Шампион на Италија 2012-2013 и обезбедува учество во групната фаза од УЕФА Лига на шампиони 2013-2014.
 • Наполи се квалификува за групната фаза на УЕФА Лига на шампиони 2013-2014, Милан во квалификациите за ЛШ.
 • Лацио се квалификува за фазата по групи во Лига Европа наредната сезона, Фјорентина се квалификува за плеј-оф фазата во Лига Европа, а Удинезе се квалификува за третата рунда на квалификации.
 • Пескара, Сиена и Палермо испаднаа во Серија Б 2013-2014.

Шампионскиот тим[уреди | уреди извор]

Први 11
1 Италија Џанлујџи Буфон
15 Италија Андреја Барцаљи
19 Италија Леонардо Бонучи
3 Италија Џорџо Кјелини
26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер
23 Чиле Артуро Видал
21 Италија Андреја Пирло
8 Италија Клаудио Маркизио
22 Гана Квадво Асамоа
9 Црна Гора Мирко Вучиниќ
27 Италија Фабио Кваљарела

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Место Играч Клуб Голови[13]
1 Уругвај Единсон Кавани Наполи 29
2 Италија Антонио Ди Натале Удинезе 23
3 Италија Стефан Ел Шарави Милан 16
Италија Пабло Освалдо Рома 16
5 Аргентина Герман Денис Аталанта 15
Германија Мирослав Клозе Лацио 15
Аргентина Ерик Ламела Рома 15
Италија Џампаоло Пацини Милан 15
9 Аргентина Гонсало Берхесио Катанија 13
Италија Алберто Џилардино Болоња 13
Црна Гора Стеван Јоветиќ Фјорентина 13
12 Италија Марио Балотели Милан 12
Италија Марко Бориело Џенова 12
Аргентина Родриго Паласио Интер 12
Италија Марко Сау Каљари 12
Италија Франческо Тоти Рома 12

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Juventus 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 4 May 2013.
 2. „Milan 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 8 March 2013.
 3. „Palermo 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 3 February 2013.
 4. „Pescara 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 4 May 2013.
 5. 5,0 5,1 5,2 „Attendance statistics of Serie A 2012–13“. Stadia Postcards. www.stadiapostcards.com. Посетено на 27 August 2012.
 6. Фудбал Италија, уред. (март 26, 2012). „Нема подранен старт на Серија А“. Фудбал-Italia.net. Архивирано од изворникот на 2018-07-31. Посетено на 2013-05-23.
 7. „Nike MAXIM, La Liga and Serie A 2012/13 balls“ (шпански). pes-parche.com. 20 April 2012. Посетено на 20 April 2012.
 8. „Deroga art. 51 NOIF_Classifica avulsa Serie A 2012-2013“ (PDF). FIGC (италијански). 19 July 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-07-15. Посетено на 20 February 2013.
 9. 9,0 9,1 „No al Patteggiamento per Conte, – 6 il Siena, Grosseto rischia LegaPro“. FIGC (италијански). 1 August 2012. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 2 August 2012.
 10. „Scommesse: Patteggiano 2 club,7 Tesserati“. Corriere dello Sport (италијански). 1 August 2012. Архивирано од изворникот на 2013-10-14. Посетено на 5 August 2012.
 11. „Disciplinare, accolte le istanze di patteggiamento d 7 club e 16 tesserati“. FIGC (италијански). 31 May 2012. Архивирано од изворникот на 2012-07-05. Посетено на 1 June 2012.
 12. „Sentenze CGF: Parzialmente accolti 7 ricorsi. Annullato il -2 al Pescara“. FIGC (италијански). 6 July 2012. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 10 July 2012.
 13. „Italian Serie A Goal Scoring Leaders – 2012–13“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 25 August 2012.