Марио Балотели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марио Балотели
Mario Balotelli Euro 2012 vs England 02.JPG
Балотели на европското првенство 2012 против Англија
Лични податоци
Полно име Марио Барвуах Балотели
Роден на 12 август 1990 (1990-08-12) (воз. 26 г.)
Роден во Палермо, Италија
Висина 1.89м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Ливерпул
Број 45
Младинска кариера
2001–2005 Лумецане
2006–2007 Интер Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2006 Лумецане 2 (0)
2007–2010 Интер Милан 59 (20)
2010–2013 Манчестер Сити 54 (20)
2014– ФК Ливерпул 0 (0)
Репрезентација
2008–2010 Италија У21 16 (6)
2010– Италија 14 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 May 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19:00, 1 July 2012 (UTC)

Марио Барвуах Балотели (роден на 12 август 1990) е италијански фудбалер кој игра како напаѓач за Манчестер Сити и за Националниот фудбалски тим на Италија.

Тој неговата професионална кариера ја започнал во Лумецане и играл за првиот тим два пати пред да има неуспешно позајмување во Барселона и потоа се приклучи во Интер Милан во 2007. Тогашниот менаџер на Интер Милан го купи Балотели во првиот тим, но кога Манчини замина од Интер Милан дисциплината на Балотели опаднала. Неговите проблеми започнаа во Март 2010 кога подпадна под големи тешки критики од фановите на Интер Милан кога тој се појавил во Италјанското тв шоу Стрискиа ла нотициа, носејќи го дресот на ФК Милан. Ова му наштети на неговата перспектива за да има добра кариера во Интер Милан, но тој се појавил во дресот на Интер Милан неколку пати после тоа.

Заслуги[уреди | уреди извор]

Клуб

ИталијаИнтер Милан

  • Сериа А(3): 2007–08, 2008–09, 2009–10
  • Копа Италија(1): 2009–10
  • Суперкопа Италија(1): 2008

АнглијаМанчестер Сити

Индивидуално

  • Златното момче награда(1): 2010
  • ФА Куп финале играч на натпреварот(1): 2011


Надворешни врски[уреди | уреди извор]