Габриел Палета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Габриел Палета
Лични податоци
Полно име Габриел Алехандро Палета
Роден на 15 февруари 1986 (1986-02-15) (воз. 32 г.)
Роден во Буенос Аирес, Аргентина
Висина &100000000000001870000001,87 м[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 29
Младинска кариера
2002–2005 Банфилд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2006 Банфилд 42 (5)
2006–2007 Ливерпул Ливерпул 3 (0)
2007–2010 Бока Хуниорс Бока Хуниорс 59 (5)
2010–2015 Парма Парма 131 (6)
2015– Милан Милан 44 (2)
2015–2016 Аталанта Аталанта] (п) 23 (1)
Репрезентација
2005 Аргентина U20 7 (0)
2014 Италија 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 29 May 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 June 2014

Габриел Палета (роден на 15 февруари 1986 во Буенос Аирес, Аргентина) — аргентински професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан во италијанската Серија А. Габриел Палета игра на позиција одбрана, најчесто на десната страна.

Палета има натапувано за Фудбалската репрезентација на Аргентина до 20 години, а има одиграно и три натпревари за Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]