Прејди на содржината

Тијаго Мота

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тијаго Мота  (28 август 1982) — италијанско-бразилски фудбалер кој во моментов игра за Пари Сен-Жермен во Франција. Тој претходно играше за интер. Мота  фудбалската кариера ја започна во 1999 година. од година во Барселона Б. Мота продолжи да игра за Бразил и Бразил У17. Од 2011 година настапил за италијанската репрезентација. Мота игра во средниот ред и носи бројот 28 на денот на раѓањето. Moта исто така, одиграл за Атлетико Мадрид,  но како малдинец одиграал за Бразилскиот Juventus.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Интер[уреди | уреди извор]

Пари Сен Жермен[уреди | уреди извор]

  • Француското првенство (4) : 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16.
  • Францускиот Куп (3) : 2014/15, 2015/16, 2016/17.
  • Францускиот Лига Куп (4) : 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17.
  • Француски Супер Куп (5) : 2013, 2014, 2015, 2016, 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]