УЕФА Лига на шампиони 2009/10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
УЕФА Лига на шампиони 2009/10
Податоци за купот
Датуми 30 јуни 2009 — 22 мај 2010
Екипи 32
Финале
Шампиони Италија Интернационале Милано (3-ти титула)
Вице-шампион Германија Бајерн Минхен
Статистики за купот
Одиграни натпревари 125
Постигнати голови 318 (2.54 по натпревар)
Посетеност 5.193.947 (41.552 по натпревар)
Најдобар стрелец(и) Аргентина Лионел Меси (8 голова)

УЕФА Лига на шампиони 2009/10 — 18. сезона сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 55. сезона од основањето на натпреварувањето.

Натпреварувањето започнало со одигрувањето на првото квалификациско коло на 30 јуни 2009 година, а завршило со финалето одиграно на 22 мај 2010 година на стадионот Сантијаго Бернабе во Мадрид, Шпанија.[1]. Во финалето играле екипите на Бајерн Минхен и Интернационале Милано. Интернационале Милано го освоил својот трет трфеј во најсилното европско фудбалско натпреварување со резултат од 2:3.

  1. Madrid and Hamburg awarded 2010 finals“, UEFA, 28. 3. 2008. (посет. 28. 3. 2008. г).