ФК Атлетико Мадрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Атлетико Мадрид
Целосно име ФК Атлетико Мадрид
Основан 26 април 1903; пред 115 години (1903-04-26) како Атлетик Клуб де Мадрид
Терен Стадион Висенте Калдерон
(Сместивост: 54,907)
Сопственик Мигел Анхел Гил Марин (52%)
Енрико Церезо (20%)
Ван Џинлин (20%)[1]
Претседател Енрике Церезо
Менаџер Диего Симеоне
Лига Примера Дивисион
2015–16 4-ти
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

ФК Атлетико Мадрид, (шпански изговор: [ˈkluβ aðˈletiko ðe maˈðɾið]) или познат како Атлетико, е шпански провологиаш од Мадрид кој домашните натпревари ги игра на стадионот Винсенте Калдерон, со капацитет од 54.960 места. Моментално е во изградба и нов стадион Ла Пејинета, кој ќе има капацитет од 70.000 места, а на него Атлетико Мадрид би требало да се пресели во 2017. година.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 31 август 2016[2]
Бр. Нац. Позиција Играч
1 Шпанија ГМ Мигел Анхел Моја
2 Уругвај ОД Диего Годин (втор капитен)
3 Бразил ОД Филипе Луис
5 Португалија СР Тијаго
6 Шпанија СР Коке (трет капитен)
7 Франција НП Антоан Гризман
8 Шпанија СР Саул Нигез
9 Шпанија НП Фернандо Торес
10 Белгија СР Јаник Караско
11 Аргентина НП Анхел Кореја
12 Аргентина СР Августо Фернандез
13 Словенија ГМ Јан Облак
Бр. Нац. Позиција Играч
14 Шпанија СР Габи (капитен)
15 Црна Гора ОД Стефан Савиќ
16 Хрватска ОД Шиме Врсаљко
17 Италија СР Алесио Черчи
19 Франција ОД Лукас Ернандез
20 Шпанија ОД Хуанфран
21 Франција НП Кевин Гамеиро
22 Гана СР Томас Партеј
23 Аргентина СР Николас Гајтан
24 Уругвај ОД Хозе Хименез
25 Португалија ГМ Андре Мореира
27 Бразил СР Кајо Хенрике

Позајмени играчи[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
Аргентина ГМ Аксел Вернер (во Бока Јуниорс до 30 јуни 2017)
Бразил ОД Гиљерме Сикеира (во Валенсија до 30 јуни 2017)
Шпанија ОД Хавиер Манкиљо (во Сандерленд до 30 јуни 2017)
Уругвај ОД Емилијано Веласкуез (во Брага до 30 јуни 2017)
Франција ОД Тео Хернандез (во Алавес до 30 јуни 2017)
Гана СР Бернард Менсах (во Виторија Гимараеш до 30 јуни 2017)
Бр. Нац. Позиција Играч
Португалија СР Диого Жота (во Порто до 30 јуни 2017)
Аргентина СР Матијас Краневитер (во Севиља до 30 јуни 2017)
Сенегал НП Амат Ндиаје (во Тенерифе до 30 јуни 2017)
Аргентина НП Лусијано Вието (во Севиља до 30 јуни 2017)
Колумбија НП Рафаел Сантос Боре (во Виљареал до 30 јуни 2017)
Шпанија НП Хектор Хернандез (во Албасете до 30 јуни 2017)

Трофеи[уреди | уреди извор]

Бил првак на шпанската прва лига 1939/40. и 1940/41. На 17 март 1964. претеседател на клубот станал Висенте Калдерон, заменувајќи го дотогашниот председател Хавиер Бароса. Тој ќе остане запамтен како „претеседател над сите председатели“. Бил председател 21 година, а за тоа време, клубот освоил девет титули - четири лигашки, четири купа и едан Интерконтинентален куп 1974. Во натпреварот против Индепендиенте. Бајерн Минхен, тогашниот освајувач на Купот на шампиони, одбил да игра против против јужноамериканскиот представник, аргентинскиот клуб Индепендиенте, тако што екипата на Атлетико, добила шанса како поразена да игра во финалето на Уефа Лига на шампиони 1973/74.

Национални[уреди | уреди извор]

 • Прва лига на Шпанија
  • Првак (10) : 1939/40, 1940/41, 1949/50, 1950/51, 1965/66, 1969/70, 1972/73, 1976/77, 1995/96, 2013/14.
   Прослава на фудбалерите на Атлетико после освојувањето на првата шпанска лига 2013/2014.
   Трофејниот кабинет
  • Други (8) : 1943/44, 1957/58, 1960/61, 1962/63, 1964/65, 1973/74, 1984/85, 1990/91.
 • Куп на Шпанија
  • Освојувач (10) : 1959/60, 1960/61, 1964/65, 1971/72, 1975/76, 1984/85, 1990/91, 1991/92, 1995/96, 2012/13.
  • Финалиста (9) : 1921, 1926, 1956, 1963/64, 1974/75, 1986/87, 1998/99, 1999/00, 2009/10.
 • Куп Ева Дуарте (претходно Суперкупа на Шпанија)
  • Освојувач (1) : 1951.
  • Финалист (1) : 1950.

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]