Фудбалска репрезентација на Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бразил
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и) Seleção (одбраните)
Сојуз Бразилска фудбалска конфедерација
Селектор Карлос Алберто Пареира, 2003
Капитен Лусио
Најмногу натпревари Кафу (156)
Најдобар стрелец Пеле (77)
ФИФА моментално рангирање Red Arrow Down.svg4
ФИФА највисоко рангирање 1 (Септември 1993)
ФИФА најниско рангирање 8 (Август 1993)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Аргентина 5 - 0 Бразил
(Буенос Аирес, Аргентина; 20 август, 1914)
Најголема победа
Бразил 10 - 1 Боливија
(Сао Паоло, Бразил; 10 април, 1949)
Најлош пораз
Уругвај 6 - 0 Бразил
(Виња дел Мар, Чиле; 18 септември, 1920)
Германија 7 - 1 Бразил
(Бело Хоризонте, Бразил; 8 јули, 2014)
Светско првенство
Учества 18 (Првпат во 1930)
Најдобар резултат Прво место, 1958, 1962, 1970,
1994, 2002
Копа Америка
Учества 31 (Првпат во 1916)
Најдобар резултат Победници, 1919, 1922, 1949,
1989, 1997, 1999, 2004

Националниот фудбалски тим на Бразил е најуспешниот национален фудбалски тим во светот, со пет победи на ФИФА Светските Купови, вклучувајќи го и најблиското учество во 2002 година. Најпозната забелешка за фудбалот е: "Англичаните го измислија, Бразилците го усовршија".

Бразилците го нарекуваат својот тим "Seleção", како и сите други национални тимови. Буквалното значење на овој збор е "селекција", а може да се преведе и како "одбраните".

Фудбал во Бразил Flag of Brazil.svg
Бразилска фудбалска конфедерација | Државни федерации | Машка репрезентација | Женска репрезентација | Првенства | Лиги | Клубови | Фудбалери (список)| Менаџери | Стадиони | Дерби натпревари| „Златна топка
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg
Национални фудбалски тимови од Јужна Америка (CONMEBOL)

Аргентина | Боливија | Бразил | Чиле | Колумбија | Еквадор | Парагвај | Перу | Уругвај | Венецуела

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД