Фудбалска репрезентација на Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Италија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Azzuri (Сини)
СојузФИГК
КонфедерацијаУЕФА УЕФА (Европа)
СелекторРоберто Манчини
КапитенЏорџо Кјелини
Најмногу настапиЏанлујџи Буфон (176)
Најдобар стрелецЛујџи Рива (35)
ФИФА кодITA
Домашни бои
Гостински бои
резервни бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално16 (25 јули 2019)
Највисок1 (повеќепати)
Најнизок21 (август 2018)
Прв меѓународен натпревар
Италија Италија 6 - 2 Франција Франција
(Милано, Италија; 15 мај 1910)
Најголема победа
Италија Италија 9 - 0 САД САД
(Брентфорд, Англија; 2 август 1948)
Најлош пораз
Унгарија Унгарија 7 - 1 Италија Италија
(Будимпешта, Унгарија; 6 април 1924)
Светско првенство
Учества18 (Првпат во 1934)
Најдобар резултатШампиони (1934, 1938, 1982, 2006)
Европско првенство
Учества9
Најдобар резултатШампиони (1968)

Фудбалската репрезентација на Италија ја претставува Италија на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалска федерација на Италија (FIGC). Својот прв натпревар репрезентацијата го одиграла во 1910 година, кога во Милано ја победиле Франција со 6-2.

Италијанската репрезентација е една од најуспешните репрезентации во историјата на Светските првенства со четири освоени титули (1934, 1938, 1982, 2006) - само една помалку од Бразил - две финалиња (1970, 1994), трето место (1990) и едно четврто место (1978). Во 1938, тие станале првата репрезентација која успеала да ја одбрани титулата на Светските првенства, и по паузата поради Втората светска војна, ја задржале титулата цели 12 години. Италија исто така претходно освоила два Средноевропски купа (1927–30, 1933–35) и Олимпискиот фудбалски турнир (1936). Откако поголемиот дел од репрезентативците ги загубиле животите во авионска несреќа во 1949 година, тимот не напредувал понатаму од групната фаза на следните два турнира на Светското првенство, а исто така не успеале да се квалификуваат за изданието во 1958 година - неуспех што не се случил повторно сè до изданието во 2018 година. Италија се вратила во форма дури кон крајот на 1960-тите години, кога го освоиле Европското првенство (1968), нивна досега единствена титула на ова натпреварување на кое имаат уште две финалиња (2000, 2012). Италија исто така има настапувано и на Купот на конфедерации, каде најдоброто место го забележале во 2013 година кога завршиле како трети.

Италијанската репрезентацијата настапува во сини дресови и бели шорцеви. Поради тоа имаат прекар Azzuri (превод на мак. светлосини). Италија има голем број фудбалски соперништва, а меѓу најпознатите се оние со Бразил, Германија, Франција и Шпанија. Исто така, Италија досега неколкупати била водечка репрезентација на Ранг-списокот на ФИФА, а последен пат во периодот јули-август 2006.

Настапи на турнирите[уреди | уреди извор]

Настапи на Светските првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за
Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1930 Не учествувале
Италија 1934 Шампион 1 5 4 1 0 12 3 1 1 0 0 4 0
Франција 1938 Шампион 1 4 4 0 0 11 5 Се квалификувале како актуелни шампиони
Бразил 1950 Групна фаза 7 2 1 0 1 4 3 Се квалификувале како актуелни шампиони
Швајцарија 1954 Групна фаза 10 3 1 0 2 6 7 2 2 0 0 7 2
Шведска 1958 Не се квалификувале 4 2 0 2 5 5
Чиле 1962 Групна фаза 9 3 1 1 1 3 2 2 2 0 0 10 2
Англија 1966 Групна фаза 9 3 1 0 2 2 2 6 4 1 1 17 3
Мексико 1970 Финале 2 6 3 2 1 10 8 4 3 1 0 10 3
Германија 1974 Групна фаза 10 3 1 1 1 5 4 6 4 2 0 12 0
Аргентина 1978 Полуфинале 4 7 4 1 2 9 6 6 5 0 1 18 4
Шпанија 1982 Шампион 1 7 4 3 0 12 6 8 5 2 1 12 5
Мексико 1986 Осминафинале 12 4 1 2 1 5 6 Се квалификувале како актуелни шампиони
Италија 1990 Полуфинале 3 7 6 1 0 10 2 Се квалификувале како домаќини
САД 1994 Финале 2 7 4 2 1 8 5 10 7 2 1 22 7
Франција 1998 Четвртфинале 5 5 3 2 0 8 3 10 6 4 0 13 2
Јужна Кореја Јапонија 2002 Осминафинале 15 4 1 1 2 5 5 8 6 2 0 16 3
Германија 2006 Шампиони 1 7 5 2 0 12 2 10 7 2 1 17 8
Јужна Африка 2010 Групна фаза 26 3 0 2 1 4 5 10 7 3 0 18 7
Бразил 2014 Групна фаза 22 3 1 0 2 2 3 10 6 4 0 19 9
Русија 2018 Не се квалификувале 12 7 3 2 21 9
Катар 2022 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Вкупно 18/20 83 45 21 17 128 77 97 67 23 7 200 60

Настапи на Европските првенства[уреди | уреди извор]

Европско првенство Квалификации
Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ Ref.
Франција 1960 Не учествувале Не учествувале [1]
Шпанија 1964 Не се квалификувале 4 2 1 1 8 3 [2]
Италија 1968 Шампион 1. 3 1 2 0 3 1 Состав 8 6 1 1 21 6 [3]
Белгија 1972 Не се квалификувале 8 4 3 1 13 6 [4]
Југославија 1976 6 2 3 1 3 3 [5]
Италија 1980 Четврто место 4. 4 1 3 0 2 1 Состав Се квалификувале како домаќини [6]
Франција 1984 Не се квалификувале 8 1 3 4 6 12 [7]
Германија 1988 Полуфинале 4. 4 2 1 1 4 3 Состав 8 6 1 1 16 4 [8]
Шведска 1992 Не се квалификувале 8 3 4 1 12 5 [9]
Англија 1996 Групна фаза 10. 3 1 1 1 3 3 Состав 10 7 2 1 20 6 [10]
Белгија Холандија 2000 Финале 2. 6 4 1 1 9 4 Состав 8 4 3 1 13 5 [11]
Португалија 2004 Групна фаза 9. 3 1 2 0 3 2 Состав 8 5 2 1 17 4 [12]
Швајцарија Австрија 2008 Четвртфинале 8. 4 1 2 1 3 4 Состав 12 9 2 1 22 9 [13]
Полска Украина 2012 Финале 2. 6 2 3 1 6 7 Состав 10 8 2 0 20 2 [14]
Франција 2016 Четвртфинале 5. 5 3 1 1 6 2 Состав 10 7 3 0 16 7 [15]
Европа 2020 Ќе учествуваат во квалификациите 0 0 0 0 0 0
В К У П Н О 9/15 38 16 16 6 39 27 108 64 30 14 187 72 [16]

УЕФА Лига на нации[уреди | уреди извор]

УЕФА Лига на нации
Година Дивизија Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
2018–19 А Групна фаза 8-мо 4 1 2 1 2 2
2020–21 А To be determined
Вкупно Фаза по групи
Лига А
1/1 4 1 2 1 2 2

Настапи на ФИФА Купот на конфедерации[уреди | уреди извор]

ФИФА Куп на конфедерации
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
Саудиска Арабија 1992 Не се квалификувале
Саудиска Арабија 1995
Саудиска Арабија 1997
Мексико 1999
Јужна Кореја Јапонија 2001
Франција 2003
Германија 2005
Јужна Африка 2009 Групна фаза 5 3 1 0 2 3 5
Бразил 2013 Полуфинале 3 5 2 2 1 10 10
Русија 2017 Не се квалификувале
Катар 2021 Накнадно ќе биде одлучено
Вкупно 2/9 8 3 2 3 13 15

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Салваторе Сиригу 12 јануари 1987(1987-01-12)(37 г.) 22 0 Италија Торино Торино
20 ГМ Алекс Мерет 22 март 1997(1997-03-22)(26 г.) 0 0 Италија Наполи Наполи
21 ГМ Џанлујџи Донарума 25 февруари 1999(1999-02-25)(24 г.) 14 0 Италија Милан Милан
3 ОД Франческо Ачерби 10 февруари 1988(1988-02-10)(36 г.) 4 0 Италија Лацио Лацио
4 ОД Емерсон Палмиери 3 август 1994(1994-08-03)(29 г.) 6 0 Англија Челси Челси
5 ОД Армандо Ицо 2 март 1992(1992-03-02)(31 г.) 2 0 Италија Торино Торино
6 ОД Данило Д'Амброзио 9 септември 1988(1988-09-09)(35 г.) 2 0 Италија Интер Интер
13 ОД Алесио Ромањоли 12 јануари 1995(1995-01-12)(29 г.) 10 0 Италија Милан Милан
16 ОД Алесандро Флоренци 11 март 1991(1991-03-11)(32 г.) 34 2 Италија Рома Рома
19 ОД Леонардо Бонучи 1 мај 1987(1987-05-01)(36 г.) 91 7 Италија Јувентус Јувентус
23 ОД Џанлука Манчини 17 април 1996(1996-04-17)(27 г.) 2 0 Италија Рома Рома
2 СР Сандро Тонали 8 мај 2000(2000-05-08)(23 г.) 0 0 Италија Бреша Бреша
7 СР Лоренцо Пелегрини 19 јуни 1996(1996-06-19)(27 г.) 12 1 Италија Рома Рома
8 СР Жоржињо 20 декември 1991(1991-12-20)(32 г.) 19 2 Англија Челси Челси
12 СР Стефано Сенси 5 август 1995(1995-08-05)(28 г.) 4 1 Италија Интер Интер
18 СР Николо Барела 7 февруари 1997(1997-02-07)(27 г.) 9 2 Италија Интер Интер
9 НП Андреја Белоти 20 декември 1993(1993-12-20)(30 г.) 24 6 Италија Торино Торино
10 НП Федерико Бернардески 16 февруари 1994(1994-02-16)(30 г.) 21 2 Италија Јувентус Јувентус
11 НП Винченцо Грифо 7 април 1993(1993-04-07)(30 г.) 1 0 Германија Фрајбург Фрајбург
14 НП Федерико Кјеза 25 октомври 1997(1997-10-25)(26 г.) 15 0 Италија Фјорентина Фјорентина
15 НП Кевин Лазања 10 август 1992(1992-08-10)(31 г.) 4 0 Италија Удинезе Удинезе
17 НП Чиро Имобиле 20 февруари 1990(1990-02-20)(34 г.) 37 8 Италија Лацио Лацио
22 НП Стефан Ел Шарави 27 октомври 1992(1992-10-27)(31 г.) 23 3 Кина Шангај Шенхуа Шангај Шенхуа

Статистика на играчите[уреди | уреди извор]

  Активни репрезентативци

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Последна промена 8 септември 2019.[17]

# Играч Период Настапи Голови
1 Џанлујџи Буфон 1997–2018 176 0
2 Фабио Канаваро 1997–2010 136 2
3 Паоло Малдини 1988–2002 126 7
4 Даниеле Де Роси 2004–2017 117 21
5 Андреја Пирло 2002–2015 116 13
6 Дино Ѕоф 1968–1983 112 0
7 Џорџо Кјелини 2004– 103 8
8 Џанлука Ѕамброта 1999–2010 98 2
9 Џакинто Факети 1963–1977 94 3
10 Леонардо Бонучи 2010– 91 7
Алесандро Дел Пјеро 1995–2008 91 27

Играчи со најмногу постигнати голови[уреди | уреди извор]

Последна промена 8 септември 2019.[18]

# Играч Период Голови Настапи Процент
1 Лујџи Рива 1965–1974 35 42 0.83
2 Џузепе Меаца 1930–1939 33 53 0.62
3 Силвио Пиола 1935–1952 30 34 0.88
4 Роберто Баџо 1988–2004 27 56 0.48
Алесандро Дел Пјеро 1995–2008 27 91 0.30
6 Адолфо Балончери 1920–1930 25 47 0.53
Филипо Инѕаги 1997–2007 25 57 0.44
Алесандро Алтобели 1980–1988 25 61 0.41
9 Кристијан Виери 1997–2005 23 49 0.47
Франческо Грацијани 1975–1983 23 64 0.36

Натпревари против други репрезентации[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Квалификации за ЕП 1960“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 2. „Квалификации за ЕП 1964“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 3. „Квалификации за ЕП 1968“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 4. „Квалификации за ЕП 1972“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 5. „Квалификации за ЕП 1976“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 6. „Квалификации за ЕП 1980“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 7. „Квалификации за ЕП 1984“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 8. „Квалификации за ЕП 1988“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 9. „Квалификации за ЕП 1992“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 10. „Квалификации за ЕП 1996“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 11. „Квалификации за ЕП 2000“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 12. „Квалификации за ЕП 2004“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 13. „Квалификации за ЕП 2008“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 14. „Квалификации за ЕП 2012“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 15. „Квалификации за ЕП 2016“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 16. „Italy team profile“. UEFA.com. Посетено на 1 мај 2015.
 17. Roberto Di Maggio; José Luis Pierrend (8 April 2016). „Italy – Record International Players: Appearances for Italy National Team“. RSSSF. Посетено на 3 May 2016.
 18. „Classifica marcatori“ [Goalscoring standings]. FIGC.it (италијански). FIGC. Архивирано од изворникот на 2013-07-31. Посетено на 2 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]