ФИФА Куп на конфедерации 1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФИФА Куп на конфедерации 1999
1999 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 1999
Општо за првенството
Домаќин(и)  Мексико
      градови 2
      стадиони 2
Период на одржување 25 јули - 4 август
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of Mexico.svg Мексико
Silver medal.svg Второ место Flag of Brazil.svg Бразил
Bronze medal.svg Трето место Flag of the United States.svg САД
Четврто место Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 55  (3.44 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Роналдињо
Мексико Куатхемос Бланко
Саудиска Арабија Марзук Ал-Отаби (6 гола)
Најдобар играч Бразил Роналдињо


1999 Купот на Конфедерации беше четврт Куп на Конфедерации, а втор организиран од ФИФА. Турнирот беше одржан во Мексико помеѓу 25 јули и 4 август. Тој беше освоен од Мексико, кој во финалето го победи Бразил со 4-3. Тој оригинално беше одржан вна три стадиони, во три града. Стадионот во Монтереј беше отфрлен, бидејќи беше спонзорирана од конкурентна пивска компанија, официјален рекламатор.

Учесници[уреди | уреди извор]

Учесници на 1999 ФИФА Куп на Конфедерации

Стадиони[уреди | уреди извор]

Мечевите се играа на стадионите:

Град Мексико Гвадалахара
Ацтека Стадион Јалиско Стадион
Капацитет:115,000 Капацитет:66,700
Azteca 008 - 2.png

Судии[уреди | уреди извор]

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Јужна Америка

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бодови
Flag of Mexico.svg Мексико 3 2 1 0 8 3 +5 7
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 3 1 1 1 6 6 0 4
Flag of Bolivia.svg Боливија 3 0 2 1 2 3 −1 2
Flag of Egypt.svg Египет 3 0 2 1 5 9 −4 2
25 јули 1999
Flag of Bolivia.svg Боливија 2—2 Flag of Egypt.svg Египет Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~85.000
Судија: Андерс Фриск  Шведска
Гутиерез гол 21'(пен.)
Рибера гол 40'
Сабри гол 8'
Радван гол 63'

25 јули 1999
Flag of Mexico.svg Мексико 5—1 Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~85.000
Судија: Оскар Руиз Колумбија Колумбија
Бланко гол 12' гол 19' гол 68' гол 77'
Абандус гол 21'
Ал-Темјат гол 62' (пен..)

27 јули 1999
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 0—0 Flag of Bolivia.svg Боливија Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~65.000
Судија: Брајан Хал  САД

27 јули 1999
Flag of Mexico.svg Мексико 2—2 Flag of Egypt.svg Египет Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~85.000
Судија: Ким Јанг-Ју Јужна Кореја Република Кореја
Пардо гол 15'
Абандус гол 26'
А. Хасан гол 79'
С. Ибрахим гол 85'

29 јули 1999
Flag of Egypt.svg Египет 1—5 Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~15.000
Судија: Убалдо Акуино  Парагвај
С. Ибрахим гол 70' (пен..) Ал-Отаби гол 8' гол 34' гол 78' гол 85'
Абандус гол 21'

29 јули 1999
Flag of Mexico.svg Мексико 1—0 Flag of Bolivia.svg Боливија Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~55.000
Судија: Оскар Руиз Колумбија Колумбија
Паленциа гол 52'

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод
Flag of Brazil.svg Бразил 3 3 0 0 7 0 +7 9
Flag of the United States.svg САД 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Germany.svg Германија 3 1 0 2 2 6 −4 3
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 3 0 0 3 1 6 −5 0
24 јули 1999
Flag of Brazil.svg Бразил 4—0 Flag of Germany.svg Германија Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~60.000
Судија: Гилберто Алкала  Мексико
Зе Роберто гол 62'
Роналдињо гол 72' (пен..)
Алекс гол 86' гол 87'

24 јули 1999
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 1—2 Flag of the United States.svg САД Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~60.000
Судија: Убалдо Акуино  Парагвај
Зоричич гол 90' МекБрајд гол 25'
Кировски гол 58'

28 јули 1999
Flag of Germany.svg Германија 2—0 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~42.000
Судија: Кофи Коџија Бенин Бенин
Притц гол 4'
Матеус гол 33'

28 јули 1999
Flag of Brazil.svg Бразил 1—0 Flag of the United States.svg САД Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~54.000
Судија: Андерс Фриск  Шведска
Роналдињо гол 13'

30 јули 1999
Flag of the United States.svg САД 2—0 Flag of Germany.svg Германија Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~53.000
Судија: Гилберто Алкала  Мексико
Олсен гол 23'
Мур гол 50'

30 јули 1999
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 2—0 Flag of Brazil.svg Бразил Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~53.000
Судија: Ким Јанг-ЈУ Јужна Кореја Република Кореја
Маркус Пауло гол 47'
Роналдињо гол 88'

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
1 август - Град Мексико
 Flag of Mexico.svg Мексико 1  
 Flag of the United States.svg САД 0  
 
4 август - Град Мексико
     Flag of Mexico.svg Мексико 4
   Flag of Brazil.svg Бразил 3
 
 
Трето место
1 август - Гвадалахара 3 август - Гвадалахара
 Flag of Brazil.svg Бразил 3  Flag of the United States.svg САД  2
 Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 0    Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија  0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

1 август 1999
Flag of Mexico.svg Мексико 1—0(про.) Flag of the United States.svg САД Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~82.000
Судија: Ким Јанг-Ју Јужна Кореја Република Кореја
Бланко постигнат златен гол во 97-ми минута 97'

1 август 1999
Flag of Brazil.svg Бразил 8—2 Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~48.000
Судија: Оскар Руиз Колумбија Колумбија
Жоао Карлос гол 8'
Роналдињо гол 11' гол 65' гол 90'
Зе Роберто гол 33'
Алекс гол 36' гол 86'
Рони гол 62'
Ал-Отаби гол 22' гол 31'

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

3 август 1999
Flag of the United States.svg САД 2-0 Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија Јалиско Стадион, Гвадалахара
Публика:~38.000
Судија: Убалдо Акуино  Парагвај
Браво гол 27'
МекБрајд гол 78'

Финале[уреди | уреди извор]

4 август 1999
Flag of Mexico.svg Мексико 4—3 Flag of Brazil.svg Бразил Ацтека Стадион, Град Мексико
Публика:~110.000
Судија: Андерс Фриск  Шведска
Бланко гол 13' гол 51'
Абундис гол 28'
Бланко гол 62'
Сергињо гол 43' (пен..)
Рони гол 47'
Зе Роберто гол 63'


 Mexico 
Предлошка:Победник на 1999 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Прва титула

Награди[уреди | уреди извор]

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофеј:
Бразил Роналдињо Бразил Роналдињо Flag of Brazil.svg Бразил
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд

Сребрената Топка беше освоена од Куатхемос Бланко Мексико, а Бронзената Топка беше освоена Марзук Ал-Отаби Саудиска Арабија

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

6 гола
4 гола
3 гола

Рефернци[уреди | уреди извор]

  1. Победникот на светското првенство во фудбал 1998, Франција доброволно се откажа..