Прејди на содржината

Пенал (фудбал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Единаесетерец)
Фудбалерката Биргит Принц се подготвува да изведе пенал.

Пенал (исто така познато како најстрога казна во фудбалот) е вид на слободен удар во фудбалот, кој се изведува од 11 метри од голот, односно од соодветно означената точка за изведување на прекршоци направени внатре во шеснаесетникот.