Лотар Матеус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лотар Матеус
Матеус во 2019 г.
Лични податоци
Полно име Лотар Херберт Матеус
Роден на 21 март 1961(1961-03-21)(62 г.)
Роден во Ерланген, Западна Германија
Висина &100000000000001740000001,74 м
Позиција среден ред, штопер
Младинска кариера
1971–1979 ФК Херцогенаурах
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1979–1984 Борусија Мехенгладбах 162 (36)
1984–1988 Баерн Минхен 113 (57)
1988–1992 Интер 115 (40)
1992–2000 Баерн Минхен 189 (28)
2000 Метростарс 16 (0)
Вкупно 595 (161)
Репрезентација
1979–1983 Германија 21 15 (2)
1979–1981 Западна Германија Б 4 (1)
1980–2000 Германија 150 (23)
Тренер на екипи
2001–2002 Рапид Виена
2002–2003 Партизан Белград
2004–2006 Германија
2006 Атлетико Паранаенсе
2006–2007 Ред Бул Салцбург
2008–2009 Макаби Нетанја
2010–2011 Бугарија
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Лотар Херберт Матеус (германски: Lothar Herbert Matthäus; р. 21 март 1961) — германски фудбалер, менаџер и поранешен капитен на Западна Германија. За победата на Светското првенство во 1990 година, тој бил еден од најзаслужните во германската репрезентација и прогласен за европски фудбалер на годината во 1991 година, и исто така бил именуван за најдобар ФИФА играч на годината, и на крајот му останало само да ја добие наградата за германски играч на годината, што подоцна ја добил во истата година.

Роден е во Ерланген, Баварија. Играл на пет Светски првенства и тоа на ФИФА Светското Првенство во Шпанија 1982 година, на ФИФА Светското првенство 1986 во Мексико, ФИФА Светското првенство 1990 во Италија , ФИФА Светското првенство 1994 во САД и ФИФА Светското првенство 1998 во Франција.Тој настапил повеќе од било кој друг играч во машкиот фудбал на светските првенства, и го држи рекордот со најмногу одиграни натпревари на мундијалите од страна на еден играч со 25 натпревари. Тој исто така го освоил Еуро 1980, и играл уште и на Еуро 1984, Еуро 1988 и Еуро 2000. Во 1999 година, на возраст од 38 години, тој повторно бил прогласен за германски фудбалер на годината, откако претходно ја освоил наградата во 1990 година.

Матеус е највозрасниот германски фудбалер на сите времиња и се повлекол со вкупно 150 настапи (83 за Западна Германија) во последните 20 години, и 23 постигнати гола. Матеус е член на ФИФА 100 списокот на најголеми живи фудбалери избрани од страна на Пеле.[1] Диего Марадона еднаш изјавил за Матеус, "тој е најдобар соперник што некогаш сум го имал. Претпоставувам дека тоа е доволно за да го дефинирам него", во својата книга Еј соја Ел Диего "(Јас сум Диего).[2]

Матеус претставувал разновиден и комплетен играч, тој бил познат по неговата перцептивна пас игра, положбена смисла, добро темпирано справување, како и моќен удар од далечина. За време на неговата кариера, тој обично настапувал како играч од средниот ред, иако доцна во неговата кариера играл како одбранбен играч, или популарно наречено Либеро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pele's list of the greatest“. BBC Sport. 4 March 2004. Посетено на 29 May 2014.
  2. Maradona, Diego Armando (2006). Yo Soy El Diego (шпански). Planeta Publishing Corporation.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]