УЕФА Еуро 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
УЕФА Еуро 2000
Општо за првенството
Домаќин(и)  Холандија
 Белгија
      градови 8
      стадиони 8
Период на оддржување 1002 јули 2000
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Франција
Silver medal.svg Второ место  Италија
Bronze medal.svg Трето место  Холандија
 Португалија
Статистички податоци за првенството
Посетеност 1.122.833  (36.220 по натпревар)
Одиграно натпревари 31
Дадено голови 85  (2.74 по натпревар)
Најдобар стрелец Холандија Патрик Клојферт
Сојузна Република Југославија Саво Милошевиќ
(5 гола)
Најдобар играч Франција Зинедин Зидан


Европско фудбалско првенство во фудбал, исто така познато како 'Евро 2000' , беше 11-то УЕФА Европско фудбалско првенство, кое се одржува на секои четири години, во организација на УЕФА, управното тело за фудбал во Европа.[1]

Организатори на Евро 2000 биле ко-домаќините (за првиот пат тоа се случи) од страна на Белгија и Холандија, помеѓу 10 јуни и 2 јули 2000 година, а подоцна истото го повторија Швајцарија и Австрија, како организатори на ЕУРО 2008.[2] На завршниот турнир играа 16 нации. Со исклучок на националните тимови на домаќините, Белгија и Холандија, финалистите морале да стигнат на турнирот преку квалификациите, за да настапат во завршна фаза. Франција го освојила турнирот, со победата над Италија со резултат од 2-1 во финалето, со помош на златниот гол на Силвијан Вилторд.[3]

Финалето било одиграно на Крал Бодуен стадионот, поранешниот стадион Хејсел, прв пат после 1985 година со оглед на настаните од Европскиот Куп таа година и катастрофата што се случи на стадионот Хејсел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Policing Euro 2000“. Police Academy of the Netherlands. http://policestudies.homestead.com/files/adang_cuvelier_policing_euro_2000.pdf. конс. 5 јануари 2014 г. 
  2. Dietrich Schulze-Marmeling: Die Geschichte der Fußball-Europameisterschaft, Verlag Die Werkstatt, ISBN 978-3-89533-553-2
  3. „France add Europe to the world“. The Guardian. 2 јули 2000. https://www.theguardian.com/football/2000/jul/03/euro2000.sport4. конс. 19 јуни 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]