Европско првенство во фудбал 2000 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2000 - група Д била една од четирите групи на Европското првенство 2000 и во неа се натпреварувале репрезентациите на домаќинот Холандија, Чешка, Франција и Данска.

Натпреварите се одиграле од 11 до 21 јуни 2000 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
УЕФА ранкинг
ноември 1999
Ранг список на ФИФА
јуни 2000
Д1 (домаќин)  Холандија 6-то 1996 Шампион (1988) 5 21
Д2  Чешка[a 1] 5-то 1996 Шампион (1976) 6 3
Д3  Франција 5-то 1996 Шампион (1984) 12 2
Д4  Данска 6-то 1996 Шампион (1992) 19 13

Забелешки

  1. Од 1960 до 1980 година, Чешка се натпреварувала како Чехословачка.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Холандија 9 3 3 0 0 7 2 +5
2.  Франција 6 3 1 1 1 7 4 +3
3.  Чешка 3 3 1 1 1 3 3 0
4.  Данска 0 3 0 0 3 0 8 -8

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Франција - Данска[уреди | уреди извор]

Франција
Данска
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 8 Марсел Десаи
CB 5 Лоран Блан
LB 3 Биксант Лизаразу
CM 7 Дидје Дешам Captain sports.svg
CM 17 Емануел Пети
AM 10 Зинедин Зидан
RF 6 Јури Џоркаеф заменет 58'
CF 9 Никола Анелка заменет 82'
LF 12 Тјери Анри
Замени:
MF 4 Патрик Виера влегол во игра 58'
FW 13 Силван Вилтор влегол во игра 82'
Селектор:
Ре Лемер
FRA-DEN 2000-06-11.svg
GK 1 Петер Шмајхел Captain sports.svg
RB 12 Сорен Колдинг
CB 3 Рене Хенриксен
CB 2 Михаел Шенберг добил жолт картон во 90-тата минута 90'
LB 5 Јан Хајнце
RM 19 Мортен Бисгор заменет 72'
CM 15 Стиг Тофтинг заменет 72'
CM 7 Алан Нилсен
LM 8 Јеспер Гронкјер
SS 9 Јон Дал Томасон заменет 79'
CF 11 Ебе Санд
Замени:
FW 10 Мартин Јоргенсен влегол во игра 72'
MF 20 Томас Гравесен влегол во игра 72'
FW 21 Микел Бек влегол во игра 79'
Селектор:
Шведска Бо Јохансон

Играч на натпреварот:
Тјери Анри (Франција)[1]

Помошни судии:
Бугарија Иван Леков
Белорусија Јури Дупанов
Четврти судија:
Белгија Мишел Пиро

Холандија - Чешка[уреди | уреди извор]

Холандија
Чешка
GK 1 Едвин ван дер Сар
RB 2 Михаел Рејзигер
CB 3 Јап Стам заменет 75'
CB 4 Франк де Бур Captain sports.svg добил жолт картон во 36-тата минута 36'
LB 12 Џовани ван Бронхорст добил жолт картон во 89-тата минута 89'
RM 6 Кларенс Седорф заменет 57'
CM 7 Филип Коку
CM 8 Едгар Давидс
LM 5 Будевијн Зенден заменет 78'
SS 10 Денис Бергкамп
CF 9 Патрик Клајверт
Замени:
MF 16 Роналд де Бур влегол во игра 57'
DF 13 Берт Контерман влегол во игра 75'
MF 11 Марк Овермарс влегол во игра 78'
Селектор:
Франк Рајкард
NED-CZE 2000-06-11.svg
GK 1 Павел Срничек
CB 2 Томаш Репка добил жолт картон во 66-тата минута 66'
CB 19 Карел Рада
CB 21 Петр Габриел
DM 3 Радослав Латал Red card 90' заменет 70'
RM 8 Карел Поборски добил жолт картон во 48-мата минута 48'
CM 11 Томаш Росицки
CM 4 Павел Недвед добил жолт картон во 22-рата минута 22' заменет 89'
LM 7 Јиржи Немец Captain sports.svg
CF 17 Владимир Шмицер заменет 83'
CF 10 Јан Колер
Замени:
MF 13 Радек Бејбл влегол во игра 70'
FW 9 Павел Кука влегол во игра 83'
FW 12 Вратислав Локвенц влегол во игра 89'
Селектор:
Јузеф Чованец

Играч на натпреварот:
Павел Недвед (Чешка)[2]

Пмошни судии:
Италија Серџо Ѕуколини
Турција Тургај Гуду
Четврти судија:
Грција Кирос Васарас

Чешка - Франција[уреди | уреди извор]

Чешка
Франција
GK 1 Павел Срничек
CB 2 Томаш Репка
CB 19 Карел Рада
CB 21 Петр Габриел добил жолт картон во 14-тата минута 14' заменет 46'
DM 13 Радек Бејбл заменет 49'
RM 8 Карел Поборски
CM 11 Томаш Росицки заменет 62'
CM 4 Павел Недвед
LM 7 Јиржи Немец Captain sports.svg добил жолт картон во 67-мата минута 67'
CF 17 Владимир Шмицер
CF 10 Јан Колер
Замени:
DF 5 Милан Фукал влегол во игра 46'
FW 12 Вратислав Локвенц влегол во игра 49'
MF 15 Марек Јанкуловски добил жолт картон во 69-тата минута 69' влегол во игра 62'
Селектор:
Јозеф Чованец
CZE-FRA 2000-06-16.svg
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам добил жолт картон во 62-рата минута 62'
CB 8 Марсел Десаи
CB 5 Лоран Блан
LB 2 Венсан Кандела
DM 7 Дидје Дешам Captain sports.svg
RM 4 Патрик Виера
LM 17 Емануел Пети заменет 46'
AM 10 Зинедин Зидан
CF 9 Никола Анелка заменет 55'
CF 12 Тјери Анри заменет 89'
Замени:
MF 6 Јури Џоркаеф влегол во игра 46'
FW 21 Кристоф Дугари влегол во игра 55'
FW 13 Силван Вилтор влегол во игра 89'
Селектор:
Роже Лемер

Играч на натпреварот:
Тјери Анри (Франција)[3]

Помошни судии:
Англија Филип Шарп
Ирска Еди Фоли
Четврти судија:
Шкотска Хју Далас

Данска - Холандија[уреди | уреди извор]

Данска
Холандија
GK 1 Петер Шмајхел Captain sports.svg
RB 12 Сорен Колдинг
CB 3 Рене Хенриксен
CB 2 Михаел Шенберг заменет 82'
LB 5 Јан Хајнце
RM 19 Мортен Бисгор
CM 20 Томас Гравесен заменет 67'
CM 7 Алан Нилсен добил жолт картон во 50-тата минута 50' заменет 61'
LM 8 Јеспер Гронкјер
SS 9 Јон Дал Томасон
CF 11 Ебе Санд
Замени:
MF 15 Стиг Тофтинг влегол во игра 61'
MF 14 Брајан Стин Нилсен влегол во игра 67'
DF 6 Томас Хелвег влегол во игра 82'
Селектор:
Шведска Бо Јохансон
DEN-NED 2000-06-16.svg
GK 1 Едвин ван дер Сар добил жолт картон во 80-тата минута 80' заменет 89'
RB 2 Михаел Рејзигер добил жолт картон во 10-тата минута 10'
CB 13 Берт Контерман добил жолт картон во 56-тата минута 56'
CB 4 Франк де Бур Captain sports.svg
LB 12 Џовани ван Бронхорст добил жолт картон во 4-тата минута 4'
RM 5 Будевијн Зенден
CM 7 Филип Коку
CM 8 Едгар Давидс
LM 11 Марк Овермарс заменет 62'
SS 10 Денис Бергкамп заменет 76'
CF 9 Патрик Клајверт
Замени:
MF 16 Роналд де Бур влегол во игра 62'
MF 20 Арон Винтер влегол во игра 76'
GK 22 Сандер Вестервелд влегол во игра 89'
Селектор:
Франк Рајкард

Играч на натпреварот:
Франк де Бур (Холандија)[1]

Помошни судии:
Романија Николае Григореску
Шведска Леиф Линдберг
Fourth official:
Словачка Лубош Михел

Данска - Чешка[уреди | уреди извор]

Данска
Чешка
GK 1 Петер Шмајхел Captain sports.svg
RB 6 Томас Хелвег
CB 3 Рене Хенриксен
CB 2 Михаел Шенберг
LB 5 Јан Хајнце заменет 68'
RM 17 Бјарне Голдбек
CM 14 Брајан Стин Нилсен
CM 15 Стиг Тофтинг добил жолт картон во 56-тата минута 56'
LM 8 Јеспер Гронкјер добил жолт картон во 52-рата минута 52'
SS 9 Јон Дал Томасон
CF 21 Микел Бек заменет 74'
Замени:
DF 12 Сорен Колдинг влегол во игра 68'
FW 18 Миклос Молнар добил жолт картон во 85-тата минута 85' влегол во игра 74'
Селектор:
Шведска Бо Јохансон
DEN-CZE 2000-06-21.svg
GK 1 Павел Срничек
CB 5 Милан Фукал добил жолт картон во 62-рата минута 62'
CB 19 Карел Рада добил жолт картон во 69-тата минута 69'
CB 2 Томаш Репка
DM 13 Радек Бејбл заменет 62'
RM 8 Карел Поборски добил жолт картон во 52-рата минута 52'
CM 4 Павел Недвед
CM 7 Јиржи Немец Captain sports.svg
LM 20 Патрик Бергер
CF 17 Владимир Шмицер заменет 79'
CF 10 Јан Колер заменет 74'
Замени:
MF 15 Марек Јанкуловски влегол во игра 62'
FW 9 Павел Кука влегол во игра 74'
FW 12 Вратислав Локвенц влегол во игра 79'
Селектор:
Јозеф Чованец

Играч на натпреварот:
Владимир Шмицер (Чешка)[4]

Помошни судии:
Шпанија Карлос Мартин Нието
Бугарија Иван Леков
Четврти судија:
Шпанија Хосе Марија Гарсија-Аранда

Франција - Холандија[уреди | уреди извор]

Франција
Холандија
GK 1 Бернар Лама
RB 19 Кристијан Карембе
CB 8 Марсел Десаи Captain sports.svg добил жолт картон во 75-тата минута 75'
CB 18 Франк Лебеф
LB 2 Венсан Кандела
RM 11 Робер Пирес
CM 4 Патрик Виера добил жолт картон во 90-тата минута 90' заменет 90'
LM 14 Јоан Мику
RF 21 Кристоф Дугари добил жолт картон во 45-тата минута 45' заменет 67'
CF 20 Давид Трезеге
LF 13 Силван Вилтор заменет 80'
Замени:
MF 6 Јури Џоркаеф влегол во игра 67'
FW 9 Никола Анелка влегол во игра 80'
MF 7 Дидје Дешам влегол во игра 90'
Селектор:
Роже Лемер
FRA-NED 2000-06-21.svg
GK 22 Сандер Вестервелд
RB 15 Паул Босвелт
CB 3 Јап Стам
CB 4 Франк де Бур Captain sports.svg
LB 19 Артур Нуман
RM 11 Марк Овермарс заменет 90'
CM 7 Филип Коку добил жолт картон во 85-тата минута 85'
CM 8 Едгар Давидс добил жолт картон во 81-вата минута 81'
LM 5 Будевијн Зенден
SS 10 Денис Бергкамп заменет 78'
CF 9 Патрик Клајверт заменет 60'
Замени:
FW 21 Рој Макај влегол во игра 60'
MF 20 Арон Винтер влегол во игра 78'
FW 14 Петер ван Восен влегол во игра 90'
Селектор:
Франк Рајкард

Играч на натпреварот:
Едгар Давидс (Холандија)[5]

Помошни судии:
Шведска Леиф Линдберг
Италија Серџо Ѕуколини
Четврти судија:
Германија Маркус Мерк

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Zidane and Henry seek Man of the Match hat-trick“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 July 2000. Архивирано од изворникот на 4 February 2001. Посетено на 1 July 2013.
  2. „Michels praises marvellous Nedved“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2000. Архивирано од изворникот на 5 February 2001. Посетено на 1 July 2013.
  3. „High quality French almost unstoppable“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 16 June 2000. Архивирано од изворникот на 5 October 2000. Посетено на 1 July 2013.
  4. „Clinical Czech finishing“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2000. Архивирано од изворникот на 20 March 2001. Посетено на 1 July 2013.
  5. „Deserved victory for Dutch“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2000. Архивирано од изворникот на 2 February 2001. Посетено на 1 July 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]