Марк Овермарс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холандија Марк Овермарс
Marc Overmars.jpg
Лични податоци
Роден на 29 март 1973 (1973-03-29) (46 г.)
Роден во Емст, Холандија
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајакс (спортски директор)
Младинска кариера
Го Ахед Иглс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990–1991 Го Ахед Иглс 11 (1)
1991-1992 Вилем II 31 (1)
1992-1997 Ајакс 136 (36)
1997-2000 Арсенал 100 (25)
2000-2004 Барселона 97 (15)
2008-2009 Го Ахед Иглс 24 (0)
Репрезентација
1993-2004 Холандија 86 (17)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Марк Овермарс (роден во Емст, на 29 март 1973) е поранешен холандски фудбалер и репрезентативец на Холандија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Овермарс се оженил со својата долгогодишна партнерка Шантал ван Вунсел во Мај 2013 година.Пред свадбата, двојката веќе имаше два сина, Френки и Ник, и двајцата се фудбалери[1] Тој е ко-сопственик на ресторан во Епе каде што живее.[2] Фамилијарниот бизнис, Овермарс Фастхуд БВ, беше основан во деведесетите и тој продолжи да инвестира меѓу другото и во комерцијални и станбени објекти.[3] Со својот татко Бен и брат Едвин, тој исто така, работи на автомобилски услуги за реставрација на класични автомобили.[4] Во 2002 година, Овермарс се појави на листата на 500 најбогати холанѓани.[3][5]

Кариера[уреди | уреди извор]

Овермарс ја започнал својата професионална кариера во тимот на Го Ахед Иглс. По својата прва професионална сезона во кариерата во дресот на Го Ахед, Вилем II го купил Овермарс за сума од 200.000 ₤, a по завршувањето на сезоната 1991-92 во холандската лига, тој преминал во редовите на амстердамскиот Ајакс.

Тој бил дел од тимот на Ајакс кој триумфирал во Лигата на шампионите во 1995 година, откако во финалето бил победен Милан со 1-0. Овермарс ги одиграл комплетните 90-минути во овојо натпревар. Поради повреда потоа, тој морал да го пропушти Eвропското првенство во 1996-тата. И покрај тоа што постојано се мачел со повреди во последните неколку сезони додека играл за Ајакс, англискиот, премиерлигаш Арсенал решил да го доведе Овермарс во својте редови во летото 1997 година за 5,5 милиони ₤. Играјќи за Арсенал Овермарс се закитил со три трофеја Премиер лигата во сезоната 1997-98, ФА Куп (1998) и Черити Шилд (истата година), по што во летото 2000 се преселил во Шпанија каде и се приклучил на Барселона за 25 милиони ₤ (40.600.000 €), што го прави Овермарс најскапиот холандски играч на сите времиња.

Овермарс ја завршил својата кариера во 2004 година и станал технички директор на неговиот прв клуб Го Ахед Иглс.

На 10 август 2008 Овермарс ја шокирал јавноста најавувајќи дека повторно му се враќа на фудбалот и дека пак ќе игра за Го Ахед Иглс во сезоната 2008-09. Но поради повреда на коленото пропуштил многу натпревари. По завршувањето на сезоната 2008-09 Овермарс повторно се повлекол од активното играње фудбал, овојпат за секогаш.

За холандската репрезентација Овермарс одиграл 86 натпревари и постигнал 17 голови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. El Ajax, fiel a la fiesta de Barcelona“, „El Mundo Deportivo“, 18 мај 2013 (посет. 29 јануари 2014 г). (на Spanish)
  2. Marc Overmars: "We don't need to fear Brazil!"“, „World Cup Blog“, 1 јули 2010 (посет. 29 јануари 2014 г).
  3. 3,0 3,1 Zwartkruis, Simon. „Marc Overmars biedt Ajax een kans voor open doel“, 30 ноември 2010 (посет. 29 јануари 2014 г). (на Dutch)
  4. Het Overmars-imperium“, 9 март 2005 (посет. 29 јануари 2014 г). (на Dutch)
  5. Marc Overmars getrouwd“, 17 мај 2013 (посет. 29 јануари 2014 г). (на Dutch)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]