Европско првенство во фудбал 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство во фудбал 1996
УЕФА ЕВРО 96
Општо за првенството
Домаќин(и) Англија
      градови 8
      стадиони 8
Период на одржување 8–30 јуни
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Германија
Silver medal.svg Второ место  Чешка
Статистички податоци за првенството
Посетеност 1.275.857  (41.157 по натпревар)
Одиграно натпревари 31
Дадено голови 64  (2.06 по натпревар)
Најдобар стрелец  Англија Алан Ширер (5 голови) ({{{бголов}}} гола)
Најдобар играч  Германија Матијас Замер


Европското првенство во фудбал во 1996 — 10-то по ред Европско првенство во фудбал во машка конкуренција, кое се одржало од 8 до 30 јуни 1996 година во Англија.

Првенството се одржало за прв пат на Британските острови и во англиското говорно подрачје. Англија претходно го организирала Светското првенство во 1966 година.

Ова било прво Европско првенство на кое учествувале 16 екипи, за разлика од претходните четири, кога учествувале 8.

Титулата европски првак ја освоила Германија, која во финалето ја совладала Чешка со реззултат од 2:1. Најдобар играч на првенството бил Германецот Матијас Замер, додека најдобар стрелец бил Англичанецот Алан Ширер со 5 постигнати голови.

Избор на домаќин[уреди | уреди извор]

За време на пријавувањето за тоа домаќинство, сè уште не било потврдено дека првенството ќе се прошири на 16 учесници. Било планирано да се организира првенство со само 8 учесници, затоа биле потребни само 4 стадиони.[1]

За домаќинството се натпреварувале пет земји: Австрија, Англија, Грција, Холандија и Португалија. На 5 мај 1992 година, Извршниот комитет на УЕФА ја избрал Англија за домаќин на првенството на средбата во Лисабон. Таа година откако бил избран за домаќин, Англиската фудбалска асоцијација се повлекла од натпреварувањето за домаќин на Светското првенство во 1998 година, за да добие поддршка од другите членови на УЕФА кои планирале да аплицираат за тоа домаќинство.[2]

Квалификации[уреди | уреди извор]

UEFA Euro 1996 Qualifiers Map.png

На 30 ноември 1992 година, УЕФА официјално потврдила дека 16 екипи ќе учествуваат на првенството.[3] Квалификациската ждрепка се одржала на 22 јануари 1994 година во Манчестер.[4] Биле извлечени имињата на 47 репрезентации кои се натпреварувале за 15 места што водат до првенството. Репрезентацијата домаќин, Англија, имала директно место на првенството. Државните репрезентации кои играле квалификации биле поделени во осум квалификациски групи.

Квалификациите започнале во април 1994 година и завршиле во декември 1995 година. По крајот на групното натпреварување во ноември 1995 година, осумте победници во групата и шесте најдобри вицешампиони избориле место на Европското првенство. Најлошите две второпласирани репрезентации играле бараж за преостанатото место.

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

7 од 8 земји кои се пласирале на првенството во 1992 година исто така се квалификувале на првенството во 1996 година.

Бугарија, Хрватска, Турција и Швајцарија за прв пат се натпреварувале на Европското првенство. Италија и Шпанија се квалификувале откако го прескокнале првенството во 1992 година, додека Чешка се квалификувала за прв пат од 1980 година, а Романија и Португалија по 1984 година.

Репрезентација Квалификуван како Датум на пласман на ЕП Претходни настапи 1, 2
 Англија домаќин 5 мај 1992 година 4 ( 1968, 1980, 1988, 1992 )
 Швајцарија победник во групата 3 11 октомври 1995 година 0 (дебитант)
 Романија победник во група 1 15 ноември 1995 година 1 ( 1984 )
 Франција второпласирана група 1 15 ноември 1995 година 3 ( 1960, 1984, 1992 )
 Шпанија победник во групата 2 15 ноември 1995 година 4 ( 1964, 1980, 1984, 1988 )
 Данска второпласирана група 2 15 ноември 1995 година 4 ( 1964, 1984, 1988, 1992 )
 Турција второпласирана група 3 15 ноември 1995 година 0 (дебитант)
 Хрватска победник во групата 4 15 ноември 1995 година 0 (дебитант)
 Италија второпласирани групи 4 15 ноември 1995 година 3 ( 1968, 1980, 1988 )
 Чешка победник во групата 5 15 ноември 1995 година 3 ( 1960 3, 1976 3, 1980 3 )
 Португалија победник во групата 6 15 ноември 1995 година 1 ( 1984 )
 Германија победник во групата 7 15 ноември 1995 година 6 ( 1972 4, 1976 4, 1980 4, 1984 4, 1988 4, 1992 )
 Бугарија второпласирана група 7 15 ноември 1995 година 0 (дебитант)
 Русија победник во групата 8 15 ноември 1995 година 6 ( 1960 5, 1964 5, 1968 5, 1972 5, 1988 5, 1992 6 )
 Шкотска второпласирани групи 8 15 ноември 1995 година 1 ( 1992 )
 Холандија победник во бараж 13 декември 1995 година 4 ( 1976, 1980, 1988, 1992 )
Белешки:
1 Задебелена година го означува шампионот во таа година
2 Накосената година го означува домаќинот во таа година
3 како Чехословачка
4 како Западна Германија
5 како Советски Сојуз
6 како Комонвелт на независни држави

Стадиони[уреди | уреди извор]

ЕП 1996 година се играло на осум стадиони во осум градови на земјата домаќин.

Лондон Манчестер
Вембли Олд Трафорд
Капацитет: 76,567 Капацитет: 55,000
The Charity Shield of 1974 at Wembley - geograph.org.uk - 620498.jpg Old Trafford march 1992.JPG
Ливерпул Бирмингем
Анфилд Вила Парк
Капацитет: 42,730 Капацитет: 40,310
View of inside Anfield Stadium from Anfield Road Stand.jpg Villa Park.jpg
Лидс Шефилд Нотингем Њукасл
Елан Роуд Стадион Хилсборо Сити Граунд Сент Џејмс Парк
Капацитет: 40,204 Капацитет: 39,859 Капацитет: 30,539 Капацитет: 36,649
Ellandrd.jpg Sheffield Wednesday FC.jpg City Ground, Nottingham - geograph.org.uk - 83567.jpg Bulgaria Romania Euro 96 A.jpg

Жрепка[уреди | уреди извор]

Жрепката за завршниот турнир се одржала на 17 декември 1995 година во Бирмингем [5] Само 4 репрезентации биле сместени во шешири: Англија, Данска, Шпанија и Германија. Останатите можело да бидат извлечени во која било група.

Шешир 1 Шешир 2

Секој тим бил извлечен во групата првично со број 1 до 4. Екипите од шешир 1 биле ставени во позиција 1, додека другите биле извлечени прво 4 во позиција 4, потоа другите 4 во позиција 3 и на крајот во позиција 2. Откако било утврдено дека групата во која паѓа Англија ќе биде група А (групата била обележана како број 3), другите групи биле извлечени да утврдат која група ќе биде Б, Ц и Д.

Групи[уреди | уреди извор]

  Екипи кои го поминале првиот круг
  Екипи кои не го поминале првиот круг

Распоредот на натпревари е средноевропско време ().

Група А[уреди | уреди извор]

Табела група А Н П Н И ДГ ПГ ГР Поени
1.  Англија 3 2 1 0 7 2 +5 7
2.  Холандија 3 1 1 1 3 4 -1 4
3.  Шкотска 3 1 1 1 1 2 -1 4
4.  Швајцарија 3 0 1 2 1 4 -3 1

8 јуни 1996.
 Англија 1:1  Швајцарија Вембли, Лондон
Гледачи: 76.567
Судија: Мануел Дијас Вега  Шпанија
Ширер гол 23' Детали Туркјилмаз гол 83' пен.
10 јуни 1996.
 Холандија 0:0  Шкотска Вила парк, Бирмингем
Гледачи: 34.363
Судија: Лејф Сундел  Шведска
Детали

13 јуни 1996.
 Швајцарија 0:2  Холандија Вила парк, Бирмингем
Гледачи: 36.800
Судија: Атанас Узунов  Бугарија
Детали Кројф гол 66'
Бергкамп гол 79'
13 јуни 1996.
 Шкотска 0:2  Англија Вембли, Лондон
Гледачи: 76.864
Судија: Пјерлујџи Паирето  Италија
Детали Ширер гол 53'
Гаскојн гол 79'

18 јуни 1996.
 Шкотска 1:0  Швајцарија Вила парк, Бирмингем
Гледачи: 34.946
Судија: Вацлав Крондл  Чешка
Мекојст гол 36' Детали
18 јуни 1996.
 Холандија 1:4  Англија Вембли, Лондон
Гледачи: 76.798
Судија: Герд Грабер  Австралија
Клајверт гол 78' Детали Ширер гол 23 пен., 57'
Шерингам гол 51, 62'

Група Б[уреди | уреди извор]

Табела групе Б И Д Н И ДГ ПГ ГР Поени
1.  Франција 3 2 1 0 5 2 +3 7
2.  Шпанија 3 1 2 0 4 3 +1 5
3.  Бугарија 3 1 1 1 3 4 -1 4
4.  Романија 3 0 0 3 1 4 -3 0

9 јуни 1996.
 Шпанија 1:1  Бугарија Еланд Роуд, Лидс
Гледачи: 24.006
Судија: Пјеро Џекарини  Италија
Алфонсо гол 74' Детали Стиоичков гол 65' пен.
10 јуни 1996.
 Романија 0:1  Франција Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 26.323
Судија: Хелмут Крујг  Германија
Детали Дугари гол 25'

13 јуни 1996.
 Бугарија 1:0  Романија Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 19.107
Судија: Петер Микелсен  Данска
Стоичков гол 3' Детали
15 јуни 1996.
 Франција 1:1  Шпанија Еланд Роуд, Лидс
Гледачи: 35.626
Судија: Вадим Жук  Белорусија
Џоркаеф гол 48' Детали Каминеро гол 85'

18 јуни 1996.
 Франција 3:1  Бугарија Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 26.976
Судија: Пол Дуркин  Англија
Блан гол 21'
Пенев гол 63' аг.
Локо гол 90'
Детали Стоичков гол 69'
18 јуни 1996.
 Романија 1:2  Шпанија Еланд Роуд, Лидс
Гледачи: 32.719
Судија: Ахмет Чакар  Турција
Радучоју гол 29' Детали Манхарин гол 11'
Амор гол 84'

Група Ц[уреди | уреди извор]

Табела групе Ц И Д Н И ДГ ПГ ГР Поени
1.  Германија 3 2 1 0 5 0 +5 7
2.  Чешка 3 1 1 1 5 6 -1 4
3.  Италија 3 1 1 1 3 3 0 4
4.  Русија 3 0 1 2 4 8 -4 1

9 јуни 1996.
 Германија 2:0  Чешка Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 37.300
Судија: Давид Елерај  Англија
Циге гол 26'
Мелер гол 32'
Детали
11 јуни 1996.
 Италија 2:1  Русија Енфилд, Ливерпул
Гледачи: 37.320
Судија: Лесли Мотрам  Шкотска
Казираги гол 5, 52' Детали Цимбалар гол 21'

14 јуни 1996.
 Чешка 2:1  Италија Енфилд, Ливерпул
Гледачи: 37.320
Судија: Антонио Лопес Нието  Шпанија
Недвед гол 5'
Бејбл гол 35'
Детали Кјеза гол 18'
16 јуни 1996.
 Русија 0:3  Германија Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 27.250
Судија: Хју Далас  Шкотска
Детали Замер гол 56'
Клинсман гол 77, 90'

19 јуни 1996.
 Русија 3:3  Чешка Енфилд, Ливерпул
Гледачи: 21.128
Судија: Андерс Фриск  Шведска
Мостовој гол 49'
Тетрадзе гол 54'
Бестчастних гол 85'
Детали Сухопарек гол 5'
Кука гол 19'
Шмицер гол 88'
19 јуни 1996.
 Италија 0:0  Германија Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 53.740
Судија: Гај Готалс  Белгија
Детали

Група Д[уреди | уреди извор]

Табела групе Д И Д Н И ДГ ПГ ГР Поени
1.  Португалија 3 2 1 0 5 1 +4 7
2.  Хрватска 3 2 0 1 4 3 +1 6
3.  Данска 3 1 1 1 4 4 0 4
4.  Турција 3 0 0 3 0 5 -5 0

9 јуни 1996.
 Данска 1:1  Португалија Стадион Хилсборо, Шефилд
Гледачи: 34.993
Судија: Марио Ван Дер Енде  Холандија
Лаудруп гол 22' Детали Са Пинто гол 53'
11 јуни 1996.
 Турција 0:1  Хрватска Сити Граунд, Нотингем
Гледачи: 22.406
Судија: Серг Мументалер  Швајцарија
Детали Влаовиќ гол 86'

14 јуни 1996.
 Португалија 1:0  Турција Сити Граунд, Нотингем
Гледачи: 22.670
Судија: Сандор Пул Предлошка:Country data МАЂ
Коуто гол 66' Детали
16 јуни 1996.
 Хрватска 3:0  Данска Стадион Хилсборо, Шефилд
Гледачи: 33.671
Судија: Марк Бата  Франција
Шукер гол 54 пен., 90'
Бобан гол 81'
Детали

19 јуни 1996.
 Хрватска 0:3  Португалија Сити Граунд, Нотингем
Гледачи: 20.484
Судија: Бернд Хејменан  Германија
Детали Фиго гол 4'
Жоао Пинто гол 33'
Домингош гол 82'
19 јуни 1996.
 Турција 0:3  Данска Стадион Хилсборо, Шефилд
Гледачи: 28.671
Судија: Николај Левников  Русија
Детали Лаудруп гол 50, 84'
Нилсен гол 69'

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
22 јуни - Ливерпул        
  Франција  0 (5)
26 јуни - Манчестер
  Холандија  0 (4)  
  Франција  0 (5)
23 јуни - Бирмингем
    Чешка  0 (6)  
  Чешка  1
30 јуни - Лондон
  Португал  0  
  Чешка  1
23 јуни - Манчестер
    Германија  2
  Германија  2
26 јуни - Лондон
  Хрватска  1  
  Германија  1 (6) Трето место
22 јуни - Лондон
    Англија  1 (5)  
  Шпанија  0 (2)      
  Англија  0 (4)        
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

22 јуни 1996.
 Шпанија 0:0 Прод.  Англија Вембли, Лондон
Гледачи: 75.440
Судија: Марк Бата  Франција
Детали
    Пенали  
Јеро Soccerball shade cross.svg
Амор Soccerball shade.svg
Белсуе Soccerball shade.svg
Надал Soccerball shade cross.svg
2:4 Soccerball shade.svg Ширер
Soccerball shade.svg Плат
Soccerball shade.svg Пирс
Soccerball shade.svg Гаскојн
 
22 јуни 1996.
 Франција 0:0 (прод.)  Холандија Енфилд, Ливерпул
Гледачи: 37.465
Судија: Антонио Лопез Нието  Шпанија
Детали
    Пенали  
Зидан Soccerball shade.svg
Џоркаеф Soccerball shade.svg
Лизаразу Soccerball shade.svg
Герин Soccerball shade.svg
Блан Soccerball shade.svg
5:4 Soccerball shade.svg Де Кок
Soccerball shade.svg Де Бур
Soccerball shade.svg Клајверт
Soccerball shade cross.svg Седорф
Soccerball shade.svg Блинд
 
23 јуни 1996.
 Германија 2:1  Хрватска Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 43.412
Судија: Лејф Сундел  Шведска
Клинсман гол 20' пен.
Замер гол 59'
Детали Шукер гол 51'
23 јуни 1996.
 Чешка 1:0  Португалија Вила парк, Бирмингем
Гледачи: 26.832
Судија: Хелмут Круг  Германија
Поборски гол 53' Детали

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 јуни 1996.
 Франција 0:0 (про)  Чешка Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 43.877
Судија: Лесли Мотрам  Шкотска
Детали
    Пенали  
Зидан Soccerball shade.svg
Џоркаеф Soccerball shade.svg
Лизаразу Soccerball shade.svg
Герин Soccerball shade.svg
Блан Soccerball shade.svg
Педрос Soccerball shade cross.svg
5:6 Soccerball shade.svg Кубик
Soccerball shade.svg Недвед
Soccerball shade.svg Бергер
Soccerball shade.svg Поборски
Soccerball shade.svg Рада
Soccerball shade.svg Кадлец
 
26 јуни 1996.
 Германија 1:1 (прод.  Англија Вембли, Лондон
Гледачи: 75.862
Судија: Шандор Пул Предлошка:Country data МАЂ
Кунц гол 16' Детали Ширер гол 3'
    Пенали  
Хаслер Soccerball shade.svg
Штрунц Soccerball shade.svg
Ројтер Soccerball shade.svg
Циге Soccerball shade.svg
Кунц Soccerball shade.svg
Мелер Soccerball shade.svg
6:5 Soccerball shade.svg Ширер
Soccerball shade.svg Плат
Soccerball shade.svg Пирс
Soccerball shade.svg Гаскојн
Soccerball shade.svg Шерингам
Soccerball shade cross.svg Саутгејт
 

Финале[уреди | уреди извор]

30 јуни 1996.
 Чешка 1:2 (про)  Германија Вембли, Лондон
Гледачи: 73.611
Судија: Пјерлујџи Паирето  Италија
Бергер гол 59' пен. Детали Бирхоф гол 73, 95'
Победник
Германија
Германија
Трећа титула

Финална табела[уреди | уреди извор]

     1 место      2 место      Од 3 до 4 место

     Од 5 до 8 место      Од 9 до 16 место

Поз Тим Г НАТ П Н П ДГ ПГ ГР Поени
Финале
1  Германија Ц 6 4 2 0 10 3 +7 14
2  Чешка Ц 6 2 2 2 7 8 -1 8
Елиминација во полуфинале
3  Англија А 5 2 3 0 8 3 +5 9
4  Франција Б 5 2 3 0 5 2 +3 9
Елиминација во четвртфинале
5  Португалија Д 4 2 1 1 5 2 +3 7
6  Шпанија Б 4 1 3 0 4 3 +1 6
7  Хрватска Д 4 2 0 2 5 5 0 6
8  Холандија А 4 1 2 1 3 4 -1 5
Елиминација во групна фаза
9  Данска Д 3 1 1 1 4 4 0 4
10  Италија Ц 3 1 1 1 3 3 0 4
11  Бугарија Б 3 1 1 1 3 4 -1 4
12  Шкотска А 3 1 1 1 1 2 −1 4
13  Швајцарија А 3 0 1 2 1 4 −3 1
14  Русија Ц 3 0 1 2 4 8 -4 1
15  Романија Б 3 0 0 3 1 4 −3 0
16  Турција Д 3 0 0 3 0 5 −5 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. White, Clive (9. 6. 1992). „England wait ends in 1996“. The Times. London. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Jones, Stuart (5. 5. 1992). „England will host 1996 Championship“. The Times. London. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Jones, Stuart (1. 12. 1992). „UEFA has change of heart“. The Times. London. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Hughes, Rob (24. 01. 1994). „Comfort for England in playing host to Europe“. The Times. London. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  5. „England may draw Scotland“. The Independent. 16. 12. 1995. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]