Прејди на содржината

Филип Коку

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип Коку
Лични податоци
Полно име Филип Џон-Вилијам Коку[1]
Роден на 29 октомври 1970(1970-10-29)(53 г.)
Роден во Ајндховен, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Сегашен клуб Дарби Каунти Дарби Каунти (менаџер)
Повлекување 2008 (37 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988-1990 Аз Алкмар Аз Алкмар 50 (8)
1990-1995 Витесе Витесе 137 (25)
1995-1998 ПСВ ПСВ 95 (31)
1998-2004 Барселона Барселона 205 (31)
2004-2007 ПСВ ПСВ 94 (23)
2007-2008 Ал Џазира Ал Џазира 17 (4)
Репрезентација
1995-2008 Холандија Холандија 101 (10)
Раководител на екипите
2008-2012 Холандија Холандија (асистент)
2012 ПСВ ПСВ (привремен)
2013-2018 ПСВ ПСВ
2018 Фенербахче Фенербахче
2019- Дарби Каунти Дарби Каунти
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 9 април 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 9 април 2020

Филип Џон-Вилијам Коку (роден на 29 октомври 1970 година, во Ајндховен) — холандски фудбалски тренер и поранешен играч од средниот ред. Моментално ја води екипата на Дарби Каунти.

Во својата кариера играл за: АЗ Алкмар, Витесе, ПСВ Ајндховен (во два наврати), Барселона и Ал Џазира. За холандската репрезентација одиграл 101 натпревар и постигнал 10 голови во периодот 1996-2006. Својата играчка кариера ја завршил во 2008 година.

По завршувањето на играчката кариера, Коку посетувал професионален курс за тренери. Тој најпрво работел како асистент на селекторот Берт ван Марвајк во холандската репрезентација, а потоа се вратил во ПСВ каде најпрво работел како асистент, а потоа станал и прв тренер на тимот во 2013 година. ПСВ го водел до 2018 година, кога ја презел тренерската функција во турскиот Фенербахче, но таму бил отпуштен по само 15 натпревари на клупата поради слаби резултати. Во летото 2019, бил назначен за менаџер на Дарби Каунти.

1996-1997, 2004-2005, 2005-2006, 2006-2007
1995-1996, 2004-2005
1996, 1997

Шпанија Барселона

[уреди | уреди извор]
1998–1999

Обединети Арапски Емирати Ал Џазира

[уреди | уреди извор]
2007

2014–2015, 2015–2016, 2017–2018
2011–2012
2015, 2016

  1. „FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). стр. 19. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-11-05. Посетено на 2 October 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]