Ередивиси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ередивиси
ЗемјаХоландија Холандија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1956
Број на клубови18
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воЕрсте дивиси (втора лига)
Домашен купКуп на Холандија
Тековен првакАјакс Ајакс (34. титула)
(2018-2019)
Најмногу титулиАјакс Ајакс
(34 титули)
ТВ партнериЕСПН
Мрежно местоМрежно место
Трофеј
Ередивиси 2020-2021

Ередивиси е највисоко ниво на холандската фудбалска лига. Лигата е основана во 1956 година, две години по почетокот на професионалниот фудбал во Холандија. Од сезоната 2020–2021, таа е рангирана на 8-то место на најдобрите лиги во Европа од страна на УЕФА.

Лигата се состои од 18 клубови, кои играат по форматот секој против секого двокружно. Двата најслабо пласирани клубови на крајот на секоја сезона испаѓаат во втората лига по ранг, Ерсте дивиси, а оттаму влегуваат прво и второпласираната екипа. Најуспешен клуб е Ајакс со 34 титули и моментално е бранител на титулата.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата титула била доделена во 1897-1898 година и сè до 1954 година шампионот на холандското првенство се одлучувал преку плејоф натпревари помеѓу различните регионални шампиони. Сепак, тоа бил аматерски турнир. Со основањето на Ередивиси лигата во 1956 година, во холандскиот фудбал доаѓа професионализмот. Новото првенство се состоело од една група со 18 екипи, во кое секој се соочува со секого двапати, и било укинато дотогашното натпреварување во повеќе групи и играње на плејоф за титулата меѓу победниците на тие групи.

Клубови во сезоната 2020-2021[уреди | уреди извор]

Шампиони[уреди | уреди извор]

Титули по клубови[уреди | уреди извор]

Екипа Титули Втори места Сезони
Ајакс Ајакс
34
24
1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947, 1957, 1960, 1966, 1967, 1968, 1970, 1972, 1973, 1977, 1979, 1980, 1982, 1983, 1985, 1990, 1994, 1995, 1996, 1998, 2002, 2004, 2011, 2012, 2013, 2014, 2019
ПСВ ПСВ
24
15
1929, 1935, 1951, 1963, 1975, 1976, 1978, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1997, 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2015, 2016, 2018
Фејенорд Фејенорд
15
21
1924, 1928, 1936, 1938, 1940, 1961, 1962, 1965, 1969, 1971, 1974, 1984, 1993, 1999, 2017
ХВВ ХВВ
10
1
1891, 1896, 1900, 1901, 1902, 1903, 1905, 1907, 1910, 1914
Спарта Ротердам Спарта Ротердам
6
1
1909, 1911, 1912, 1913, 1915, 1959
РАП РАП
5
3
1892, 1894, 1897, 1898, 1899
Го Ахед Иглс Го Ахед Иглс
4
5
1917, 1922, 1930, 1933
Конинклејке ХФК Конинклејке ХФК
3
3
1890, 1893, 1895
Вилем II Вилем II
3
1
1916, 1952, 1955
ХБС ХБС
3
-
1904, 1906, 1925
Аз Алкмар Аз Алкмар
2
2
1981, 2009
Хераклес Алмело Хераклес Алмело
2
1
1927, 1941
АДО Ден Хаг АДО Ден Хаг
2
-
1942, 1943
РЦХ Хемстеде РЦХ Хемстеде
2
-
1923, 1953
НАК Бреда НАК Бреда
1
4
1921
ДВС ДВС
1
3
1964
Твенте Твенте
1
3
2010
Бе Квик 1887 Бе Квик 1887
1
2
1920
Ајндховен Ајндховен
1
2
1954
Рода Рода
1
2
1956
ДОС ДОС
1
1
1958
Ден Бош Ден Бош
1
1
1948
Енсхеде Енсхеде
1
1
1926
Конкордија
1
1
1889
Де Волевејкерс
1
-
1944
Харлем Харлем
1
-
1946
Лимбургија Лимбургија
1
-
1950
Квик Ден Хаг
1
-
1908
СВВ СВВ
1
-
1949
Витесе Витесе
-
6
-----
Вагенинген
-
3
-----
Блаув Вит
-
3
-----
Херенфен Херенфен
-
3
-----

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија