Премиер лига на Шкотска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Премиер лига на Шкоткса
Ladbrokes SPFL Premiership Logo 2015.png
Земја Шкотска Шкотска
Конфедерација УЕФА
Основана 2013
Број на клубови 12
Нивоа на пирамида 1
Испаѓање во Чемпионшип лига (втора лига)
Домашен куп Куп на Шкотска
Лига куп Лига куп на Шкотска
Актуелен шампион Селтик Селтик (47-ма титула)
(2015–16)
Најмногу титули Ренџерс Ренџерс
(54 титули)
ТВ партнери Скај Спортс, БТ Спорт
Вебсајт spfl.co.uk
Трофеј Spltrophy.png
Премиер лига на Шкотска 2016-2017

Премиер лигата на Шкотска е најсилното фудбалско натпреварување во Шкотска. Од нејзиното основање до сега само два клуба ја освојувале титулата и тие се израмнети по бројот на трофеј, како и Ренџерс и Селтик (двата клуба кои триумфирале до сега) имаат по 7 титули. Инаку севкупно најуспешен е тимот на Ренџерс со 54 титули шампион на Шкотска.

Систем на натпреварување[уреди | уреди извор]

Премиер лигата на Шкотска содржи 12 клубови кои играат по трипати меѓусебно во лигата. Шестте првопласирани клубови играат плеј-оф, а шестте клуба кој следуваат од 7-то до 12-тото мест играат плеј-аут, уште по 5 кола. Последно пласираниот клуб на табелата следната година ќе игра во Чемпионшип лигата на Шлотска (или втора лига по ранг). Двата првопласирани клубови стекнуваат право да играат во квалификациите за Лигата на шампионите, додека уште три тима добиваат право да се натпреваруваат во Лига Европа.

Клубови во сезоната 2016-2017[уреди | уреди извор]

Шампиони[уреди | уреди извор]

Сите првенства од 1891-1998[уреди | уреди извор]

Шампиони само во Премиер лигата од 1999 па наваму[уреди | уреди извор]

Успешност на клубовите[уреди | уреди извор]

Клуб Tитули Клуб Титули
Ренџерс 54 Данди 1
Селтик 47 Данди Јунајтед 1
Хартс 4 Мадервел 1
Хиберниан 4 Килмарнок 1
Абердин 4 Терд Ланарк 1
Дамбартон 2

Погледнете истотака[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Најдобрите фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херзговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија