ФК Абердин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Абердин
Aberdeen
Целосно име Aberdeen Football Club
Прекар(и) Црвени , The Dons
Основан 1903
Терен Питодри Стадион
Абердин, Шкотска
(Капацитет: 22,199)
Претседател Шкотска Стјуарт Милне
Тренер Шкотска Крег Браун
Лига Премиер лига
2011–12 ШПЛ, 9-ти
Мреж. место Aberdeen F.C. Официјално мрежно место
Kit left arm benfica1213h.png
Team colours
Kit body benfica1213h.png
Team colours
Kit right arm benfica1213h.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks color 3 stripes white.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm aberdeen1213a.png
Team colours
Kit body aberdeen1213a.png
Team colours
Kit right arm aberdeen1213a.png
Team colours
Kit shorts black 3 stripes color.png
Team colours
Kit socks color 3 stripes black.png
Team colours
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Абердин (англиски:Aberdeen Football Club) е шкотски фудбалски клуб од истоимениот града Абердин, кој се натпреварува во шкотската Премиер лига.

Клубот е основан на 14 август 1903 со спојување на абердински клубови Викторија Јунајтед, Орион и Абердин Тичерс. Својте домашни натпревари ги играат на стадионот Питодри каде се сместени и клупските простории. Боите на клубот се црвена и бела.

Најголемите успеси тимот ди има остварено во осумдесетите години под водство на менаџерот Сер Алекс Фергусон.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

Гранитна фасада на стадионот Питодри
Шампион (4): 1954/55, 1979/80, 1983/84, 1984/85
Шампион (7): 1946/47, 1969/70, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86, 1989/90
Шампион (5): 1946, 1956, 1977, 1986, 1990

Европски[уреди | уреди извор]

Шампион (1): 1983
Шампион (1): 1983

Надворешни врски[уреди | уреди извор]