Прва македонска фудбалска лига

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прва македонска лига
Моментална сезона или натпреварување Прва фудбалска лига на Македонија 2013/2014
ПрваФудбалскаЛига.gif
Спорт Фудбал
Основана 1992
Воведна сезона 1992/1993
Бр. на екипи 12
Испаѓање во Втора македонска фудбалска лига
Држава/и Македонија Македонија
Актуелен шампион ФК Вардар
Најмногу титули Вардар (7)
ТВ партнер(и) МТВ
Мреж. место Официјален веб-сајт на ФФМ

Првата македонска лига е најсилната професионална фудбалска лига во Република Македонија. Брои дванаесет клуба, кои играат по три меѓусебни натпревари во текот на 33 кола. Шампионот на лигата влегува во квалификациите за Лигата на Шампионите, додека второ- и трето-пласираниот тим играат во квалификациите за Лига Европа заедно со победникот на фудбалскиот куп. Поради намалување на 10 екипи во сезоната 2014-15, последните четири еикипи директно испаѓаат од Првата лига, а само првите две екипи од Втората лига ќе бидат унапредени. Администрирана е од Фудбалската Федерација на Македонија.

УЕФА репрезентативно рангирање за учество на лигата во европската фудбалската сезона 2010/2011 (рангот од претходната година е со закосени букви) [1]

Според Интернационалната федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС), на крајот од 2013 година, македонската фудбалска лига го зазела 78. место во светот, во конкуренција на 130. фудбалски првенства. Притоа, со освоени вкупно 265,5 бода, македонската лига била подобра од 15 европски првенства (Финска, Ерменија, Велс, Босна и Херцеговина, Црна Гора итн.).[2]

Тимови[уреди]

Членови на првата лига во сезоната 2013/2014[уреди]

Следните дванаесет клуба се натпреваруваат во првата лига во сезоната 2013/2014.

Клуб
Конечна позиција
во сезоната 2012/2013
Прва сезона во
првата лига
Шкендија 5ти 1996/1997
Металург 2ри 1992/1993
Брегалница 6ти 1992/1993
Горно Лисиче 4ти во Втора лига 2013/2014
Напредок 7ми 1999/2000
Работнички 4ти 1998/1999
Ренова 8ми 2005/2006
Македонија Ѓорче Петров 1ви во Втора лига 1992/1993
Пелистер 10ти 1992/1993
Турново 3ти 2008/2009
Гостивар 2ри во Втора лига 2013/2014
Вардар 1ви 1992/1993

Историја[уреди]

Победници по сезона[уреди]

Сезона Шампион Второ место Трето место
1992/1993
Вардар
Силекс
Балкан
1993/1994
Вардар
Силекс
Балкан
1994/1995
Вардар
Силекс
Слога Југомагнат
1995/1996
Силекс
Слога Југомагнат
Вардар
1996/1997
Силекс
Победа
Слога Југомагнат
1997/1998
Силекс
Слога Југомагнат
Македонија Ѓ.П.
1998/1999
Слога Југомагнат
Силекс
Победа
1999/2000
Слога Југомагнат
Победа
Работнички Кометал
2000/2001
Слога Југомагнат
Вардар
Победа
2001/2002
Вардар
Беласица
Цементарница 55
2002/2003
Вардар
Беласица
Победа
2003/2004
Победа
Силекс
Вардар
2004/2005
Работнички Кометал
Вардар
Победа
2005/2006
Работнички Кометал
Македонија Ѓ.П.
Вардар
2006/2007
Победа
Работнички Кометал
Македонија Ѓ.П.
2007/2008
Работнички Кометал
Милано
Пелистер
2008/2009
Македонија Ѓ.П.
Милано Куманово
Ренова
2009/2010
Ренова
Работнички
Металург
2010/2011
Шкендија
Металург
Ренова
2011/2012
Вардар
Металург
Шкендија
2012/2013
Вардар
Металург
Турново

Најмногу освоени шампионати[уреди]

Клуб Бр. на титули Сезона Второ место Сезона
Вардар
7
1992/1993, 1993/1994, 1994/1995, 2001/2002, 2002/2003, 2011/2012, 2012/2013
2
2000/2001, 2004/2005
Работнички
3
2004/2005, 2005/2006, 2007/2008
2
2006/2007, 2009/2010
Слога Југомагнат
3
1998/1999, 1999/2000, 2000/2001
2
1995/1996, 1997/1998
Силекс
3
1995/1996, 1996/1997, 1997/1998
5
1992/1993, 1993/1994, 1994/1995, 1998/1999, 2003/2004
Победа
2
2003/2004, 2006/2007
2
1996/1997, 1999/2000
Шкендија
1
2010/2011
0
/
Ренова
1
2009/2010
0
/
Македонија Ѓ.П.
1
2008/2009
1
2005/2006

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  1. „УЕФА репрезентативно рангирање 2010“. „Берт Касиес“. http://www.kassiesa.com/uefabackup/data/method3/crank2007.html. конс. 10 мај 2010. 
  2. "Македонската фудбалскал ига на 78. место", Дневник, год. XVIII, бр. 5379, петок, 31 јануари 2014, стр. 26.Најдобрите фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херзговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија