Фудбалски куп на Македонија 2007-2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2007–2008
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 19 септември 2007
до 24 мај 2008
Екипи32
Финални резултати
Шампион Работнички Работнички
(1. титула)
Второ место Милано Куманово Милано Куманово


Фудбалски куп на Македонија 2007-2008 било 16. издание на Купот на Македонија.

Во оваа сезона шампион бил Работнички Кометал.

Шеснаестина финале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 5 септември 2007 во Скопје. Натпреварите се одиграа на 19 септември 2007.

Клуб Резултат Клуб
Гостивар 3:6 Вардар Скопје
Новаци 0:0 (3-4 пен..) Тетекс
Нов Милениум 1:1 (5-3 пен.) Турново
Филип Втори 0:0 (4-5 пен.) Напредок
Вардар Неготино 10:3 Влазрими
Арсими 0:4 Македонија Ѓ.П.
Дрита 0:1 Скопје
Илинден 0:0 (5-4 пен.) Победа
Металург 0:4 Силекс
Превалец 0:6 Пелистер
Победа Валандово 0:1 Брегалница
Влазрими Струга 2:4 Ренова
Фортуна 0:1 Шкендија 79
Малеш 1:8 Милано
Кадино 0:13 Работнички Кометал
Братство 0:3 (служ.) Башкими

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 17 октомври 2007 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 23 и 24 октомври 2007, а вторите на 6 и 7 ноември 2007.

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Пелистер 0:4 Работнички Кометал 0:0 0:4
Башкими 3:6 Македонија Ѓ.П. 3:4 0:2
Илинден 2:1 Шкендија 79 0:1 2:0
Милано 5:0 Брегалница 3:0 2:0
Вардар Неготино 3:7 Нов Милениум 2:3 1:4
Тетекс 0:4 Вардар Скопје 0:3 0:1
Ренова 6:2 Напредок 5:1 1:1
Силекс 1:2 Скопје 0:1 1:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 17 ноември 2007 во Скопје. Првите натпревари се одиграа на 28 ноември 2007, а вторите на 12 декември 2007.

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Македонија Ѓ.П. 2:1 Скопје 2:1 0:0
Работнички 2:1 Вардар 2:0 0:1
Нов Милениум 3:0 (служ.) Илинден
Милано 4:2 Ренова 2:0 2:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 12 јануари 2008 во Скопје. Првите натпревари се одиграа на 9 април 2008, а вторите на 7 мај 2008 година.

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Работнички Кометал 1:1 Македонија Ѓ.П. 0:0 1:1
Милано 6:1 Нов Милениум 4:0 2:1

Финале[уреди | уреди извор]

24 Mај 2008
16:30 CEST
Милано 0 – 2 Работнички Кометал Градски Стадион, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Зоран Петковски (Велес)
Неџипи гол 26'42'

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Работнички Кометал
1. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]