Прејди на содржината

ФК Превалец

Од Википедија — слободната енциклопедија


ФК Превалец е македонски фудбалски клуб од приградската населба Превалец во Велес. Клубот се натпреварува во Третата македонска фудбалска лига - Југ.

Историја

[уреди | уреди извор]

Клубот бил формиран во 1978 година од група граѓани на населбата Превалец.