Прејди на содржината

Фудбалски куп на Македонија 2010-2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2010–2011
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 18 август 2010
до 24 мај 2011
Екипи32
Финални резултати
Шампион Металург Скопје Металург Скопје
(1. титула)
Второ место Тетекс Тетекс


Фудбалски куп на Македонија 2010-2011 било 19. издание на Купот на Македонија.

Титулата ја освоил Металург и си обезбедил место во втората квалификациска рунда во Европа Лигата 2011-2012.

Шеснаестина финале[уреди | уреди извор]

Двојките беа избрани на 7 јули 2010 во Скопје. Натпреварите беа одиграни на 18 август 2010.

Клуб Резултат Клуб
Осогово 6–0 Превалец
Брегалница 2008 3–1 Охрид Лоте
Локомотива 1–0 Беласица
Миравци 1–0 Работнички
Охрид 2004 0–1 Силекс
Ринија 3–0 (служ.) Милано
Новаци 2005 2–3 Вардар
11 Октомври 2–1 Скопје
Влазними 3–3 (5–4 пен.) Шкендија
Баир Кркардаш 1–3 Пелистер
Тиквеш 2–1 Дрита
Преспа 0–7 Металург
Еуромилк Горно Лисиче 1–1 (1–4 пен.) Напредок
Карбинци 0–5 Хоризонт Турново
Каменица Саса 1–2 Тетекс
Цементарница 55 0–1 Ренова

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Првите натревари се одиграа на 15 септември 2010, додека вторите се одиграа на 28, 29 септември, и на 9 и 10 октомври 2010.

Клуб Резултат Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Напредок 4–2 Влазними 4–0 0–2
Ринија 0–4 Хоризонт Турново 0–3 0–1
Брегалница 2008 2–0 Пелистер 0–0 2–0
Силекс 0–3 Тетекс 0–1 0–2
Осогово 1–3 Тиквеш 0–3 1–0
Локомотива 0–0 (4–3 пен.) Миравци 0–0 0–0
11 Октомври 1–1 (6–7 пен.) Металург 1–0 0–1
Вардар 2–1 Ренова 1–1 1–0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграа на 20 октомври 2010, додека вторите се одиграа на 10 ноември 2010.

Клуб Резултат Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Локомотива 1–4 Металург 0–3 1–1
Брегалница 2008 0–2 Напредок 0–1 0–1
Хоризонт Турново 1–3 Тетекс 1–2 0–1
Вардар 4–5 Тиквеш 4–1 0–4

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Клуб Резултат Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Тиквеш 0–6 Тетекс 0–0 0–6
Металург 2–0 Напредок 0–0 2–0

Финале[уреди | уреди извор]

24 мај 2011
16:00
Тетекс 0 – 2 Металург Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 3,000
Судија: Зоран Бошков (Неготино)
Report М. Костенцовски гол 14'
А. Тенекеџиев гол 65'

Екипа победник[уреди | уреди извор]Металург
1. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]