Фудбалски куп на Македонија 2005-2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2005–2006
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 31 јули 2005
до 24 мај 2006
Екипи32
Финални резултати
Шампион Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П.
(1. титула)
Второ место Шкендија Шкендија 79


Фудбалски куп на Македонија 2005-2006 било 14. издание на Купот на Македонија.

Во оваа сезона шампион била Македонија Ѓорче Петров и си обезбедила место во првата квалификациска рунда во УЕФА Купот 2006-07.

Шеснаестина финале[уреди | уреди извор]

Клуб Резултат Клуб
Арсими 1:9 Беласица
Тиверија 0:5 Ренова
Борец 0:3 Напредок
Охрид 2004 0:3 Македонија Ѓ.П.
Новаци 0:1 Силекс
Тетекс 3:1 Турново
Караорман 2:2 (5-4 пен.) Работнички
Милано 4:5 Башкими
Локомотива 1:0 Слога Југомагнат
Осогово 2:6 Влазрими
Скопје 0:1 Вардар
Кадино 0:13 Брегалница Краун
11 Октомври 2:1 Цементарница
Пелистер 0:2 Шкендија 79
Младост 0:2 Победа
Кожув 6:1 Маџари Солидарност

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Брегалница Краун 4:3 Башкими 2:1 2:2
Вардар 5:0 Кожув 3:0 2:0
Победа 5:2 Влазрими 3:0 2:2
Беласица 1:5 Силекс 1:2 0:3
Македонија Ѓ.П. 4:2 Напредок 2:0 2:2
Шкендија 79 5:1 Ренова 4:0 1:1
Цементарница 4:2 Караорман 3:2 1:0
Тетекс 4:3 Локомотива 3:1 1:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Шкендија 79 4:2 Победа 2:0 2:2
Силекс 6:2 Тетекс 3:0 3:2
Вардар 1:3 Брегалница Краун 1:3 0:0
Македонија Ѓ.П. 2:0 Цементарница 1:0 1:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Шкендија 79 2:1 Брегалница Краун 1:1 1:0
Македонија Ѓ.П. 3:2 Силекс 1:1 2:1

Финале[уреди | уреди извор]

24 мај 2006
19:00 CEST
Македонија Ѓ.П. 3 – 2 Шкендија 79 Градски Стадион, Скопје
Гледачи: 14,000
Судија: Љубомир Крстевски (Битола)
В.Стефанов гол 68' (o.g.)
М.Белчев гол 85'
Ф.Ивановски гол 90+2'
А.Положани гол 59'
Н.Мустафи гол 78'

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Македонија Ѓорче Петров
1. титула