Фудбалски куп на Македонија 2011-2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2011–2012
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 17 август 2011
до 2 мај 2012
Екипи32
Финални резултати
Шампион Ренова Ренова
(1. титула)
Второ место Работнички Работнички


Фудбалски куп на Македонија 2011-2012 било 20. издание на Купот на Македонија.

Титулата ја освоила Ренова и си обезбедила место во првата квалификациска рунда во Европа Лигата 2012-2013.

Шеснаестинафинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 17 август 2011 и на 3 септември 2011.

Клуб Резултат Клуб
Љуботен 1:2 Ринија
Охрид Лоте 0:7 Шкендија
Локомотива 0:0
(4–5 пен.)
Напредок
Маџари Солидарност 2:2
(1–3 пен.)
Скопје
Караорман 0:4 Ренова
Преспа 0:3 служ. Тиквеш
Василево 1:7 Силекс
Баби 0:3 Брегалница 2008
Карбинци 0:3 служ. 11 Октомври
Победа Јуниор 1:2 Хоризонт Турново
Дрита 2:3 Миравци
Руфеја 0:1 Металург
Рудар 1:3 Пелистер
Еуромилк Горно Лисиче 0:3 Вардар
Треска 0:0
(3–5 пен.)
Тетекс
Могила 0:3 Работнички

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Во осминафиналето влегле сите победници од шеснаесетинафиналето. Првите натпревари се одиграле на 13, 14 и 15 септември 2011, а вторите натпревари се одиграле на 28 и 29 септември 2011.

Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Ренова 5:2 Ринија 0:1 5:1
Силекс 2:2 Тетекс 2:2 0:0
11 Октомври 4:2 Скопје 4:0 0:2
Шкендија 2:2
(0–3 пен.)
Брегалница 2008 2:0 0:2
Хоризонт Турново 2:1 Пелистер 1:0 1:1
Напредок 6:3 Миравци 3:1 3:2
Работнички 0:0
(5–3 пен.)
Металург 0:0 0:0
Вардар 7:1 Тиквеш 6:1 1:0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари во четвртфиналето се одиграле на 19 октомври 2011, а вторите натпревари се одиграле на 9 ноември 2011.

Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Работнички 7:1 Напредок 4:1 3:0
Ренова 9:2 Тетекс 6:0 3:2
Хоризонт Турново 3:1 Брегалница 2008 3:1 0:0
Вардар 3:2 11 Октомври 2:0 1:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари во полуфиналето се одиграле на 4 април 2012, а вторите натпревари се одиграле на 25 април 2012.

Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Вардар 1:1 Ренова 1:1 0:0
Работнички 4:2 Хоризонт Турново 1:1 3:1

Финале[уреди | уреди извор]

2 мај 2012
16:00
Ренова 3 – 1 Работнички Градски стадион, Штип
Гледачи: 1,000
Судија: Горан Спиркоски
Бајрами гол 12'
Симовскигол 65'
Гафури гол 90'
Извештај
(англиски)
Маневски гол 52'

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Ренова
1. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]