Фудбалски куп на Македонија 2006-2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2006–2007
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 30 јули 2006
до 24 мај 2007
Екипи32
Финални резултати
Шампион Вардар Вардар
(5. титула)
Второ место Победа Победа


Фудбалски куп на Македонија 2006-2007 било 15. издание на Купот на Македонија.

Во оваа сезона шампион бил Вардар и си обезбедил место во првата квалификациска рунда во УЕФА Купот 2007-2008.

Шеснаестина финале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграа на 30 јули 2006.

Клуб Резултат Клуб
Тиквеш 0:5 Македонија Ѓ.П.
Бабуна 0:6 Маџари Солидарност
Локомотива 1:6 Ренова
Илинден 2:1 (4-5 пен.) Силекс
Тиверија 0:6 Пелистер
Осогово 0:2 Башкими
Брегалница Делчево 0:3 (служ.)* Шкендија 79
Металург 3:0 Беласица
Дрита 0:0 (5-3 пен.) Караорман
11 Октомври 0:6 Вардар
Новаци 0:2 Работнички
Тетекс 2:2 (3-4 пен.) Брегалница Краун
Гостивар 2:1 Напредок
Турново 1:3 Победа
Милано 2:1 Влазрими
Дојранско Езеро 2:3 Меридиан ФЦУ
  • Натпреварот прекинат при резултат 0-2. Натпреварот доделен на Шкендија

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 18 август 2006 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 20 септември 2006, а вторите на 18 октомври 2006.

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Победа 3:0 Шкендија 79 2:0 1:0
Вардар 5:1 Металург 4:1 1:0
Дрита 4:2 Брегалница Краун 3:0 1:2
Гостивар 3:6 Ренова 1:4 2:2
Милано 4:3 Башкими 2:1 2:2
Работнички 5:4 Илинден 4:0 1:4
Македонија Ѓ.П. 0:2 Меридиан ФЦУ 0:2 0:0
Маџари Солидарност 2:4 Пелистер 2:2 0:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 20 октомври 2006 во Скопје. Првите натпревари се одиграа на 1 ноември 2006, а вторите на 29 ноември 2006.

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Вардар 4:2 Меридиан ФЦУ 4:1 0:1
Работнички 1:2 Милано 1:1 0:1
Дрита 3:7 Победа 2:1 1:6
Пелистер 2:2 Ренова 0:1 2:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржа на 5 декември 2006 во Скопје. Првите натпревари се одиграа на 11 април 2007, а вторите на 2 мај 2007 година.

Клуб Вк.
резултат
Клуб 1 натпревар 2 натпревар
Победа 3:1 Милано 2:1 1:0
Вардар 3:2 Пелистер 2:1 1:1

Финале[уреди | уреди извор]

24 Mај 2007
20:15 CEST
Победа 1 – 2 Вардар Градски Стадион, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
М.Нацев гол 72' Х.Кировски гол 22'
Вандаир гол 27'

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Вардар
5. титула