ФК Силекс

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Силекс
Амблемот на ФК Силекс
Целосно име ФК Силекс Кратово
Основан 1965; пред 58 години (1965)
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Градски стадион Кратово
Капацитет 1.800
Тренер Жикица Тасевски
Лига Прва македонска лига
2019/20
(недовршена)
2. од 10 места
Kit left arm red stripes.png
Екипни бои
Kit body red stripes.png
Екипни бои
Kit right arm red stripes.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm whiteshoulders.png
Екипни бои
Kit body whiteshoulders.png
Екипни бои
Kit right arm whiteshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Силекс е македонски фудбалски клуб од Кратово. Клубот моментално се натпреварува во Првата македонска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Силекс е оформен 1965 година. Во својата историја Силекс бил трикратен шампион на Македонија, и тоа во сезоните: 1995/96, 1996/97 и 1997/98. Исто така е двократен освојувач на Купот на Македонија, во сезоните 1993/94 и 1996/97. Клубот игра на Градски стадион Кратово, кој има капацитет од 4.500 гледачи.

Евро купови[уреди | уреди извор]

  • УЕФА КПК - Сезона 1995/96

ВАЦ Самсунг-Силекс 1:1

Силекс-ВАЦ Самсунг 3:1

Борусија Мехенгладбах-Силекс 3:0

Силекс-Борусија Мехенгладбах 2:3

  • УЕФА Куп - Сезона 1996/97

Акранес-Силекс 2:0

Силекс-Акранес 1:0

  • УЕФА Лига на шампиони - Сезона 1997/98

Силекс-Беитар 1:0

Беитар-Силекс 3:0

  • УЕФА Лига на шампиони - Сезона 1998/99

Силекс-Брухе 0:0

Брухе-Силекс 2:1

  • УЕФА Куп - Сезона 1999/00

Шахтјор Донецк-Силекс 3:0

Силекс-Шахтјор Донецк 2:1

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]