ФК 11 Октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК 11 Октомври
Целосно име Фудбалски Клуб 11 октомври
Основан 1951
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Стадион Гоце Делчев
Капацитет 15,000
Претседател Дарко Иваноски
Лига Трета македонска лига - Југ
2014-15 9ти
Kit left arm whiteshoulders.png
Екипни бои
Kit body whiteshoulders.png
Екипни бои
Kit right arm whiteshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm redshoulders.png
Екипни бои
Kit body redshoulders.png
Екипни бои
Kit right arm redshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК 11 Октомври е македонски фудбалски клуб од Прилеп. Клубот настапува во Третата фудбалска лига - Југ. Своите натпревари ги игра на стадионот Гоце Делчев во Прилеп. Клупски бои се црвената и белата.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот претставува вториот омилен фудбалски клуб од Прилеп (по ФК Победа), кој во минатото имал завидини успеси и играл пред 5/6,000 гледачи. По независноста на Македонија, клубот настапувал и во Втората фудбалска лига како и една сезона во Првата фудбалска лига.