ФК Ренова

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Ренова
KF Renova
FK Renova.gif
Целосно име Фудбалски Клуб Ренова
Прекар(и) Гипсари
Основан 2003; пред 20 години (2003)
Распаднат
Стадион Градски стадион Тетово
Капацитет 15.000
Тренер Јетон Беќири
Лига Прва македонска лига
2021/22 5. од 10 места
Kit left arm puma 2010 white.png
Екипни бои
Kit body puma 2010 white.png
Екипни бои
Kit right arm puma 2010 white.png
Екипни бои
Kit shorts puma 2010 white.png
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm puma 2010 white.png
Екипни бои
Kit body puma 2010 white.png
Екипни бои
Kit right arm puma 2010 white.png
Екипни бои
Kit shorts puma 2010 white.png
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Ренова е фудбалски клуб од Џепчиште, Тетовско, Македонија, кој моментално игра во Првата македонска фудбалска лига. Своите натпревари ги игра на Градскиот стадион во Тетово.

Историја[уреди | уреди извор]

ФК Ренова е основан во 2003 година, но потекнува од фудбалската школа која е формирана во 2000 година под името Шкумбини. Екипата на Шкумбини се преименува во ФК Ренова и екипата во натпреварувачката сезона 2003/04 се натпреварува со новото име. ФК Ренова станува организирана екипа и како резултат на ова го освојува првото место во третата лига. За да се пласира во втората лига, Ренова игра бараж натпревар против Вардар од Неготино, во кој победува после изведувањето пенали. Во натпреварувачката сезона 2004/05, Ренова продолжува во втората лига, а влегува во првата по пласманот на второто место. Во сезоната 2009/10 Ренова го постигнала својот најголем успех во историјата на клубот, освојувајќи ја Македонската фудбалска лига. Во сезоната 2011/12 Ренова го освоила Македонскиот Куп победувајќи го Работнички во финалето со 3-1.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]