Прва фудбалска лига на Македонија 2004/2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона 2004–05
Прваци Работнички Кометал
Лига на Шампиони Работнички Кометал
УЕФА Куп Вардар
Башкими (преку домашниот куп)
Интертото Куп Победа
Силекс
Најдобар стелец Александар Стојановски (26)

Првата фудбалска лига на Македонија 2004/2005 било 13. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 8 август 2004, а завршила на 29 мај 2005. Работнички Кометал ја освоил својата прва титула.

Екипи[уреди | уреди извор]

Локации на екипите кои учествувале во сезоната 2004/05
Екипа Град Стадион
Башкими Куманово Градски стадион Куманово
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Брегалница Краун Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Маџари Солидарност Скопје Стадион Борис Трајковски
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Шкендија 79 Тетово Градски стадион Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Работнички Работнички (C) 33 25 3 5 66 23 +43 78 Шаблон:Fb round2 2005-06 UCL QR1
2 Вардар Вардар 33 22 6 5 68 34 +34 72 Шаблон:Fb round2 2005-06 UEFA Cup QR1
3 Победа Победа 33 16 7 10 59 49 +10 55 Шаблон:Fb round2 2005 Intertoto Cup R1
4 Силекс Силекс 33 15 6 12 56 37 +19 51
5 Шкендија Шкендија 33 15 5 13 59 40 +19 50
6 Башкими Башкими 33 14 7 12 53 47 +6 49 Шаблон:Fb round2 2005-06 UEFA Cup QR1 1
7 Брегалница Брегалница 33 14 6 13 55 60 −5 48
8 Беласица 33 14 6 13 53 47 +6 48
9 Работнички Цементарница 55 (O) 33 13 7 13 54 50 +4 0432 плејоф опстанок
10 Маџари Солидарност (R) 33 12 5 16 44 55 −11 41
11 Шаблон:Fb team Sloga Jugomagnat Skopje (R) 33 5 2 26 37 80 −43 17 Relegation to the Втора Лига
12 Напредок Напредок (R) 33 1 4 28 17 99 −82 7

Извор: FFM (македонски) (англиски)
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd goals scored; 4th head-to-head points; 5th head-to-head goal difference; 6th head-to-head goals scored; 7th draw.
For deciding champions, qualification to UEFA Cup, relegation play-offs and relegation: 1st points; 2nd head-to-head points; 3rd head-to-head goal difference; 4th head-to-head goals scored; 5th decision match(es).
1Башкими го освоил Македонскиот куп 2004-05 и обезбедил место во првата квалификациска рунда на УЕФА Купот.
2На Цементарница и биле одземени три поени поради непојавување на натпреварот против Силекс во 32-то коло.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сеуште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Резултати[уреди | уреди извор]

Секоја екипа одиграла три пати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите во Лигата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–22[уреди | уреди извор]

Дома-гости БАШ БЕЛ БРЕ ВАР МАЏ НАП ПОБ РАБ СИЛ СЛО ЦЕМ ШКЕ
Башкими / 2-1 4-0 0-1 1-2 3-1 0-2 1-2 2-2 0-2 1-0 2-1
Беласица Герас Цунев 1-3 / 2-0 3-1 0-1 3-2 3-0 3-1 1-1 3-1 0-0 1-1
Брегалница Краун 2-2 2-1 / 2-3 2-1 4-1 0-0 1-4 0-0 4-1 1-0 2-1
Вардар 4-1 2-1 2-1 / 3-1 1-1 2-0 0-1 1-1 3-1 3-2 1-0
Маџари Солидарност 0-1 1-0 1-0 1-2 / 1-0 2-1 0-2 0-2 3-2 0-0 0-0
Напредок 1-2 0-1 0-3 0-4 0-3 / 0-0 0-3 0-5 0-1 0-0 0-3
Победа 3-1 3-0 5-2 1-0 3-1 4-1 / 0-4 1-0 4-1 2-0 1-1
Работнички Кометал 0-2 1-1 2-1 0-0 4-0 3-1 3-2 / 3-0 1-0 3-0 3-0
Силекс 1-0 2-0 1-0 1-2 1-1 4-0 2-2 0-1 / 5-1 3-1 2-0
Слога Југомагнат 0-1 1-2 4-1 1-2 1-2 3-0 3-2 1-3 0-1 / 0-2 1-7
Цементарница 55 2-1 2-2 6-1 1-1 2-1 5-2 0-2 1-3 2-0 2-1 / 1-0
Шкендија 79 3-0 4-2 3-4 0-0 1-0 2-0 4-1 0-1 4-0 3-0 1-0 /

Коло 23–33[уреди | уреди извор]

Дома-гости БАШ БЕЛ БРЕ ВАР МАЏ НАП ПОБ РАБ СИЛ СЛО ЦЕМ ШКЕ
Башкими / / 2-2 4-2 1-1 6-1 / / 2-1 / 4-3 /
Беласица Герас Цунев 0-0 / / 2-1 / / / / 3-2 5-3 2-1 /
Брегалница Краун / 1-0 / / / 6-1 1-1 4-2 / / / 2-1
Вардар / / 4-1 / 1-0 3-0 4-2 / / / 3-3 3-0
Маџари Солидарност / 0-3 2-0 / / 3-0 / / / 1-0 1-2 /
Напредок / 1-5 / / / / 0-1 0-3* / 1-1 / 2-0
Победа 2-1 2-1 / / 3-3 / / 0-0 2-1 1-0 / /
Работнички Кометал 1-0 2-0 / 1-3 3-0 / / / 3-0 1-0 / /
Силекс / / 0-3 0-2 3-1 8-0 / / / / 3-0* 3-1
Слога Југомагнат 2-2 / 2-3 1-4 / / / / 0-1 / 2-3 /
Цементарница 55 / / 1-1 / / 5-1 5-3 0-1 / / / 2-1
Шкендија 79 1-1 2-1 / / 2-1 / 3-2 2-1 / 7-0 / /

* = Службено доделен

Плејоф опстанок[уреди | уреди извор]

12 јуни 2005
17:00 СЕЛВ
Маџари Солидарност 1 – 2 Македонија Ѓорче Петров Градски стадион, Скопје
Каранфиловски гол 84' Ивановски гол 73'
Туневски гол 90+2'

12 јуни 2005
17:00 СЕЛВ
Цементарница 55 2 – 1 Турново Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Спасовски гол 45'
Ристовски гол 89'
Иванов гол 20'

Најдобар стрелец[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Александар Стојановски
Беласица
26

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]