Прва фудбалска лига на Македонија 2004/2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2004–05
ПрвациРаботнички Кометал
Лига на ШампиониРаботнички Кометал
УЕФА КупВардар
Башкими (преку домашниот куп)
Интертото КупПобеда
Силекс
Најдобар стрелецАлександар Стојановски (26)

Првата фудбалска лига на Македонија 2004/2005 - 13. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 8 август 2004, а завршила на 29 мај 2005 година. Работнички Кометал ја освоил својата прва титула.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2004/05

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2003/04

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2003/04

По крајот на сезоната 2004/05

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2004/05

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2004/05

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион
Башкими Куманово Градски стадион Куманово
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Брегалница Краун Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Маџари Солидарност Скопје Стадион Борис Трајковски
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Шкендија 79 Тетово Градски стадион Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Работнички Кометал (C) 33 25 3 5 66 23 +43 78 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Вардар 33 22 6 5 68 34 +34 72 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Победа 33 16 7 10 59 49 +10 55 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
4 Силекс 33 15 6 12 56 37 +19 51
5 Шкендија 79 33 15 5 13 59 40 +19 50
6 Башкими[lower-alpha 1] 33 14 7 12 53 47 +6 49 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
7 Беласица Герас Цунев 33 14 6 13 53 47 +6 48
8 Брегалница Краун 33 14 6 13 55 60 −5 48
9 Цементарница 55[lower-alpha 2] (O) 33 13 7 13 54 50 +4 43 Пласман во баражот за опстанок
10 Маџари Солидарност (R) 33 12 5 16 35 46 −11 41
11 Слога Југомагнат (R) 33 5 2 26 37 80 −43 17 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Напредок (R) 33 1 4 28 17 99 −82 7
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Башкими обезбедил пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил Купот на Македонија 2004/2005.
  2. На Цементарница 55 и биле одземени три бода поради непојавување на натпреварот против Силекс во 32. коло.


Резултати[уреди | уреди извор]

Секоја екипа одиграла трипати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите од табелата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–22[уреди | уреди извор]

Дома-гости БАШ БЕЛ БРЕ ВАР МАЏ НАП ПОБ РАБ СИЛ СЛО ЦЕМ ШКЕ
Башкими / 2-1 4-0 0-1 1-2 3-1 0-2 1-2 2-2 0-2 1-0 2-1
Беласица Герас Цунев 1-3 / 2-0 3-1 0-1 3-2 3-0 3-1 1-1 3-1 0-0 1-1
Брегалница Краун 2-2 2-1 / 2-3 2-1 4-1 0-0 1-4 0-0 4-1 1-0 2-1
Вардар 4-1 2-1 2-1 / 3-1 1-1 2-0 0-1 1-1 3-1 3-2 1-0
Маџари Солидарност 0-1 1-0 1-0 1-2 / 1-0 2-1 0-2 0-2 3-2 0-0 0-0
Напредок 1-2 0-1 0-3 0-4 0-3 / 0-0 0-3 0-5 0-1 0-0 0-3
Победа 3-1 3-0 5-2 1-0 3-1 4-1 / 0-4 1-0 4-1 2-0 1-1
Работнички Кометал 0-2 1-1 2-1 0-0 4-0 3-1 3-2 / 3-0 1-0 3-0 3-0
Силекс 1-0 2-0 1-0 1-2 1-1 4-0 2-2 0-1 / 5-1 3-1 2-0
Слога Југомагнат 0-1 1-2 4-1 1-2 1-2 3-0 3-2 1-3 0-1 / 0-2 1-7
Цементарница 55 2-1 2-2 6-1 1-1 2-1 5-2 0-2 1-3 2-0 2-1 / 1-0
Шкендија 79 3-0 4-2 3-4 0-0 1-0 2-0 4-1 0-1 4-0 3-0 1-0 /

Коло 23–33[уреди | уреди извор]

Дома-гости БАШ БЕЛ БРЕ ВАР МАЏ НАП ПОБ РАБ СИЛ СЛО ЦЕМ ШКЕ
Башкими / / 2-2 4-2 1-1 6-1 / / 2-1 / 4-3 /
Беласица Герас Цунев 0-0 / / 2-1 / / / / 3-2 5-3 2-1 /
Брегалница Краун / 1-0 / / / 6-1 1-1 4-2 / / / 2-1
Вардар / / 4-1 / 1-0 3-0 4-2 / / / 3-3 3-0
Маџари Солидарност / 0-3 2-0 / / 3-0 / / / 1-0 1-2 /
Напредок / 1-5 / / / / 0-1 0-3* / 1-1 / 2-0
Победа 2-1 2-1 / / 3-3 / / 0-0 2-1 1-0 / /
Работнички Кометал 1-0 2-0 / 1-3 3-0 / / / 3-0 1-0 / /
Силекс / / 0-3 0-2 3-1 8-0 / / / / 3-0* 3-1
Слога Југомагнат 2-2 / 2-3 1-4 / / / / 0-1 / 2-3 /
Цементарница 55 / / 1-1 / / 5-1 5-3 0-1 / / / 2-1
Шкендија 79 1-1 2-1 / / 2-1 / 3-2 2-1 / 7-0 / /

* = Службено доделен

Плејоф опстанок[уреди | уреди извор]

12 јуни 2005
17:00 СЕЛВ
Маџари Солидарност 1 – 2 Македонија Ѓорче Петров Градски стадион, Скопје
Каранфиловски гол 84' Ивановски гол 73'
Туневски гол 90+2'

12 јуни 2005
17:00 СЕЛВ
Цементарница 55 2 – 1 Турново Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Спасовски гол 45'
Ристовски гол 89'
Иванов гол 20'

Најдобар стрелец[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Александар Стојановски
Беласица Герас Цунев
26

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]