Прва фудбалска лига на Македонија 2003/2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2003–04
ПрвациПобеда
Лига на ШампиониПобеда
УЕФА КупСилекс
Слога Југомагнат (преку домашниот куп)
Интертото КупВардар
Најдобар стелецДраган Димитровски (25)

Првата фудбалска лига на Македонија 2003/2004 било 12. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 8 август 2003, а завршила на 30 мај 2004. Победа ја освоила својата прва титула.

Екипи[уреди | уреди извор]

Локации на екипите кои учествувале во сезоната 2003/04
Екипа Град Стадион
Башкими Куманово Градски стадион Куманово
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Брегалница Делчево Стадион Гоце Делчев
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Маџари Солидарност Скопје Стадион Маџари
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски Стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Пое Забелешка
1 Победа 33 22 5 6 78 42 +36 71 Лига на Шампиони
1ва квалификациска рунда
2 Силекс 33 20 6 7 67 32 +35 66 УЕФА Куп
1ва квалификациска рунда
3 Вардар 33 17 9 7 66 39 +27 60 Интертото Куп
прва рунда
4 Работнички Кометал 33 16 10 7 58 40 +18 58
5 Слога Југомагнат 33 17 6 10 69 36 +33 57 УЕФА Куп
1ва квалификациска рунда
6 Маџари Солидарност 33 14 8 11 44 30 +14 50
7 Цементарница 55 33 11 12 10 48 41 +7 45
8 Башкими 33 14 1 18 43 54 -11 43
9 Напредок 33 12 5 16 51 52 -1 41
10 Беласица Герас Цунев 33 10 6 17 37 55 -18 36
11 Тиквеш 33 5 4 24 25 61 -36 19 Отпаднати во
Втора лига
12 Брегалница 33 2 4 27 20 124 -104 7*

P = Matches played; W = Matches won; D = Matches drawn; L = Matches lost; F = Goals for; A = Goals against; GD = Goal difference; Pts = Points
* = На Брегалиница Делчево и биле одземени 3 поени во осмото коло

Резултати[уреди | уреди извор]

Секоја екипа одиграла три пати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите во Лигата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Коло 1–22[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БАШ БЕЛ БРЕ ЦЕМ МАЏ НАП ПОБ РАБ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Башкими 1:0 3:3 1:0 1:0 1:2 3:5 1:0 2:1 2:1 4:1 0:3
Беласица Герас Цунев 2:0 0:0 4:4 2:0 1:0 3:1 3:5 4:0 1:1 0:0 2:1
Брегалница Делчево 1:3 0:0 0:1 0:5 0:3* 0:3 0:3 0:5 1:4 2:0 1:3
Цементарница 55 4:0 2:1 5:1 2:0 0:0 2:0 2:2 0:1 1:0 1:1 2:1
Маџари Солидарност 3:1 1:0 1:0 1:2 2:1 1:0 0:0 1:2 1:1 3:0 0:1
Напредок 3:2 2:2 4:1 2:0 1:1 1:6 0:1 0:1 1:3 4:1 1:1
Победа 2:1 2:0 8:1 1:0 1:1 2:1 3:3 1:0 0:0 2:1 5:2
Работнички Кометал 2:1 3:0 0:0 1:1 0:0 3:4 2:1 2:0 4:0 1:0 1:1
Силекс 2:0 2:0 2:1 0:0 3:0 2:1 1:2 4:3 2:2 4:0 1:1
Слога Југомагнат 2:1 3:0 12:1 2:0 1:2 1:0 2:1 2:0 4:1 3:1 1:1
Тиквеш 3:0 0:1 5:0 1:0 0:0 0:1 1:2 0:1 0:0 0:3 1:0
Вардар 2:1 1:0 2:1 0:0 0:0 4:1 1:1 3:0 0:3 1:0 3:1

* = Службено доделен

Коло 23–33[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БАШ БЕЛ БРЕ ЦЕМ МАЏ НАП ПОБ РАБ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Башкими 2:0 3:0 1:2 0:2 3:2
Беласица Герас Цунев 4:1 0:1 0:2 1:3 2:0
Брегалница Делчево 0:2 1:5 0:9 1:0 1:7
Цементарница 55 1:2 4:1 0:0 0:0 3:3 1:1
Маџари Солидарност 1:0 3:0 6:0 0:1 4:1
Напредок 1:0 7:1 3:4 1:2 2:3
Победа 3:0 4:3 2:1 4:1 2:0 3:2
Работнички Кометал 2:0 3:1 2:3 1:0 1:0 2:2
Силекс 4:0 3:1 2:0 0:0 1:1 3:1
Слога Југомагнат 1:2 6:0 1:3 3:0 2:3 2:0
Тиквеш 0:2 0:2 3:2 0:3 1:2
Вардар 7:2 3:3 2:0 3:0 2:1 3:0


Најдобар стрелец[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Драган Димитровски
Победа
25

Европски натпреварувања[уреди | уреди извор]

Лига на Шампиони 2003/04[уреди | уреди извор]

  • Прва Квалификациска рунда:
Вардар - Велс Бари Таун (3:0, 1:2), Вардар победи со 4:2 во голови
  • Втора Квалификациска рунда:
Русија ЦСКА Москва - Вардар (1:2, 1:1), Вардар победи со 3:2 во голови
  • Трета Квалификациска рунда:
Вардар - Чешка Спарта Прага (2:3, 2:2), Спарта Прага победи со 5:4 во голови

УЕФА Куп 2003/04[уреди | уреди извор]

  • Квалификациска рунда:
Словенија Публикум - Беласица (7:2, 5:0), Публикум победи со 12:2 во голови
Цементарница 55 - Полска Катовице (0:0, 1:1), Цементарница 55 победи со головите на гости
  • Прва рунда:
Цементарница 55 - Франција Ленс (0:1, 0:5), Ленс победи со 6:0 во голови o
Италија Рома - Вардар (4:0, 1:1), Рома победи со 5:1 на голови

УЕФА Интертото Куп 2003[уреди | уреди извор]

  • Прва рунда:
Словачка Спартак Трнава - Победа (1:5, 1:2), Победа победи со 7:2 на голови
  • Втора рунда:
Победа - Австрија Пашинг (1:1, 1:2), Пашинг победи со 3:2 во голови

Надворешни врски[уреди | уреди извор]