НК Целје

Од Википедија — слободната енциклопедија
НК Целје
Целосно имеФудбалски Клуб Целје
Nogometni klub Celje
ПрекарГрофовите (Grofje)
Жолто-сините (Rumeno-modri)
Основан28 декември 1919; пред 104 години (1919-12-28)
ЛокацијаЦелје, Словенија
СтадионЗ'дежеле
Капацитет13.059
ПретседателМилош Ровшник
ТренерСимон Рожман
ЛигаПрва словенечка фудбалска лига
2020/218.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалски клуб Целје (словенечки: Nogometni klub Celje), вообичаено познат како НК Целје или едноставно Целје — словенечки фудбалски клуб кој игра во градот Целје и се натпреварува во словенечката Прва лига. Заедно со Марибор, тие се единствениот клуб кој учествувал во секоја сезона од словенечката Прва лига од нејзиното формирање во 1991 година. Целје ја освои лигата за првпат во сезоната 2019/20. Тие исто така го освоија Купот на Словенија во 2005 година.