Прејди на содржината

Прва фудбалска лига на Македонија 2000/2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2000–01
ПрвациСлога Југомагнат
Лига на ШампиониСлога Југомагнат
УЕФА КупВардар
Пелистер (преку домашниот куп)
Интертото КупПобеда
Најдобар стрелецАрѓенд Беќири (27)

Првата фудбалска лига на Македонија 2000/2001 - 9. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 20 август 2000, а завршила на 27 мај 2001. Слога Југомагнат ја одбранила првенствената титула, со што ја освоила третата титула по ред.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2000/01

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 1999/2000

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 1999/2000

По крајот на сезоната 2000/01

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2000/2001

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2000/2001

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Борец МХК Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Македонија Асиба Скопје Стадион Ѓорче Петров
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Шкендија ХБ Тетово Градски стадион Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Слога Југомагнат (C) 26 20 3 3 61 15 +46 63 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Вардар 26 20 3 3 52 16 +36 63 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Победа 26 18 2 6 64 27 +37 56 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
4 Беласица Герас Цунев 26 17 4 5 56 22 +34 55
5 Силекс 29 14 1 14 52 40 +12 43
6 Работнички Кометал 26 12 3 11 43 36 +7 39
7 Цементарница 55 26 11 3 12 38 31 +7 36
8 Пелистер 26 10 4 12 41 38 +3 34 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
9 Осогово 26 10 4 12 39 42 −3 34
10 Македонија Асиба 26 9 4 13 45 42 +3 31
11 Саса (R) 26 8 5 13 39 47 −8 29 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Шкендија ХБ (R) 26 9 1 16 34 48 −14 28
13 Борец МХК (R) 26 4 1 21 18 80 −62 13
14 Тиквеш (R) 26 1 0 25 12 110 −98 3
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Пелистер обезбедил пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил на Купот на Македонија 2000/2001 и се пласирал врз основа на Куп натпреварувањето.

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БЕЛ БОР ЦЕМ МАК ОСО ПЕЛ ПОБ РАБ САС ШКЕ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Беласица Герас Цунев 10:0 1:0 1:1 1:0 2:3 3:1 2:1 3:1 2:0 3:1 0:0 4:0 0:1
Борец МХК 2:4 1:2 0:2 0:1 2:2 1:4 1:0 0:1 1:0 1:0 2:3 0:2 0:2
Цементарница 55 0:3 6:0 0:0 1:0 1:0 1:0 1:2 3:0 2:1 4:1 0:1 6:0 2:3
Македонија Асиба 2:3 7:1 1:0 3:0 1:1 1:5 1:2 2:1 2:0 1:2 1:4 6:0 2:3
Осогово 0:0 4:0 3:2 3:3 1:0 1:2 2:0 2:2 5:2 2:0 0:2 3:0 1:2
Пелистер 0:2 5:1 1:0 1:0 4:1 0:1 0:0 3:2 4:1 3:1 0:2 2:0 0:1
Победа 3:1 2:0 1:1 3:0 7:2 3:1 3:0 3:0 3:1 2:0 2:1 4:1 3:0
Работнички Кометал 1:1 3:0 2:1 3:1 3:2 3:2 2:0 1:0 5:0 2:3 0:2 4:1 2:3
Саса 0:1 2:1 1:1 2:0 1:1 3:0 2:0 2:2 5:1 0:2 0:4 6:0 0:0
Шкендија ХБ 2:0 3:0 0:1 0:3* 1:0 1:1 0:2 2:1 3:1 3:2 1:2 6:0 0:2
Силекс 2:0 4:0 4:1 4:2 1:2 4:0 4:1 2:0 4:3 2:0 0:3 2:0 0:1
Слога Југомагнат 0:1 3:0 3:0 1:0 3:0 2:0 3:2 3:0 4:1 0:1 2:2 7:2 2:0
Тиквеш 0:6 1:4 0:2 0:4 0:3 0:7 1:7 0:4 2:3 1:5 1:4 0:4 0:4
Вардар 1:2 7:0 2:0 2:0 2:0 3:1 0:0 1:0 4:0 2:0 3:1 0:0 3:0

* = Службено доделен

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Арѓенд Беќири
Слога Југомагнат
27
Бугарија Марио Петков
Македонија Асиба
19
Србија Љубиша Николиќ
Беласица Герас Цунев
16
Македонија Сашко Крстев
Победа
13
Македонија Николче Здравевски
Победа
12

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]