Прва фудбалска лига на Македонија 2000/2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2000–01
ПрвациСлога Југомагнат
Лига на ШампиониСлога Југомагнат
УЕФА КупВардар
Пелистер (преку домашниот куп)
Интертото КупПобеда
Најдобар стелецАрѓенд Беќири (27)

Првата фудбалска лига на Македонија 2000/2001 било 9. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 20 август 2000, а завршила на 27 мај 2001. Слога Југомагнат ја одбранила првенствената титула, со што ја освоила третата титула по ред.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Борец МХК Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Македонија Асиба Скопје Стадион Ѓорче Петров
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Шкендија ХБ Тетово Градски стадион Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Пое Забелешка
1 Слога Југомагнат 26 20 3 3 61 15 +46 63 Лига на Шампиони
1ва квалификациска рунда
2 Вардар 26 20 3 3 52 16 +36 63 УЕФА Куп
квалификациска рунда
3 Победа 26 18 2 6 64 27 +37 56 Интертото Куп
прва рунда
4 Беласица Герас Цунев 26 17 4 5 56 22 +34 55
5 Силекс 26 14 1 11 52 40 +12 43
6 Работнички Кометал 26 12 3 11 43 36 +7 39
7 Цементарница 55 26 11 3 12 38 31 +7 36
8 Пелистер 26 10 4 12 41 38 +3 34 УЕФА Куп
квалификациска рунда
9 Осогово 26 10 4 12 39 42 -3 34
10 Македонија Асиба 26 9 4 13 46 42 +4 31
11 Саса 26 8 5 13 39 47 -8 29 Отпаднати во
Втора лига
12 Шкендија ХБ 26 9 1 16 34 49 -15 28
13 Борец МХК 26 4 1 21 18 80 -62 13
14 Тиквеш 26 1 0 25 12 110 -98 3

P = Matches played; W = Matches won; D = Matches drawn; L = Matches lost; F = Goals for; A = Goals against; GD = Goal difference; Pts = Points

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БЕЛ БОР ЦЕМ МАК ОСО ПЕЛ ПОБ РАБ САС ШКЕ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Беласица Герас Цунев 10:0 1:0 1:1 1:0 2:3 3:1 2:1 3:1 2:0 3:1 0:0 4:0 0:1
Борец МХК 2:4 1:2 0:2 0:1 2:2 1:4 1:0 0:1 1:0 1:0 2:3 0:2 0:2
Цементарница 55 0:3 6:0 0:0 1:0 1:0 1:0 1:2 3:0 2:1 4:1 0:1 6:0 2:3
Македонија Асиба 2:3 7:1 1:0 3:0 1:1 1:5 1:2 2:1 2:0 1:2 1:4 6:0 2:3
Осогово 0:0 4:0 3:2 3:3 1:0 1:2 2:0 2:2 5:2 2:0 0:2 3:0 1:2
Пелистер 0:2 5:1 1:0 1:0 4:1 0:1 0:0 3:2 4:1 3:1 0:2 2:0 0:1
Победа 3:1 2:0 1:1 3:0 7:2 3:1 3:0 3:0 3:1 2:0 2:1 4:1 3:0
Работнички Кометал 1:1 3:0 2:1 3:1 3:2 3:2 2:0 1:0 5:0 2:3 0:2 4:1 2:3
Саса 0:1 2:1 1:1 2:0 1:1 3:0 2:0 2:2 5:1 0:2 0:4 6:0 0:0
Шкендија ХБ 2:0 3:0 0:1 0:3* 1:0 1:1 0:2 2:1 3:1 3:2 1:2 6:0 0:2
Силекс 2:0 4:0 4:1 4:2 1:2 4:0 4:1 2:0 4:3 2:0 0:3 2:0 0:1
Слога Југомагнат 0:1 3:0 3:0 1:0 3:0 2:0 3:2 3:0 4:1 0:1 2:2 7:2 2:0
Тиквеш 0:6 1:4 0:2 0:4 0:3 0:7 1:7 0:4 2:3 1:5 1:4 0:4 0:4
Вардар 1:2 7:0 2:0 2:0 2:0 3:1 0:0 1:0 4:0 2:0 3:1 0:0 3:0

* = Службено доделен

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Арѓенд Беќири
Слога Југомагнат
27
Бугарија Марио Петков
Македонија Асиба
19
Србија Љубиша Николиќ
Беласица Герас Цунев
16
Македонија Сашко Крстев
Победа
13
Македонија Николче Здравевски
Победа
12

Надворешни врски[уреди | уреди извор]