Стадион Гоце Делчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стадион Гоце Делчев
PrilepStadionGoceDelchev.png
Место Прилеп, Македонија
Отворен
Реновиран 2016-
Сопственик Општина Прилеп
Оператор ФК Победа
Подлога Трева
Игра Победа
11 Октомври
Победа (1941) (порано)
Младост (порано)
Гледачи 15,000

Стадионот Гоце Делчев е фудбалски стадион кој се наоѓа во Прилеп, Република Македонија. Моментално на него настапуваат екипите на Победа, 11 Октомври. Стадионот има капацитет од 15.000 седишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Екипата на Младост од Царев Двор го има користено стадионот како домашен терен во сезоната 2015/16 во Првата лига.

Во декември 2016 година започнала реконструкцијата на стадионот кој требал да добие нов терен и нови службени простории.[1]

Поважни настани одржани на стадионот[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]