Стадион Гоце Делчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Гоце Делчев
Место Прилеп, Македонија
Отворен
Реновиран 2016-
Сопственик Општина Прилеп
Оператор ФК Победа
Подлога Трева
Игра Победа
11 Октомври
Победа (1941) (порано)
Младост (порано)
Гледачи 15,000

Стадионот Гоце Делчев е фудбалски стадион кој се наоѓа во Прилеп, Република Македонија. Моментално на него настапуваат екипите на Победа, 11 Октомври. Стадионот има сместивост од 15.000 седишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Екипата на Младост од Царев Двор го има користено стадионот како домашен терен во сезоната 2015/16 во Првата лига.

Во декември 2016 година започнала реконструкцијата на стадионот кој требал да добие нов терен и нови службени простории.[1] Во август 2020 година, стадионот конечно го добил теренот за играње, изведен од страна на македонската федерација.[2][3]

Поважни настани одржани на стадионот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Конечно стартуваше реконструкцијата и на стадионот во Прилеп“. ekipa.mk. 10 декември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-13. Посетено на 6 јануари 2017.
  2. „Нова трева и рефлектори за стадионот во Прилеп“. ekipa.mk преку web.archive.org. 10 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. Иван Димовски (24 септември 2020). „Некогаш и сега – ФФМ се пофали со новиот тревник во Прилеп“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)