ФК Победа (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Победа
Целосно имеФудбалски Клуб Победа
ПрекариМајмуни
Основан2010; пред 14 години (2010)
(како Викторија)
ПретседателГоце Ингилизов
МенаџерТони Мегленски
ЛигаВтора македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Исток, 8. од 10 места
Домашни бои
Гостински бои

ФК Победамакедонски фудбалски клуб од Прилеп. Клубот моментално се натпреварува во Втората македонска фудбалска лига - Исток.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 2010 како Викторија откако ФК Победа била суспендирана од страна на ФИФА осум години.[1] Легално, резултатите на двата клуба се запишуваат посебно од ФФМ.

Во март 2015 година, Победа Јуниор си го сменила името во името на стариот клуб кој е под суспензија, ФК Победа.[2]

Поддршка[уреди | уреди извор]

Победа ја има поддршката од навивачката група Мајмуни.

Постигнувања[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „New club Victorija, the ghost of Pobeda“. fkpobeda.info. 21 July 2010. Архивирано од изворникот на 2017-08-10. Посетено на 2014-03-06.
  2. „Pobeda Junior becomes simply Pobeda“. MacedonianFootball.com. 11 February 2015. Посетено на 20 February 2015.