Прва фудбалска лига на Македонија 2018/2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2018/19
ПрвациШкендија
Лига на ШампиониШкендија
Лига ЕвропаАкадемија Пандев (преку Купот на Македонија)
Македонија Ѓорче Петров 1932
Шкупи 1927
Одиграни натпревари180
Постигнати голови440 (2.44 по натпревар)
Најдобар стрелецВлатко Стојановски
(18 голови)
Најголема победа домаРенова 9-1 Победа
Најголема победа на гостиБеласица 1-4 Македонија Ѓорче Петров 1932
Ренова 0-3 Шкендија
Победа 0-3 Шкупи 1927
Натпревар со најмногу головиРенова 9-1 Победа
Најголема низа на победи7 натпревари
Шкендија
Најголема низа без пораз13 натпревари
Вардар
Најголема низа без победа15 натпревари
Победа
Најголема низа на порази7 натпревари
Победа
2017/18

Првата фудбалска лига на Македонија 2018/2019 - 27. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 1 август 2018.[1] Сезоната започнaла на 12 август 2018, а завршила на 26 мај 2019. Секоја екипа играла против друга екипа четири пати на основа дома-гости со вкупно 36 натпревари.

Шкендија биле бранители на титулата откако ја освоиле третата првенствена титула. Првакот обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Во оваа сезона првак била Шкендија.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2018/19

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2017/18

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2017/18

По крајот на сезоната 2018/19

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2018/19

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2018/19

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2018/19
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Стадион Кукуш1 1,500
Беласица Струмица Стадион Младост 9,200
Вардар Скопје Стадион Борис Трајковски 3,000
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Победа Прилеп Без постојан стадион2
Работнички Скопје Арена Филип II 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир 6,000

1 Академија Пандев одиграл шест натпревари (19, 21, 23, 26, 31 и 36 коло) на Стадионот Младост како домашна екипа.[2][3][4][5][6][7]

2 Поради неможноста да игра на технички неспремниот Стадион Гоце Делчев односно клубот немал свој терен во моментот, Победа одиграла пет натпревари (1, 3, 5, 6, 11 коло) на Стадионот Тумбе Кафе во Битола,[8][9][10][11][12] еден натпревар на Градскиот стадион Штип (8 коло),[13] четири натпревари одиграле на Градскиот стадион Кичево (13, 18, 19, 21 коло),[2][3][14][15] три натпревари на Стадионот Кукуш (16, 24, 31 коло),[6][16][17] два натпревари на Стадионот Билјанини Извори во Охрид (23 и 26 коло),[4][5] и три натпревари на Стадионот Никола Мантов во Кочани (29, 34, 36 коло).[7][18][19]

Табела[уреди | уреди извор]

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Шкендија (C, Q) 36 24 7 5 80 29 +51 79 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Вардар[б 1] 36 17 13 6 45 23 +22 64
3 Академија Пандев (Q) 36 17 7 12 45 35 +10 58 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[б 2]
4 Шкупи 1927 (Q) 36 13 9 14 40 42 −2 48
5 Македонија Ѓорче Петров 1932 (Q) 36 12 11 13 45 50 −5 47[б 3]
6 Ренова 36 12 11 13 53 49 +4 47
7 Работнички 36 13 7 16 43 49 −6 46
8 Силекс (O) 36 11 11 14 27 39 −12 44 Пласман во баражот за опстанок
9 Беласица (R) 36 9 11 16 37 49 −12 38 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Победа (R) 36 6 5 25 26 76 −50 23
Извор: Macedonianfootball.com Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (Q) Обезбеден пласман во наведената фаза; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Вардар не добил УЕФА лиценца за престојната европска сезона од страна на ФФМ.[20][21]
 2. Македонија Ѓорче Петров обезбедил пласман во Лига Европа - првата квалификациска рунда бидејќи Академија Пандев го освоила на Купот на Македонија 2018/2019 и се пласирала врз основа на Куп натпреварувањето.
 3. Меѓусебен двобој: Македонија Ѓорче Петров 1932 5 бода, Ренова 5 бода; Постигнати голови: Македонија Ѓорче Петров 1932 5 гола, Ренова 4 гола.


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Шкендија 4 6 4 3 2 2 3 3 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Вардар 4 2 2 4 3 3 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 3 2 3 3 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Академија Пандев 2 1 1 2 1 1 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 2 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Шкупи 1927 6 7 8 8 9 6 9 10 10 9 10 9 9 8 9 6 6 5 5 5 5 4 4 5 5 5 7 6 4 4 4 4 4 4 5 4
Македонија Ѓ.П. 1932 9 9 9 8 8 10 8 8 7 5 6 7 8 7 6 8 7 6 7 7 7 8 7 7 7 7 6 7 7 7 7 7 6 7 7 5
Ренова 1 5 7 7 7 9 7 5 4 7 8 6 6 4 5 5 5 7 6 6 6 6 6 4 4 4 4 5 6 5 5 5 5 5 6 6
Работнички 8 4 3 1 4 4 5 6 6 4 5 4 5 6 4 4 4 4 4 4 4 5 5 6 6 6 5 4 5 6 6 6 7 6 4 7
Силекс 6 8 5 5 6 7 10 9 9 10 9 10 10 9 10 10 10 8 8 8 8 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Беласица 10 10 10 10 10 7 6 7 8 6 7 8 7 10 8 9 9 10 10 9 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Победа 3 3 6 6 5 5 4 4 5 8 4 5 4 5 7 7 8 9 9 10 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои ги делеле две или повеќе екипи.

Лидери на табелата[уреди | уреди извор]

————————————————————————————————————————————————————————————————————————
А. ПандевА. ПандевВардарШкендија
10ª11ª12ª13ª14ª15ª16ª17ª18ª19ª20ª21ª22ª23ª24ª25ª26ª27ª28ª29ª30ª31ª32ª33ª34ª35ª36ª

Резултати[уреди | уреди извор]

Секоја екипа одиграла четири пати против друга екипа за вкупно 36 натпревари преку дома-гости распоред.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА БЕЛ ВАР МАК ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 3-0 0-0 2-1 2-1 1-0 0-2 3-0 0-0 1-0
Беласица 0-2 1-1 1-4 2-1 1-2 3-1 1-1 0-2 1-0
Вардар 3-0 1-1 1-0 3-0 0-1 0-0 1-0 0-2 2-1
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-0 0-0 1-3 1-0 3-0 1-2 1-1 0-0 2-2
Победа 2-4 1-0 0-1 0-2 0-2 1-0 2-0 0-2 2-0
Работнички 1-0 1-1 0-2 5-1 3-1 3-4 2-1 1-2 0-2
Ренова 1-1 0-2 0-1 1-1 2-1 0-2 1-1 0-3 2-0
Силекс 1-0 1-0 0-1 1-1 0-0 2-0 1-0 1-2 1-1
Шкендија 0-1 4-1 2-2 5-1 0-2 6-2 2-2 5-0 3-0
Шкупи 1927 1-0 1-0 1-0 2-1 0-0 1-1 1-1 2-0 1-2

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 19–36[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА БЕЛ ВАР МАК ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 0-2 1-1 3-0 4-0 3-1 2-1 2-0 0-1 0-2
Беласица 0-1 0-0 3-1 1-1 0-1 3-2 0-1 2-1 2-0
Вардар 1-1 1-1 3-1 6-0 1-1 2-0 1-0 0-0 1-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-1 2-1 0-2 3-0 1-1 3-1 2-0 1-1 1-0
Победа 1-3 1-1 0-0 1-3 0-1 2-3 0-1 1-4 0-3
Работнички 1-2 1-1 0-2 2-0 1-2 1-1 1-1 0-1 1-2
Ренова 1-1 3-2 4-0 0-0 9-1 1-2 1-0 3-2 1-0
Силекс 3-0 2-1 1-0 1-1 1-0 1-0 0-0 0-3 2-2
Шкендија 4-1 3-0 1-0 4-2 5-2 1-0 2-1 0-0 5-1
Шкупи 1927 1-0 2-2 2-2 0-1 3-0 1-2 2-2 2-1 1-0

Извор:MacedonianFootball.com

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Прва рунда[уреди | уреди извор]

2 јуни 2019
16:30 СЕЛВ
Тиквеш 1930 Кавадарци 6–3 Лабуништа 2011 Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Илиески гол 8'
Мојсов гол 15' гол 48' (пен..)
Ивановски гол 20'
Делов гол 59'
Митрев гол 67'
Извештај Клечкароски гол 23' (пен..) гол 89' (пен..)
Реџепи гол 64'

Втора рунда[уреди | уреди извор]

5 јуни 2019
16:30 СЕЛВ
Силекс 3–2 Тиквеш 1930 Кавадарци Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Георгиев гол 12' гол 15'
Рајковиќ гол 25'
Извештај Ивановски гол 22' гол 58'

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Согласно до 26 мај 2019 година.

Гол Пенали Играч Клуб
18 3 Македонија Влатко Стојановски Ренова Ренова
16 9 Македонија Љупчо Дориев Академија Пандев Академија Пандев
11 0 Македонија Петар Петковски Работнички Работнички
11 0 Македонија Христијан Кировски Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П.
11 0 Македонија Емран Рамадани Ренова Ренова
11 1 Македонија Бесарт Ибраими Шкендија Шкендија
11 1 Македонија Изаир Емини Шкендија Шкендија
9 0 Македонија Пепи Ѓорѓиев Беласица Беласица
9 0 Македонија Дејан Тантуровски Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П.
8 0 Албанија Омар Омери Шкендија Шкендија
8 1 Македонија Боби Божиновски Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П.
8 2 Македонија Бобан Георгиев Силекс Силекс
8 3 Македонија Дарко Мицевски Вардар Вардар

Извор : Soccerway.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „1.MFL season 2018/19 draw made“. macedonianfootball.com. 1 август 2018. Посетено на 2 август 2018.
 2. 2,0 2,1 „Делегирање 19. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 15 февруари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. 3,0 3,1 „Делегирање 21. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 28 февруари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. 4,0 4,1 „Делегирање 23. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. 5,0 5,1 „Делегирање 26. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. 6,0 6,1 „Делегирање 31. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. 7,0 7,1 „Делегирање 36. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Делегирање 1. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 8 август 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Делегирање 3. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 август 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Делегирање 5. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 септември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Делегирање 6. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 20 септември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Делегирање 11. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Делегирање 8. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 септември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Делегирање 13. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 ноември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Делегирање 18. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 ноември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Делегирање 16. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 ноември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Делегирање 24. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 26 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Делегирање 29. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 18 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Делегирање 34. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 10 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Откако Вардар не доби лиценца: Македонија ЃП, ај честито Европа!!!“. sportmedia.mk. 23 мај 2019. Посетено на 30 мај 2019.
 21. „УЕФА потврди: Вардар е „чист", нема европска суспензија“. gol.mk. 29 мај 2019. Посетено на 30 мај 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]