Втора фудбалска лига на Македонија 2018/2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2018/2019
ПрвациБорец 1919 (Исток)
Струга Трим - Лум (Запад)
2017/18

Втората фудбалска лига на Македонија 2018/2019 - 27. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Натпреварите биле најавени на 8 август 2018.[1] Сезоната започнала на 18 август 2018, а завршила на 25 мај 2019. Во оваа сезона прваци биле Струга Трим - Лум (Запад) и Борец 1919 (Исток).

Запад[уреди | уреди извор]

Втора македонска
фудбалска лига - Запад
Сезона2018/2019
ПрвациСтруга Трим - Лум
ИспаднатиТетекс
Генч Калемлер Спорт
Гоблен Јуниор
Одиграни натпревари126
Најголема победа домаСкопје 6 - 0 Лабуништа 2011
Струга Трим - Лум 6 - 0 Гоблен Јуниор
Најголема победа на гостиГоблен Јуниор 0 - 4 Тетекс
Натпревар со најмногу головиСтруга Трим - Лум 6 - 1 Лабуништа 2011
Најголема низа на победиСтруга Трим - Лум (6 натпревари)
Најголема низа без поразСтруга Трим - Лум (14 натпревари)
Најголема низа без победаГоблен Јуниор (11 натпревари)
Најголема низа на поразиГоблен Јуниор (8 натпревари)
2017/18

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Влазрими 77 Кичево Стадион Влазрими1 3,000
Генч Калемлер Спорт Долна Бањица Градски стадион Гостивар 1,000
Гоблен Јуниор Куманово Стадион Башкими2 3,500
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Кораби Дебар Градски стадион Дебар 2,500
Лабуништа 2011 Лабуништа Стадион Градска Плажа 500
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6,100
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000
Струга Трим - Лум Струга Стадион Градска Плажа3 500
Тетекс Тетово АМС Спортски центар Тетово 2,000

1 Влазрими 77 одиграл пет натпревари на Градскиот стадион Кичево како домашна екипа (2, 4, 6, 8, 16 коло).[2][3][4][5][6]

2 Гоблен Јуниор одиграл три натпревари на Игралиштето - Исток во Куманово (1, 3, 20 коло),[7][8][9] и три натпревари на Стадионот Борис Трајковски во Скопје (9, 11, 13 коло) како домашна екипа.[10][11][12]

3 Струга Трим - Лум одиграл четири натпревари на Стадионот Билјанини Извори во Охрид (9, 10, 11, 15 коло),[10][11][13][14] и пет натпревари на Стадионот Расадник во Радолишта (17, 19, 21, 23, 25 коло) како домашна екипа.[15][16][17][18][19]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Струга Трим - Лум (C, P) 27 15 9 3 42 17 +25 54 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Лабуништа 2011 27 11 10 6 23 27 −4 43 Пласман во баражот за унапредување
3 Пелистер 27 11 8 8 27 20 +7 41
4 Влазрими 77 27 11 6 10 34 32 +2 39
5 Гостивар 27 10 8 9 40 34 +6 38
6 Скопје 27 10 7 10 32 24 +8 37
7 Кораби 27 10 6 11 32 30 +2 36
8 Тетекс (R) 27 9 5 13 28 34 −6 32 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
9 Генч Калемлер Спорт (R) 27 6 8 13 25 35 −10 26
10 Гоблен Јуниор (R) 27 4 9 14 15 45 −30 21
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.[20]
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Струга Трим - Лум 3 3 2 1 2 2 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Лабуништа 2011 2 5 6 4 5 7 4 3 2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Пелистер 7 9 8 9 10 10 9 9 9 9 9 8 8 7 6 6 3 5 5 4 4 3 3 3 3 3 3
Влазрими 77 9 10 7 5 7 5 3 4 5 5 4 4 4 4 5 5 7 6 6 6 6 5 5 6 6 5 4
Гостивар 1 1 3 6 3 1 2 2 3 3 5 5 5 5 7 7 4 4 3 3 3 4 4 5 5 6 5
Скопје 7 7 5 7 6 3 5 5 4 4 3 3 3 3 3 3 5 3 4 5 5 6 6 4 4 4 6
Кораби 10 8 10 8 9 8 8 8 8 8 8 7 7 6 4 4 6 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Тетекс 3 6 9 10 8 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 8 8 8 8 8 8 8 8
Генч Калемлер Спорт 3 2 1 3 1 4 6 6 7 7 7 6 6 8 8 8 9 9 10 9 9 9 9 9 9 9 9
Гоблен Јуниор 3 3 4 2 3 6 7 7 6 6 6 9 9 9 9 9 8 8 8 10 10 10 10 10 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи


Резултати (Коло 1–18)[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости ВЛА ГЕН ГОБ ГОС КОР ЛАБ ПЕЛ СКО СТР ТЕТ
Влазрими 77 1-1 1-0 0-2 1-4 0-0 1-0 0-0 0-1 2-0
Генч Калемлер Спорт 2-3 1-1 3-2 3-1 0-0 0-0 1-1 0-2 1-1
Гоблен Јуниор 1-1 1-0 0-1 1-3 1-1 0-0 0-0 1-1 0-0
Гостивар 3-2 2-3 2-3 1-1 0-1 0-0 1-0 3-0 1-2
Кораби 2-4 3-0 3-0 0-2 0-0 0-0 1-0 0-0 2-1
Лабуништа 2011 1-0 1-0 2-0 0-1 0-0 2-1 2-0 2-2 0-31
Пелистер 2-1 1-4 2-0 2-1 2-1 1-0 1-0 1-2 1-0
Скопје 1-0 3-02 1-3 2-1 2-1 6-0 0-0 0-1 3-1
Струга Трим - Лум 1-2 1-0 1-1 1-4 2-0 0-0 1-0 0-0 1-0
Тетекс 0-3 2-0 0-1 2-1 2-1 1-2 2-1 1-2 1-1

1 Службена победа за Тетекс бидејќи Лабуништа 2011 не внел младински играч во првото полувреме. Спортскиот резултат бил 0:0.[21]

2 Службена победа за Скопје бидејќи Генч Калемлер не внел младински играч во првото полувреме. Спортскиот резултат бил 0:1 за гостинската екипа.[22]

Резултати (Коло 19–27)[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости ВЛА ГЕН ГОБ ГОС КОР ЛАБ ПЕЛ СКО СТР ТЕТ
Влазрими 77 1-1 2-0 2-0 4-1
Генч Калемлер Спорт 2-0 0-2 1-0 0-1
Гоблен Јуниор 0-3 0-2 0-1 0-4
Гостивар 1-1 1-0 1-1 2-2 2-2
Кораби 2-1 1-0 2-1 1-2
Лабуништа 2011 1-2 0-0 1-0 0-0 2-1
Пелистер 1-0 4-0 2-0 1-1 0-1
Скопје 1-0 1-1 5-1 1-0 1-1
Струга Трим - Лум 5-0 6-0 0-0 6-1 1-0
Тетекс 2-1 1-1 1-0 0-1

Исток[уреди | уреди извор]

Втора македонска
фудбалска лига - Исток
Сезона2018/2019
ПрвациБорец 1919
ИспаднатиДетонит Јуниор
Каменица Саса
Вардар Неготино
Партизан
Одиграни натпревари126
Најголема победа домаКит-Го 11 - 0 Партизан
Најголема победа на гостиПлачковица 0 - 6 Брегалница 2008
Натпревар со најмногу головиКит-Го 11 - 0 Партизан
Најголема низа на победиБорец 1919 (8 натпревари)
Најголема низа без поразБорец 1919 (11 натпревари)
Најголема низа без победаПартизан (12 натпревари)
Најголема низа на поразиПартизан (12 натпревари)
2017/18

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Борец 1919 Велес Градски стадион Велес 2,300
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип1 4,000
Вардар Неготино2 Неготино Градски стадион Неготино 1,500
Детонит Јуниор Радовиш Градски стадион Радовиш3 2,000
Каменица Саса Македонска Каменица Градски стадион М. Каменица 2,500
Кит-Го Пехчево Градски стадион Пехчево4 1,200
Кожуф Гевгелија Гевгелија Градски стадион Гевгелија 1,400
Партизан Обршани АМС Могила - Прилеп
Плачковица Радовиш Градски стадион Радовиш 2,000
Тиквеш 1930 Кавадарци Кавадарци Градски стадион Кавадарци 4,000

1 Брегалница 2008 одиграл три натпревари на Градскиот стадион Велес (16, 18, 21 коло),[23][24][25] и еден натпревар на Градскиот стадион Пехчево (19 коло) како домашна екипа.[26]

2 Вардар Неготино бил унапреден бидејќи побарал учество, како пополнување на местото во Втората лига.[27][28]

3 Детонит Јуниор одиграл еден натревар на Стадионот Дојранско Езеро во Нов Дојран (25 коло) како домашна екипа.[29]

4 Кит-Го одиграл еден натпревар на Стадионот Никола Мантов во Кочани (26 коло) како домашна екипа.[30]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Борец 1919 (C, P) 27 21 3 3 63 17 +46 66 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Тиквеш 1930 Кавадарци 27 16 9 2 47 16 +31 57 Пласман во баражот за унапредување
3 Брегалница 2008 27 15 7 5 54 26 +28 52
4 Кожуф Гевгелија 27 15 7 5 39 18 +21 52
5 Кит-Го 27 14 8 5 55 18 +37 50
6 Плачковица 27 7 7 13 27 39 −12 28 Можно отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
7 Детонит Јуниор (R) 27 8 3 16 31 53 −22 27
8 Каменица Саса[б 1] 27 5 5 17 24 55 −31 20 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
9 Вардар Неготино (R) 27 4 2 21 19 60 −41 14
10 Партизан (R) 27 4 1 22 10 67 −57 13
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.[20]
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Првакот од Третата лига - Југоисток, Дојранско Езеро, го откажал учеството во Втората лига - Исток за следната сезона. Следната екипа со можно право за унапредување, Тиверија, исто така ја одбила поканата за Втората лига. И седмо пласираниот од актуелната сезона - Детонит Јуниор, ја одбил поканата и со тоа да се врати во второлигашкото друштво. Само Каменица Саса ја прифатила поканата и се вратила во Лигата откако била отпадната според пласманот.[31][32]


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Борец 1919 3 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Тиквеш 1930 Кавадарци 5 6 5 6 4 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Брегалница 2008 1 1 1 2 3 4 5 5 4 3 3 3 4 5 5 5 4 4 4 4 4 4 3 3 4 4 3
Кожуф Гевгелија 5 4 4 3 5 5 4 4 5 5 5 5 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4 3 3 4
Кит-Го 3 3 3 5 2 2 2 3 3 4 4 4 5 4 4 4 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Плачковица 8 7 6 4 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 7 7 6 6 6 6 6 6 6 6
Детонит Јуниор 8 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 7 9 8 8 7 6 6 7 7 7 7 7 7 7 7
Каменица Саса 7 8 8 9 8 9 9 9 9 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9 8 8 8 8
Вардар Неготино 10 9 9 7 9 7 7 7 8 8 8 8 9 7 9 9 9 9 9 9 9 10 10 9 9 9 9
Партизан 2 5 7 8 7 8 8 8 7 7 7 7 8 8 7 7 8 8 8 8 8 8 8 10 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи

Резултати (Коло 1–18)[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости БОР БРЕ ВАР ДЕТ КАМ КИТ КОЖ ПАР ПЛА ТИК
Борец 1919 3-2 1-0 4-0 3-0 2-1 2-1 2-0 3-0 1-0
Брегалница 2008 0-2 3-1 4-2 2-0 2-2 0-0 2-0 2-0 1-1
Вардар Неготино 0-3 1-4 3-2 3-1 0-1 1-2 2-0 0-0 0-0
Детонит Јуниор 0-1 2-0 3-1 2-2 0-1 1-3 3-0 0-2 1-1
Каменица Саса 1-2 1-5 1-0 0-2 1-0 1-1 2-3 0-0 1-3
Кит-Го 1-1 1-2 2-0 4-0 3-1 0-0 6-1 1-0 1-1
Кожуф Гевгелија 2-1 0-0 1-0 3-0 4-0 0-0 2-0 3-1 0-2
Партизан 0-2 1-2 1-0 1-0 0-0 0-2 0-1 2-1 0-2
Плачковица 1-4 0-6 3-1 0-1 2-1 0-0 0-1 2-0 1-1
Тиквеш 1930 Кавадарци 3-0 1-0 3-1 2-0 3-0 1-0 0-0 3-1 4-2

Резултати (Коло 19–27)[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз
Дома \ Гости БОР БРЕ ВАР ДЕТ КАМ КИТ КОЖ ПАР ПЛА ТИК
Борец 1919 2-0 7-1 6-0 3-0 3-1
Брегалница 2008 4-0 3-0 1-1 2-2 0-0
Вардар Неготино 0-4 1-2 0-3 2-0
Детонит Јуниор 4-2 2-1 5-0 0-0
Каменица Саса 0-1 3-0 2-1 1-1
Кит-Го 0-0 3-0 4-0 2-1 11-0
Кожуф Гевгелија 3-1 2-3 2-0 2-1 2-0
Партизан 0-3 0-2 0-2 0-3
Плачковица 0-0 5-0 0-4 2-0
Тиквеш 1930 Кавадарци 4-0 3-0 3-2 0-0 1-0

Бараж за унапредување (Прва лига)[уреди | уреди извор]

Прва рунда[уреди | уреди извор]

2 јуни 2019
16:30 СЕЛВ
Тиквеш 1930 Кавадарци 6–3 Лабуништа 2011 Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Илиески гол 8'
Мојсов гол 15' гол 48' (пен..)
Ивановски гол 20'
Делов гол 59'
Митрев гол 67'
Извештај Клечкароски гол 23' (пен..) гол 89' (пен..)
Реџепи гол 64'

Втора рунда[уреди | уреди извор]

5 јуни 2019
16:30 СЕЛВ
Силекс 3–2 Тиквеш 1930 Кавадарци Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Георгиев гол 12' гол 15'
Рајковиќ гол 25'
Извештај Ивановски гол 22' гол 58'

Бараж за унапредување (Втора лига)[уреди | уреди извор]

Бидејќи останало едно празно место во Втората лига - Запад за сезоната 2019/20, второпласираните екипи од регионите Запад, Југозапад и Север од Третата лига 2018/19, се натпреварувале помеѓу себе за да го одлучат последниот учесник во Западната лига.[33]

     Екипа која обезбедила пласман во Втората лига
# Екипа Победи Нерешени Порази Постигнати
голови
Примени
голови
Гол
разлика
Бодови
1. Вардари 2 0 0 7 2 + 5 6
2. Влазними 1 0 1 4 3 + 1 3
3. Фортуна 0 0 2 2 8 - 6 0

1. коло[уреди | уреди извор]

12 јуни 2019
Вардари 2–1 Влазними Градски стадион, Тетово
Судија: Марјан Младеновски (Скопје)
Емрули гол 19'
Алији гол 45+1'
Извештај Лимани гол 90+4'

2. коло[уреди | уреди извор]

15 јуни 2019
Влазними 3-1 Фортуна Градски стадион, Тетово
Судија: Стојанче Трпчевски (Кавадарци)
Османи гол 19'
Шекуткоски гол 52' гол 90'
Извештај Фазлији гол 57'

3. коло[уреди | уреди извор]

19 јуни 2019
Фортуна 1-5 Вардари Градски стадион, Тетово
Судија: Марјан Гоцевски (Струмица)
Мамути гол 4' Извештај Мифтар гол 27' гол 47' гол 76'
Емрули гол 73'
Брахими гол 82'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Second league 2018/19 season draw made“. macedonianfootball.com. 8 август 2019. Посетено на 13 август 2018.
 2. „Делегирање 2. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 август 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Делегирање 4. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 септември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Делегирање 6. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 24 септември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Делегирање 8. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Делегирање 16. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Делегирање 1. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 15 август 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Делегирање 3. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 август 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Делегирање 20. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 5 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. 10,0 10,1 „Делегирање 9. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 10 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. 11,0 11,1 „Делегирање 11. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Делегирање 13. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 6 ноември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Делегирање 10. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 19 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Делегирање 15. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 7 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 24 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Делегирање 17. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 21 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Делегирање 19. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Делегирање 21. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 11 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Делегирање 23. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Делегирање 25. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 10 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-24. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. 20,0 20,1 „Пропозиции за натпреварување во Втора МФЛ Исток и Втора МФЛ Запад“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. јуни 2017. Посетено на 25 мај 2018.
 21. „2.MFL West: Teteks awarded win over Labunishta“. macedonianfootball.com. 19 март 2019. Посетено на 20 март 2019.
 22. „Генч Калемлер остана без трите бода кај Скопје поради - младинец!“. gol.mk. 27 септември 2018. Посетено на 29 септември 2018.
 23. „Делегирање 16. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-25. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. „Делегирање 18. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 28 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-25. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. „Делегирање 21. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 11 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-25. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 26. „Делегирање 19. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-25. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 27. „Пропозиции за натпреварување во Втора МФЛ Исток и Втора МФЛ Запад за натпреварувачката 2017/2018 година“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 7 јуни 2017. Посетено на 29 јуни 2018.
 28. „Vardar Negotino promoted to 2.MFL East“. macedonianfootball.com. 29 јуни 2018. Посетено на 29 јуни 2018.
 29. „Делегирање 25. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 10 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-25. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 30. „Делегирање 26. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 17 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-25. Посетено на 25 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 31. „Каменица Саса останува во Втората лига – Исток“. ekipa.mk. 12 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 32. „Иако лани испадна, Каменица Саса пак ќе игра во ВМФЛ!“. gol.mk. 12 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 33. „Play-offs for 2.MFL West filling confirmed“. MacedonianFootball.com преку web.archive.org. 9 јуни 2019. Посетено на 22 јуни 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]