Прејди на содржината

Втора фудбалска лига на Македонија 2011/2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2011/2012
ПрвациПелистер
2010/11

Втората фудбалска лига на Македонија 2011/2012 - 20. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 7 август 2011, а завршила на 22 мај 2012.[1] Во оваа сезона првак бил Пелистер.

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Беласица Струмица Стадион Младост 6,370
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Дрита Боговиње Стадион Боговиње 500
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Горно Лисиче 500
Кораби Дебар Градски стадион Дебар 2,500
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1,000
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Миравци Миравци Стадион Миравци 1,000
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов 4,000
Охрид 2004 Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6,100
Победа Јуниор Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Ринија Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Руфеја Милетино Стадион Милетино 500
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци 4,000
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Пелистер (C, P) 30 19 4 7 42 23 +19 61 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Дрита (P) 30 16 10 4 49 19 +30 58
3 Скопје 30 17 5 8 50 26 +24 56[б 1] Пласман во баражот за унапредување
4 Еуромилк Горно Лисиче 30 17 5 8 60 30 +30 56
5 Миравци 30 16 6 8 46 23 +23 54
6 Македонија Ѓорче Петров 1932 30 14 6 10 48 31 +17 48
7 Тиквеш 30 13 6 11 45 41 +4 45
8 Руфеја[lower-alpha 1] 30 14 5 11 48 35 +13 44
9 Локомотива[lower-alpha 2] 30 14 4 12 35 33 +2 43
10 Ринија 30 11 8 11 39 34 +5 41
11 Победа Јуниор 30 12 5 13 36 38 −2 41
12 Кораби (R) 30 11 3 16 34 45 −11 36 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
13 Влазрими (R) 30 7 8 15 28 68 −40 29
14 Осогово (R) 30 6 4 20 29 64 −35 22
15 Охрид Лоте (R) 30 6 1 23 24 74 −50 19
16 Беласица (R) 30 4 6 20 27 56 −29 18
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика ; 3) Постигнати голови ; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 7) Влечење ливче.
За одлучување место за унапредување, отпаѓање, бараж за унапредување/опстанок: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Постигнати голови од меѓусебните двобои ; 5) Бараж.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Руфеја и биле одземени три бода.
  2. На Локомотива и биле одземени три бода.


Бараж за унапредување

[уреди | уреди извор]
2 јуни 2012
16:30 СЕЛВ
Тетекс 0 – 0
(5–4 пен.)
Скопје Стадион Тумбе Кафе, Битола
Гледачи: 700
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Извештај
  Пенали  
Георгиевски
Ристовски
Митревски
Алиу
Велинов
5–4 Поповски
Јашаровски
Аргировски
Димитровски
Галачев

3 јуни 2012
16:30 СЕЛВ
Турново 1 – 0 Еуромилк Горно Лисиче Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 2,000
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Милушев гол 31' Извештај

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Macedonia 2011/12“. RSSSF.com. Посетено на 28 јануари 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.