Втора фудбалска лига на Македонија 1998/1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона1998/1999
ПрвациНапредок (Запад)
Куманово (Исток)
1997/98

Втората фудбалска лига на Македонија 1998/1999 - 7. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1998 и завршила во мај 1999. Во оваа сезона прваци биле Куманово и Напредок.[1][2]

Запад[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
Алумина Скопје
Велешта Велешта
Влазними Струга
Гостивар Гостивар
Демир Хисар Демир Хисар
Југохром Јегуновце
Караорман Струга
Кораби Дебар
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Охрид Охрид
Преспа Ресен
Светлост Кукуречани
Тетекс Тетово
Шкендија Арачиново
Шкендија ХБ Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Напредок 30 21 6 3 65 21 +44 69
2 Тетекс 30 19 5 6 69 30 +39 62
3 Охрид 30 15 5 10 58 32 +26 50
4 Алумина 30 13 5 12 52 41 +11 44
5 Шкендија (А) 30 14 2 14 48 50 –2 44
6 Велешта 30 13 4 13 51 50 +1 43
7 Шкендија ХБ 30 12 6 12 72 45 +27 42
8 Југохром 30 13 3 14 52 42 +10 42
9 Караорман 30 12 6 12 46 52 –6 42
10 Новаци 30 12 5 13 30 34 –4 41
11 Кораби 30 12 5 13 47 56 –9 41
12 Преспа 30 11 5 14 47 56 –9 38
13 Гостивар (–3) 30 12 4 14 45 64 –19 37
14 Демир Хисар 30 8 6 16 36 55 –19 30
15 Влазними 30 8 5 17 41 71 –30 29
16 Светлост 30 7 4 19 26 79 –53 25
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Исток[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 1998/99 - Исток
Екипа Град / Село
Башкими Куманово
Беласица Струмица
Беса Слупчане
Брегалница Делчево
Брегалница Штип
Вардар Неготино Неготино
Габер Ваташа
Јака Радовиш
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Малеш Берово
Металург Велес
Овче Поле Свети Николе
Слога Виница
Тиверија Струмица
Ударник Пирава

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Куманово 29 24 4 1 83 24 +59 76
2 Беласица 29 19 2 8 58 30 +28 59
3 Башкими 29 14 8 7 55 36 +19 50
4 Малеш 29 13 7 9 68 41 +27 46
5 Вардар Неготино 29 14 3 12 63 43 +20 45
6 Металург (–3) 29 13 5 11 50 38 +12 41
7 Јака 29 12 4 13 53 41 +12 40
8 Брегалница (Ш) (–9) 29 14 5 10 38 31 +7 38
9 Слога 29 11 5 13 49 50 –1 38
10 Брегалница (Д) 29 10 6 13 45 41 +4 36
11 Кожуф 29 11 3 15 52 67 –15 36
12 Тиверија 29 10 5 14 52 58 –6 35
13 Ударник 29 10 5 14 42 66 –24 35
14 Овче Поле 29 8 4 17 30 66 –36 28
15 Габер (–3) 15 5 1 9 15 34 –19 13
16 Беса (–3) 29 2 3 27 32 119 –87 6
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Се повлекол од натпреварувањето
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonian Football | 2.MFL EAST 1998/99 FINAL STANDINGS - Macedonian Football“. MacedonianFootball.com. Посетено на 21 јануари 2019.
  2. „Macedonian Football | 2.MFL WEST 1998/99 FINAL STANDINGS - Macedonian Football“. MacedonianFootball.com. Посетено на 21 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]